Kylpyvaahtoa?

Tuli tuossa mieleen kun luettiin "Nyt kylpemään Maisa" -kirjaa, että käytättekö te pikkulapsen vannassa kylpyvaahtoa?

Ei tietenkään pikkuvauvalla, mutta esim. 1,5 -vuotiaalla? Taitais kyllä meidän 1v7kk pistää vaahtoa vahingossa silmiin :/ Vai onko semmosia vaahtoja, jotka ei kirvele silmiä?
9439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ollut pitkään aikaan käytössä. Nyt viime kuukausina on alkanut tuntua siltä, että jotakin tehostetta voisi laittaa pesulla. Käytämme siis Natusanin tuotteita! Talkkia laitan joka aamu ja ilta tonne vaippa-alueelle jo pelkän hyvän tuoksun takia. Ja nyt talvisaikaan on pitänyt laittaa aina rasvaa poskiin ja pohkeisiin, jotta iho pysyisi pehmeänä, eikä "parkkiintuisi".

Nykyään mietin vaan, miten saisin hangattua tuon tytön puhtaaksi, kun hän ärsyyntyy yli kaiken esim. silmärähmien pesusta aamuisin. Eikä hiusten kampaaminen ym. ole myöskään helppoa. Korvantaukset saan puhtaaksi kosteusvoiteen avulla. Kuinka usein ihmiset muuten kylvettää tuollaista 1,5-vuotiasta?

Äänestä

on kanssa tuo natusanin vaahto käytössä. Tuoksuu ihanalle, eikä myöskään kirvele silmiä. Aina lauantaisin kylpypäivinä laitetaan vaahtoakin ja meidän tyttö on ainakin ihan haltioissaan :)

Äänestä
  • Jos tytölläsi on tukkaa, suosittelen myös samanmerkkistä shampoota! Ei kirvele eikä kutita.

    Äänestä

  • old_profile_45998 kirjoitti:

    Jos tytölläsi on tukkaa, suosittelen myös samanmerkkistä shampoota! Ei kirvele eikä kutita.

    ja se saa tukan tuoksumaan monta päivää ihanalle :) meillä sitä siis jo on ;)

    Äänestä

eli kun lapset on leikkineet ammeessa niin siellä on ollut seassa pesuaineen vaahtoa ja ihan kylpyvaahtoakin. Vaahto on siis yksi vesileikin muoto. Kirvely ei ole ollut ongelma kyllä koskaan.

Äänestä
  • Onko sellaista kylpysaippuaa vauvalle, jota ei tarvitse pestä pois? Minä en ole suihkuttanut vauvaa enään kylvyn jälkeen.

    Äänestä

  • äiti kolmelle kirjoitti:

    Onko sellaista kylpysaippuaa vauvalle, jota ei tarvitse pestä pois? Minä en ole suihkuttanut vauvaa enään kylvyn jälkeen.

    Eipä ole tarvinnut seurailla vuosiin joten ei aavistustakaan! Aikanaan oli ja vielä sellainen oikein vauvan tuoksuinen..

    Meillä kun lapset on aina mulanneet siellä vedessä vaikka kuinka niin ne on ollut suihkutettava kuitenkin päästä toiseen siitä saippuasta niin asialla ei ole ollut juuri väliä.

    Äänestä

Meillä on käytetty tähän asti sitä Natusanin pesunestettä pesemiseen ja öljyä aina välillä iholle, mutta mitään vaahtoja ei olla kokeiltu.

Täytyypä etsiä seuraavan kerran kaupassa semmonen pullo käsiin.

Äänestä
  • sitä pesunestettä ollaan vaahtona käytetty taitaa jopa olla purkinkylessä kuva lapsesta vaahtokylvyssä.

    Meillä poika muutaman maistelu kerran jälkeen on tajunnut että pahaa on eikä silmä oireitakaan ole ollut.

    hiukset pesen tarvittaessa samalla aineella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elfarran kirjoitti:

Tuli tuossa mieleen kun luettiin "Nyt kylpemään Maisa" -kirjaa, että käytättekö te pikkulapsen vannassa kylpyvaahtoa?

Ei tietenkään pikkuvauvalla, mutta esim. 1,5 -vuotiaalla? Taitais kyllä meidän 1v7kk pistää vaahtoa vahingossa silmiin :/ Vai onko semmosia vaahtoja, jotka ei kirvele silmiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu