pelleteistä

Siirryin muutama päivä sitten pelletteihin siemensekoituksesta. Alussa niitä ei kumpikaan marsuista hirveästi syönyt, mutta nyt on jo vähän alkanut menemään. Ehkä asiaa auttoi se että muutin ruoan koostumusta vähitellen ja sekoitin ensin pellettejä siemenseokseen. Olen huomannut etteivät marsut saa pellettejä niin helposti purtua kuin siemenseosta. Onko tämä normaalia?

2

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei aluksi

      Ostin marsuni eläinkaupasta, jossa se oli tottunut syömään siemensekoitusta ja vaihdoin toisen marsuni tultua kokonaan kerralla pellettiin n.3vkoa sitten ja vanhempi marsu on nyt vähitellen alkanut syömään pellettiä kun pikkuinenkin syö..ei kai ne pelletit yhtä hyvältä tottumatta maistu kuin epäterveellinen siemenseos, mutta olen nyt ainakin muutaman kerran nähnyt kun vanhempikin pellettiä syö..

    • täti63

      Mitä pellettiä sinulla on, ja kuinka vanhoille marsuille. Voi olla, etteivät marsusi ole vielä tottuneet pelletteihin, jonka takia eivät osaa vielä syödä niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      24
      10985
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8268
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5267
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe