Ulkotiilien paksuus

Paritalokas

Hei,

Kysyn ulkotiilien paksuudesta. Meillä on tarkoitus tehdä pihalaatoitus takapihalle 30x30cm laatoista. Pelkästään oleskelua varten, alueen läpi ei mene ajoneuvoja.

Kaupoissa ko. laattakoosta löytyy melko monenpaksuisia. Ainakin 11mm -40mm.
- Kysyn, että jos oletetaan, että ohuempi laatta itsessään kestää kulutusta tarpeeksi, onko paksuudella merkitystä laatan paikallaan pysymisen kannalta?
- Onko eroa pohjatöiden kannalta?
- Onko eroa asennustöiden kannalta ?

Kiitokset

3

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyselee

      oletkohan kysellyt neliöhintoja kyseisille laatoille, olen samassa tilanteessa kuin sinä ja utelias tietämään samoja asioita.

    • edes kevyttä kuormaa

      Mitä tarkoitat ulkotiilillä? Vamlmistusmateriaali, mikä on? Betonia, keraamista laatta?

      Laatan paksuudella on merkitystä, jos se asennetaan pelkän hiekan varaan eikä betonilaatalle. Jos valittu laatta/ pihakivi on liian ohut, se menee rikki. Pohjatoihin ja asennukseen sillä ei ole vaikutusta.

      Tyypillisesti paikoissa, joissa on vain jalankulkuliikennettä esim. betoniset pihalaatat ovat 5(4) senttiä paksuja. Jos laatoitukselle tulee ajoneuvoliikennettä, valitaan paksumpi kivi, n. 8 senttiä.

      Ei kannata laittaa liian ohutta kivetystä.

      Laattojen valmistajilla on suositukset siitä, kuinka paksu laatta vaaditaan, kun asennus tehdään hiekalle. Suosittelen lämpimästi sen noudattamista.

    • peukku68

      ohut on kyllä niin heikkoa, että sen voisi laitta avain betonille tms jossa sen voi latoa pitävällä ja pysyvälle alustalle.

      Paksumpi kestää sitten paremmin kaikkea käyttöä. Alusta on aina tehtävä yhtä huolella olipa kiven paksuu smikä vain, mutta paksumpi kestää roudan nostamiset yms paremmin ilman että katkeaa. Tietenkin pelkkä paksuus ei ratkaise, vaan betonin laadullakin on väliä. Kevyt kivi on hauras ja painava luultavasti timmimpi...

      Ainakin 30mm kestää piha-alueella ihan sujuvasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2897
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1141
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      81
      1089
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      983
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      71
      945
    6. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      103
      892
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      842
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      706
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      69
      693
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe