Taas on yksi motoristi vähemmän :-(
Rekan kanssa kun törmää niin ei pahemmin ambulanssia tarvitse... Osanottoni omaisille.
Rekan kanssa kun törmää niin ei pahemmin ambulanssia tarvitse... Osanottoni omaisille.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
surunvalittelut omaisille :(
onko paikallisia ?
en sure yhtään.
kun näkee näitä motoristeja liikentessä.
on se kumma kun niitten aina pitää ajaa ohi
vaikka oma nopeutenikin yli 10-15km/h mitä rajotus näyttää.
kaupungissa vedätellään ja kiihdytellään keula pystyssä.
ja taas varmaan oli Rekan syy!!
Oli 18-vuotias ylämaalainen. Ja kevytmoottoripyörällä ajoi.
suorastaan vitun ääliö, kun et sure yhtään, toivotavasti sulle käy itselles jotain vastaavaa, idiootti.
"kun et sure yhtään" sinä varmaan suret sitten jokaista pois mennyttä. Joten et sitten varmaan kerkee muuta tekemäänkään kun suremaan. Nämä on valitettavia tapauksia, mutta se että haukut jonkun idiootiksi sen takia että esitti mieleipiteensä (eikä edes provosoivasti) kertoo sinusta itsestäsi aikapaljon.
Kirjoittaja kade jostakin vai muuten vai tunnevammainen, hyvää elämänjatkoa kuitenkin kun Sinulla vielä se on, toisella ei...
Mistä tollasia siun kaltaisia ameeboja oikein sikiää? Eihän kaveri tehnyt muuta, kuin esitti näkemyksensä asiaan ja sinä päätät, että hän on ääliö ja idiootti.
Hohhoijjaa!
Jos et viitsisi yleistää: "niitten pitää aina ajaa ohi". Eivät kaikki motoristit ajele (kovia...) ylinopeuksia, onnettomuustapauksissa vain mediat nostavat "hurjastelun" esille.
Itse olen perheellinen mies, kotona on tarhaikäinen lapsi. Itseni ja varsinkin lapseni takia ei tulisi mieleenkään ottaa turhia riskejä liikenteessä. Liikuin sitten millä kulkupelillä tahansa.
Jos vedättelyllä tarkoitat kiihdyttelyä esim. liikennevaloista lähdettäessä niin kivaahan se on :-)
Jos et viitsisi yleistää: "niitten pitää aina ajaa ohi". Eivät kaikki motoristit ajele (kovia...) ylinopeuksia, onnettomuustapauksissa vain mediat nostavat "hurjastelun" esille.
Itse olen perheellinen mies, kotona on tarhaikäinen lapsi. Itseni ja varsinkin lapseni takia ei tulisi mieleenkään ottaa turhia riskejä liikenteessä. Liikuin sitten millä kulkupelillä tahansa. Mahdanko siten olla harvinainen poikkeus kun en ole _ikinä_ keulinut julkisella tiellä?
Jos vedättelyllä tarkoitat kiihdyttelyä esim. liikennevaloista lähdettäessä niin kivaahan se on :-)
Jahas, taas meni palvelu jumiin ja viestini tuli lopulta kahteen kertaan :-(
tuo on jos pitää ylinopeutta ajella...
olen 2 kertaa meinannut jäädä itse auton ja toisella kertaa moottoripyörän alle suojatiellä
ja muutaman kerran joutunut ajaa bussilla ja kuorma-autolla penkalle kun pitänyt väistää kaahailijaa.
on kuule Pentu sen verran kilometrejä takana että tuleppa perässä.
Joka päivä kuule saan pelätä lasteni puolesta kun ne liikkuu tuolla kaupungilla että milllo joku tollainen sun ajatusmaalainen paskahousu ajaa niitten yli.
kuten sinä, eivät osaa surra muuta kuin omaa itseään. Joskus se osuu sinunkin kohdallesi se suru.. joskus. Siltä ei välty kukaan. Melkein meinasin ottaa osaa jo näin etukäteen, mut käsitin,.. et ole sen arvoinen sinäkään.... katso peiliin, et mikset.
ennen kuin lähtee sitä ylittämään. Taian olla jo ylittänyt sinun kilometrisi "pentu", vaikken olis ajanut kuin muutaman metrin enemmän kuin sinä. Asenne ratkaisee. T: rekkakuskitar useamman vuoden takaa.
Ylämaalta 18 v. nuorukainen kuoli siinä kolarissa 6-tiellä Karhuvuoren kohdilla.
eipä täs taida keretä muuta ku ´´surisemaan´´
taas koko kesän vai luuletteko että tämä on vain yksi ja ainut tapaus ennen tulevaa joulua!!!
ja mites olikin yllättäen 18v.
ihmettelin jo ettei mitään ole tapahtunut kun on ollut noitten mopojen ja kevareitten seassa pari viime viikkoa.viimeksi torstai iltana 6 mopo skootteria painoi keskustaa kohti kauppakadulla yli 70km/h.
vai on kiva keulia ja kiihdytellä valoista,miksi sitten pitää olla liikenne säännöt.eikö se sitten ole aivan miten sitä ajellaan.vaikka tämä sääntö tuntuu jo koskevan kaikkia lappeenrannassa.
ja vain silloinko pitää ajaa liikenne sääntöjen mukaan kun on oma lapsi kyydissä??
eihän silloin mitään väliä kun on yksin ja keulii
naapurin kakaran hengiltä tai kun kiihdytät
ja sama mukula osuu eteesi ja luottaa että se setä tulee 40km/h,mutta tuleekin 80km/h
Vittu sie se oot kanssa yhenlainen urpo.Millon oot lukenu mistää että joku olis keulinu jonkun toisen hengiltä?Ei kertaakaan suomessa....
et taida ymmärtää mistään mitään.
ei ehkä ole sattunut mitään,mutta voipi mummo tai lapsi yllättyä kun moposi valot näyttää taivaaseen ja tulet sataa kohti!!k.päää
ja tiedoksi että korttisi lähtee heti kuivumaan jos sattuupi poliisi näkemään.tiedän kyllä lappeenrannastakin pari tapausta.
vai saatko jotain tyydytystä siitä kun ajat keula pystyssä,no jos ei muuten saa orkkuja voihan sen noinkin tehdä.
oikein säteilee 100km päähän toi sun liikenne asenne.
muista kovallekin tulee joskus kova vastaan.
ja mieti sitten kun oot pää veressä ojassa tai rekan alla, mitä kirjoitit tai kun ajoit jonkun hengiltä.
MUNAAS jos sulla sellasta on?
Surullinen tapaus, sitä ei voi kieltää.
Perjantai-iltana tuli mieleen, että milloinkohan tämä kolarointi alkaa, kun katselin erään kevytmoottooripyöräilijän lähtöä ABC:n pihalta. Pyörässä ei palanut takana minkäänlaista tuikkua ja etuvalossa äärimmäissen himmeä hehku. Kovasti piti silti kiihdytellä, uskaltautuipa heebo vielä valaistulta parkkipaikalta poiskin lähes näkymättömällä pyörällään.
VARTEN on Suomessa perustettu useita Kansakouluja,Autokouluja ja Ammattikouluja----TURHAAN !
Ei ole oppi kolahtanut päähän.
Pitäisi aina miettiä,ennen kuin alkaa ajattelemaan !
ei voi ku ihmetellä.
kyllä sitä surraan ja voivotellaan.ei saa puuttua tai neuvoa.antakaa ajaa vaan niin paljo ku uskaltaa ja sitten taas surraan.
ja yhteiskunta maksaa taas vakuutusmaksuissa.
kukaan ei koskaan ajatelle että joskus tosiaan voi osua omalle kohdalle;kuolee oma lapsi tai kaveri kun jää esim kaahailevan auton tai moottoripyörän alle.saati sitten kun on vaikka kyydissäkin ja kuolee.mites sitte suu pannaan??
kyllä sitten syytellään sitä kaahailijaa miten teki.
on aika monta esimerkkiä,lapsia kävellyt tienlaidassa,pysäyttäviä poliiseja jne jne
vielä surettaa??
Ja nämä autokoulut / kurssit aivan turhia mmutamille;kukaan ei niitä oppeja noudata/muista kun perävalot katoaa koulusta/kotoa
pitäkää vaik suunne kiinni täällä.
Näitä lukee varmaan joku joka oli hänelle tuttu, kenties enemmänkin läheinen ja te vaan valitatte.
Itsekin ajelen prätkällä, jo vuodesta 1993, ja järki pitää olla päässä tuolla liikenteessä, pyörällä kun jää kolarissa aina kakkoseksi.
tähän asti ainut hyvä kommentti.
valittettavsti näkyy olevan paljon noita jotka ei piittaa säännöistä mitään.
pitää vaan olla kivaa kun saa keulia ja ajaa ylinopeutta,ja ne jotka moittii on Urpoja.
no meitä on joka junaan ja toiset näkyy jäävän edelleen asemalle.
ja kommenteista näkyy myös hyvin se liikenne asenne.=minä vaan ja sinä Vitun Urpo,muilla mitään välii ole!!
Kummallista yleistämistä että kaikki motoristit kiihdyttelevät ja keulivat ja ajavat muutenkin aivan väärin, ihan samalla tavalla meistä autoilijoistakin löytyy näitä näyttämisenhaluisia kruisailijoita - tästä onnettomuudesta kertovassa lehtijutussakaan ei mainittu mitään ylinopeudesta tai muusta.
Suuret osanottoni läheisille, kyllä kolahti kun tämän asian kuulin, tutun tuttu oli ja kyllä oli häneenkin kolahtanut. Se on ikävää, että näitä tapahtuu. Surullinen tapaus.
Kyllä hävettää näiden asialla riepottelevien puolesta!
Tälläkin pojalla on omaiset, miettikää omaisten tuskaa ja surua. Vanhemmat menettivät ainoan poikansa. Tuskin on voimia lueskella tällaisia palstoja mutta varmasti suututtaisi kun ihmiset eivät asiasta mitään tiedä ja silti täällä huutelevat mitä sylki suuhun tuo.
Toivon omaisille kaikkea hyvää ja ennen kaikkea voimia jatkaa elämässä eteenpäin kaikesta huolimatta.
eikä viimeinen kuollut motoristi tänä vuonna. Ajavat niin törkeällä tavalla.
Ensimmäinen etkä viimeinen urpo tällä palstalla.
Olet niin tyhmä.
Kyllä ne autoilijatkin osaa. Itsellä varmasti ajokilometrejä vähemmän kuin useammalla teistä, joten en ala kättä vääntämään, mutta oman kokemukseni perusteella suhteessa lukumäärään kyllä autoilijoissa näkyy vähintään yhtä paljon niitä mulukkuja kuin motoristeista. Samalla lailla sitä ohi tuikataan keltaisen viivan kohdalla ja sitten ohjataan äkkiliikkeellä eteen ettei itse aja rekkaa päin ja nyt takana (ennen edessä) tuleva saa vähän sydänvoimistelua. Myös tämä ns. perseen nuuskiminen on autoilijoiden parissa minusta vähintään yhtä yleistä.
Väittäisin, että vika löytyy autossa sieltä ratin ja penkin välistä, moottoripyörässä siitä penkin päältä. Näissä vioissa on persoonaa joka lähtöön, joten se on arpapeliä, sattuuko hyvä vai huono omalle kohdalle.
Tässä tilanteessahan ei vahingoittunut (kai?) muita kuin se motoristi, joten häntä on minusta turha moittia. Jos pystyisi, niin kyllä jälkeenpäin olisi tiennyt tehneensä. Oma lukunsa on sitten rattijuopot ja muut piittaamattomat, jotka vahingoittavat liikenteessä paitsi itseään, myös toisia.
Vitun itkijöitä sikiää. Tehköö jokaine oman päätöksen miten ajaa,vai haluuko ajaa rekan alle vai ei.