Elikkäs tyhmä kysymys telttojen vedenpitävyydestä, mutta kun en itse tiedä aiheesta mitään.
Eli tarttisin teltan joka kestää suomen kesäsateet säilyttäen sisustan kuivana. Mihinkä asioihin kiinnitän huomiota? Olen huomannut, että tuotetiedoissa mainitaan joku mm lukema. Eikö se juuri määritä teltan vedenkeston? Ja kuinka suuri tuon lukeman tulee olla?
Telttojen vedenpitävyys???
11
13187
Vastaukset
- paraskin tietäjä
Mainosteksteissä mainitusta vesipilarilukemasta ei kannataa välittää. Sillä höynäytetään vain tietämättömiä. Vesi ei käytännössä koskaan tule telttakankaasta läpi, vaan jos yleensä jostakin niin saumoista. Saumojen rakenne ja ompelulangan laatu ratkaisee vedenpitävyyden. Edes teippausta ei voi pitää laadun takeena. Teltta kuin teltta on nykyisin uutena riittävän vedenpitävä.
Laatuvalmistaja Hilleberg ei esitä kankaistaan vesipatsasarvoja eikä teippaa saumojaan. Silti sen telttoja pidetään huippulaatuisina.- kauppojen
ns. teltat lasketaan teltoiksi, vedenpitävyyttä ei kaikissa ole uutenakaan. Koemusta on muutamasta ja toisaalta parista paremmastakin teltasta.
- esim
10000 mm.
- KYLLÄSTYS
Spreitä telttakankaaseen,myös saumat
pitäisi pitää yhden kesän
mulla on tuplateltta,jossa ulkoteltan alareuna on noin 10cm maasta
kävi muuan vuosi sitten niin,että oli kova myrsky ja sade tuli lähes vaakasuoraan
kaikki sisäteltan kamat oli litsimärkiä,ei auttanut kyllästeet - kastuu..
Kokemuksesta tiedän kertoa, että tiiveinkin teltta kastuu alapinnastaa.
Tuo ei tarkoita, että kangas tai saumat vuotais, vaan kosteus tulee sisältä päin.
Maasta ja sinusta itsestäsi irtoaa kosteutta, joka kondensoituu telttakankaan alapintaan, jopa taas tiivistyy pahimmillaan jopa pisaroiksi ja sataa päällesi.
Vaikka kondenssivesi ei tiivistyisikään pisaraasteelle, niin ilman kosteus teltassa on suuri ja tiedetty on, että kosteassa palelee.
Taikasana näissä jutuissa on kelvollinen tuuletus.
Itselläni on vanha kaksikuorinen Ruotsalainen Caravan Iglu.
Tuossa päällyteltan tuulenpuolen helmat painotetaan kivillä maahan, kun tuulen alapuolen helmat jätetään 10 senttiä ylös.
Nyt taltan vettäläpäisemätön päällykangas alapuoleltaankin tuulettuu ja kuivaa.
Epäiltäissä sadeyötä, levitän teltan päälle halpahallista ostetun kevytpeitteen, poudalla en.
Ressupeitteeen alla teltta ja varusteet pysyy sadevedelta kuivana, mutta kondenssivedeltä ei.
Paraskaan roikuksissa / pussilla oleva telttakangas tuskin kovin kauaa vettä pitää.
Tätä juttua voit testata kotioloissa vesihanan alla.
Hyvin ristiriitainen juttu on kevytkin lisäpressu raahakkaissa varusteita erämaahan, selässä kantain, jokainen kilo on liikaa.- anterohan-se-siin
läpät auki päädyistä ja eipä hikoile teltta.
Ne on oikeasti keksitty käyttöä ajatellen.....
- beringinsalmi
moi, jos kaikki kankaat otetaan mukaan ,ne voivat olla vedenpitäviä jonkinlaisen käsittelyn jälkeen. Esimerkiksi kotimaiset kanootit tehtiin joskus 50-luvulla maalien avulla vedenpitäviksi. jos haluut teltan vedenpitäväksi niin osta loue - tai laavukangas teltan suojaksi,ja suojele teltan reunoja pienillä ojilla ettei valumavedet pääse teltan pohjan alle.
- kokemukseni..
Elikkäs halppis/festari teltat, joissa ei mainita mitään veden pitävyydestä, eivät yleensä pidä vettä ilman pressua. Teltta, jossa mainittu vaikkapa yli 1000mm vedenpitävyys,jossa on kaksi kangasta (sisä-ja ulkokangas) ja joka on pystytetty huolellisesti niin että kankaat ovat tiukalla, pitää yleensä kesäsateet loitolla. Tietenkinhän ulkokankaan sisäpintaan kertyy kosteutta (syystä jota on edellä jo selitetty), mutta se ei kastele tavaroita sisällä, jos ilma pääsee hyvin kiertämään ja sisäkangas on hengittävää materiaalia (puuvilla tai puuvillasekoite). Itse en ole n.8 vuotta vanhaan telttaani kyllästeitä suihkutellut ja kertaakaan ei vedet ole pitkässäkään reissussa tulleet sisälle.
- anterohan-se-siin
Jos telttailet leirintä-alueella niin ei mitäänväliä teltalla silloin.
Marketin teltta 1000mm oletus käy ok.
Asiassa erilainen asenne kun menet korpeen jossa oltava vko-tai kolmekin.
Hinta voi tuplaantua tai jopa triplaantua marketin hinnoista, mutta laatu kestää 15 vuotta vähintään.
6000mm tai enemmän lukemalla pärjää kastumatta korvessa joka tärkeää rinkkaretkellä ollessa ukkosenaikana. Teltta muutenkin painaa vain osan mitä se marketin tekele muovipohjineen kaikkinensa...
Hienoja kokemuksia voi kokea Lidlin-teltan kerallakin korpea retkeillen, mutta mukavuuskin tulee esiin viim. toisena pvä.
Tunneliteltat toimii ok aina ja repeämätön kun on, niin huoletonta olla myrskyssäkin tunturien tuulissa. - anterohan-se-siin
Erämessut kesäkuun alussa ja siellä saa tietoa ja kokemisenkin olla livenä kyseisessä teltassa mikä miellyttää.
Itselläni tunneliteltta ollut vuosia ja vaikea olisi vaihtaa erilaiseen sen toimivuuden syystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401440Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2971280- 1091115
- 191061
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841