Monikin saattaa elämän eri vaiheissa ihastua, mutta siihen se taitaa jäädäkin.
Mieltäni on askarruttanut näin miespuolisena se seikka, että odottaako nainen ihastukseltaan suoraa toimintaa, vai hidastusvaihe päällä olemista.
Kysymys naisille, pitääkö nainen enempi sellaisesta miehestä, joka näkee vaivaa ja eteneminen tapahtuu hitaasti ja on todella kiinnostunut, vai pitääkö suhteen luominen tapahtua nopeasti? Seksi suhteita luodaan nopeasti, mutta miten suhtaudut todennäköisen elämänkumppanin valintaan ja mitä odotuksia asetat hänelle?
Kirjoitus saattaa tuntua ääliömäiseltä, mutta jos joku viitsisi vastata, eli mitä nainen odottaa mieheltä lähestymisyrityksessään, kun tosimielellä ollaan liikkeelä?
Mieltäni on askarruttanut näin miespuolisena se seikka, että odottaako nainen ihastukseltaan suoraa toimintaa, vai hidastusvaihe päällä olemista.
Kysymys naisille, pitääkö nainen enempi sellaisesta miehestä, joka näkee vaivaa ja eteneminen tapahtuu hitaasti ja on todella kiinnostunut, vai pitääkö suhteen luominen tapahtua nopeasti? Seksi suhteita luodaan nopeasti, mutta miten suhtaudut todennäköisen elämänkumppanin valintaan ja mitä odotuksia asetat hänelle?
Kirjoitus saattaa tuntua ääliömäiseltä, mutta jos joku viitsisi vastata, eli mitä nainen odottaa mieheltä lähestymisyrityksessään, kun tosimielellä ollaan liikkeelä?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Uskon, että kaikki arvostavat rehellisyyttä ja välittömyyttä. Juoniminen näkyy läpi.
Yleistäminen on vaikeata. Siihen vaikuttavat monet seikat ja elämäntilanteet.Minä itse ajattelen että olisi sopivaa kuullla mitä toinen tuntee. Hidas ja tahdikas eteneminen miellyttää minua. Ei mitään nopeaa ja hyökkäävää etenemistä. Asioiden ja tunteiden rauhallinen puntarointi. Sitten enemmän kun aika tuntuu sopivalta. Seksisuhde voi olla kiihkeää paloa mutta ei pidemmällä juoksulla yllä sille kunnioituksen ja välittämisen tasolle jolla luodaan lämmintä kumppanuutta ja ollaan liikkeellä tositarkoituksella. Tämä oli 40 naisen mielipide joka ei ole ainoa sovellettava vaihtoehto. Jokainen ihmissuhde on omanlaisensa ja vaisto sekä tunteet auttaavat valaisemaan sitä tapaa toimia ja kohdata toinen ihminen:)
on ihan tilanteesta, miten menee. Hitaasti kiiruhtaen..
joten kerron siitä, miten ajattelen oman ihastukseni toiminnasta.
Hän ei ole oikeastaan tehnyt mitään, suoraan, paitsi nyt katsellut tiiviisti silmiin - siitähän se kaikki alkoi. Hän on kuitenkin tehnyt tunteensa tiettäväksi, esittäytynyt intohimoisena, huumorintajuisena, älykkäänä miehenä, hiukan hassuna joskus. Hän on lietsonut tunteitani, tahtoen tai tahtomattaan (toivon, että tarkoituksella). Olen nyt paljon rakastuneempi kuin alussa olin.
Jossain vaiheessa kyllä tulee suoran toiminnan aika. Ei kannata nurkan takaa hypätä niskaan. Kirkuisin kyllä. Mutta soittaa voisi... Ei ole pakko puhua tunteista ensi soitolla. Tai saisi, mutta korrektina miehenä hän tuskin niin tekisi.
Miten voimme koskaan painaa toisemme syliimme, jos et ota sitä yhtä askelta luokseni? Odotan kärsivällisesti, mutta samalla vanhenen koko ajan. Elämä on niin lyhyt.
menee, jos ollaan todella kiinnostuneita, eikä haluta rynnätä mihinkään ja sotkea asioita. Itse en odota nopeaa toimintaa, mutta kun jotain tapahtuu, niin olisipa se sitten selvää.. Jos olisi pitemmän aikaa jo ollut kiinnostusta ilmassa molemmin puolin, niin ei se "jonkin tekeminenkään" tulisi yllättäen.
Itse asiassa, mitä pikemmin alkututustumisen jälkeen se jonkinlainen aloite tulisi, sitä enemmän voisi miettiä, että onko hän nyt tosissaan; eihän olla kauaa ehditty tunteakaan.
Tuo, millaisen kumppanin kukakin haluaa.. esimerkiksi luotettavuutta ja turvallisuutta varmaan arvostaisi kuka tahansa. Kärsivällisyyttäkin.
tapahtuuko asiat nopeasti vai hitaasti. Se ei muuta sitä mitä olet. Kyllä luulisin, että nainen katsoo vähän muita juttuja...tykkääkö muuten. Itse ihastuin johonkin ihmiseen ja tuolla ei ole väliä. Etenee hitaasti tai ei. Kyllä se on muualla mistä hänessä tykkään.
Kiitoksia vastauksista!
Näin aprikoin, että nainen odottaa sitä tunteensa vahvistusta, kuten mieskin, eli turvaa ja rehellisyyttä, kun suhdetta tosimielellä aletaan rakentamaan. Suoraa toimintaa tai nopeaa etenemistä varmaankin odotetaan jossain vaiheessa, mutta ei alussa, ehkä liika innokkuus jotenkin hämää naisen, eli onko mies tosissaan vai esineellistääkö mies naisen, jolloin epävarmuus saattaa vallata naisen.
Tuntuisi kuitenkin siltä, että molemminpuolinen kunnioitus kantaa hedelmää loppupelejä ajatellen, riippumatta siitä miten etenemisvaihe sujuu, eli mikä vie avio tai avoliiton satamaan.
jokainen suhde on aivan erityinen ja silloin pitää molempien tunteita "kuulla. Kaikkein ihaninta on jos molemmat voivat olla avoimia ja rehellisiä toisillensa.
Suhteessa edetään sen mukaan miltä tuntuu.
Toisen huomioiminen on täekeää, mutta sen ei tarvitse olla sitä että ostellee lahjoja jne. kaikkein parasta että teoilla ja pienillä sanoilla huomioi ja se että antaa pientä vapautta toiselle.
toimintaa
Mun mielestä ei kannata edetä liian hitaasti, sillä silloin nainen käy miettimään haluaako mies olla vain ystävä ja asiat monimutkaistuu turhaan. Seksiin ei kannata syöksyä turhan pian vaan on hyvä riiustella jonkin aikaa. Vinkkinä kuitenkin sanoisin sen, että kannattaa riiustelun aikanakin vähän halia ja antaa ymmärtää selkeästi ettei kaverisuhde ole hakusessa tässä tapauksessa. Huomaavainen kannattaa olla ja kuullostella kyseisen neitosen toiveita vahdin suhteen. Onnea matkaan.
erilaisia, ja elämäntilanteetkin. Aika moni nainen (kokemukseni mukaan) ja moni mieskin kaipaa kumppaniltaan hyvää henkistä suhdetta. Ihastumisen osuessa kohdalle ainakin itsetutkistelijat pysähtyvät ja miettivät syytä, tarve vai halu. Voi olla positiivinen järkytys nähdä hyvin samankaltainen ihminen, joka on kolahtanut kunnolla.
Kontrollifriikki voi joutua tilanteeseen, jota ei koe hallitsevansa. Karmeeta:)
koska
1. elämä on lyhyt.
2. Kaikille naisille löytyy ottajansa, varsinkin hieman sievemmille. Varo ettei kukaan muu ehdi ensin jos turhaan jahkailet!
Olen huomannut omalla kohdallani iän ja kokemuksen tuoneen malttia. Tarkoitan tällä sitä, että minusta vaivannäkö ja sopivan hidas eteneminen on hyvä juttu.
Itse puhuisin elämänkumppanin toivottavista piirteistä enemmin kuin odotuksista. Jokaisella on omat ihanteensa ja rajansa sille, miten tiukasti ihanteen kaltaista itselleen haluaa. Sen on myös elämä opettanut, että mitä enemmän on odotuksia, sitä todennäköisemmin tulee myös pettymyksiä.
sä ihan varma et onko se toinen edes kiinnostunut susta? Jos ei niin anna olla siinä tapauksessa.
kuitenkaan hyvä mies :) jaksa, viitsi odotella liian kauan. Pitää tehdä asia kuitenkin selväksi että olet kiinnostunut juuri hänestä!...jään odottamaan, sinua.