sammunut

käden päälle

Hei,
poikaystäväni oli sammunut kätensä päälle yöksi, ja herätessään hän ei pystynyt liikuttamaan sitä juurikaan ja siinä on myös tunnoton kohta. Nyt heräämisestä on kulunut 6 tuntia eikä muutosta ole tapahtunut. Jääkö käsi tällaiseksi lopuksi ikää vai paraneeko se itsestään tai voiko sen korjata? Lääkäriin hän kai huomenna aikoo mennä. Kiitos jos joku tietää, minua huolestuttaa kovasti :(

11

6482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on syynä

      eli sille on ihan oma diagnoosinsa. Radialis-hermo on joutunut puristukseen ja "halvaannuttanut" käden väliaikaisesti. Voi viedä viikkoja, ennen kuin on täysin toimintakykyinen. Hae tuolla otsikolla, jos haluat tietää enemmän.

    • emmyee

      kyllä se tunto siitä paranee. Tosin itelläni on ollu max.puoli tuntia jotain oiretta.

    • LadyDay

      Hei,
      Mulla oli sama juttu. Värttinähermo (joka kiertää olkaluuta) jää puristukseen, jos nukkuja ei vaihda riittävän usein asentoa, kuten hän normaaliunessa tekee. Syvässä humalassa ja väsyneenä sitä ei välttämättä tee. Lyhyt puristus aiheuttaa pistelyä ja puutumista, "halvaantumisen tunnetta". Pitkän paineen jälkeen noita tunteita ei enää tule. Itse heräsin ihanana loman aamuna, mutta jotain olikin pielessä. Oikea ranne roikkui, sormet olivat yhdessä nipussa, peukalonhangassa, käden päällä ja etusormessa iho oli tunnoton.

      Mulle tämä tapahtui lomalla helmikuun alussa. Melkoinen shokki varsinkin ajatellen työtäni, jota teen enemmäkseen oikealla kädellä. Paranemisennusteesta ei kukaan osaa oikein sanoa. Googletin ahkerasti: jollain oli kestänyt 3 kk, jollain 6 kk. Jos googlettaa kaikilla kielillä, löytää tiedon, että voi kestää viikoista yli vuoteen. Muistaakseni Dave Mustainella, johon täällä usein viitataan, oli käsi ollut tunnoton 4 kk ja toimi täysin vasta yli 2 v kuluttua. Lohdullista?

      Lääkäri sanoo, että vaiva paranee itsestään ajan kanssa. Sain heti lastan, B-vitamiinia ja määräyksen välttää alkoholia. Tuohan on tietenkin loogista. Lisävauriot pitää välttää, lisäksi alkoholi on hermomyrkky.

      Minä tein näin:
      käytin lastaa yötä päivää. Otin sen kuitenkin usein pois jumpatakseni kättä. Jumppasin sitä pitäen työssä taukoa muutaman minuutin, n. 3 kertaa/pv, ja lisäksi jumppasin sitä ottaessani lastan pois pesujen ajaksi ja vielä iltaisin. Jumppa on sitä, että yrittää taivutella rannetta ja sormia niin paljon kuin pystyy. Ennenkaikkea, paitsi että yrittää tehdä liikkeet halvaantuneella kädellä (alkuun toivotonta!), avustaa ja tekee sille terveellä kädellä tietyt liikkeet. Koukistaa ja ojentaa ylöspäin, jännittäen halvaantunutta rannetta(en osaa kuvata sanallisesti), taivuttaa sormia, laittaa peukalon liftausasentoon jne. Ohjeet löytyvät täältä netistä!!!. JOS ei käytä lastaa ja tee jumppaliikkeitä, niin käsittääkseni ranteen lihakset saattavat löystyä siihen mennessä kunnes tila paranee, joten ranne jää jatkossa heikommaksi.

      Lisäksi söin B-vitamiinia lääkärin ohjeen mukaan, ja en uskaltanut ottaa olutta yhtään. Käytin kättä lastan kanssa muuten niin paljon kuin pystyin, töissä ja kotona. Töissä oli pakko kirjoittaa käsin vasemmalla kädellä, jota en koskaan ole osannut. Ihmeeseen sitä ihmisen aivot pystyvät, jos on pakko. En vaan kerta kaikkiaan kehdannut tunnustaa, mistä tämä johtui ja mitä on.

      Lääkäri laittoi mulle sitten maaliskuun alussa lähetteen ENMG-tutkimukseen, joka tehdään käsittääkseni, jos vaiva ei ala 2 kk:ssa parantua (neulatutkimus, jolla tutkitaan vaurion suuruutta ja ennustetta). En ehtinyt sinne, sillä yhtäkkiä kummasti vain n. 2-3 vk sisällä tapahtui huima paraneminen. Ensin alkoi ranne oikenemaan, sitten sormet toimimaan. Enää tuntuu vain lievää kipua ja jäykkyyttä kyynärvarressa. Käsi on n. 99 % normaali. Kokonaiskesto siis 2 kk, joka tuntui itsestäni ikuisuudelta.

      Googlesta (en suomalaisesta) luin, että hermo paranee n. 1 mm/vrk. Paraneminen siis riippuu paitsi itsehoidosta, ennenkaikkea vaurion sijainnista ja vaurioituneen hermon pituudesta. Hassuahan tässä onkin, että vaikka käsi ei ranteesta alaspäin toimi, on vaurio korkealla olkapään alapuolelta alkaen. Kun tämä tapahtui minulle, mieheni sanoi silloin aamulla, että "varmasti kaikki on illalla jo kunnossa". Onneksi en silloin voinut arvata kestoa, vaikkakin omani kesto on lyhyt verrattuna monen muun vaivaan. Kannattaa siis minun ja monen muun olla varovainen alkoa ottaessa. Jotkut ovat täällä kirjoittaneet samantyyppisen vaivan tulleen nilkkaankin, taitaa olla peroneuspareesi tms eli ei kannata nukkua jalkansakaan päällä huonosti ;)

      Keväiset terveiset kaikille samasta vaivasta kärsiville ja asiasta kiinnostuneille.

      • LadyDay

        Hei kaikille;)

        Nyt käsi on 100 %. Olisi mukavaa kuulla, miten muilla menee. Itseäni yhäkin järkyttää se muisto aamuheräämisestä ja tajuaminen, ettei käsi toimikaan. Sitä ei edes ajattele näin normaalitilassa.

        Kivaa kevättä kaikille

        T LadyDay


    • Samavaiva

      Hei

      Paraniko vaiva täysin itsestään vai käyttikö myös mm. b-vitamiineja tai muita hoitokeinoja?

      • Vanhentunu

        Nostat 17v vanhoja viestejä kyselet kaveri luultavasti kuollu jo.


    • Mietimieti

      Kannattais juoda kohtuullisemmin. Ja viikolla ryyppää; eikö ole töihin menoa? Eihän silloin tarvitse välttämättä kättäkään......

    • Samalla

      Asiallisia vastauksia ja neuvoja saturday night palsyn hoitoon liittyen. Kiitos.

    • Nytasiaann

      Otsikko ei ehkä imartele tätä lääketieteellisesti arvostettua genreä, mutta uskon, että täältä apua löytyy kun tänne jo kaksi, valitettavasti suhteellisen negatiivis-sävytteistä kommentoijaa on ilmaantunut.

    • Anonyymi

      Mitä kävi poikaystävällesi? Parantuiko käsi?

    • Anonyymi

      Vedin viinaa ja lähti henki...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe