sammunut

Hei,
poikaystäväni oli sammunut kätensä päälle yöksi, ja herätessään hän ei pystynyt liikuttamaan sitä juurikaan ja siinä on myös tunnoton kohta. Nyt heräämisestä on kulunut 6 tuntia eikä muutosta ole tapahtunut. Jääkö käsi tällaiseksi lopuksi ikää vai paraneeko se itsestään tai voiko sen korjata? Lääkäriin hän kai huomenna aikoo mennä. Kiitos jos joku tietää, minua huolestuttaa kovasti :(
51089
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niin käsi voi jäädä sellaiseksi.

"Hermovaurion seurauksena Mustainen vasen käsi oli täysin tunnoton neljän kuukauden ajan. Mustaine epäili, pystyisikö hän enää ikinä esiintymään. Lääkärit kertoivat Mustainelle, ettei hän välttämättä ikinä saisi takaisin käden toimintakykyä saati kitaran soittokykyä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Megadeth

Äänestä

siitä tod pikkuhijaa palaudu, mutta voi joskus kestää pitkäänkin että normaali.

Äänestä

yleensä tuonkaltaiset "hermovamman" palautuvat muutamassa päivässä. Saattaa kestää kuitenkin viikkoja, jopa kuukausia ja hermon toiminta vieläkin palautuu normaliksi. Puolen vuoden jälkeen palautumista tapahtuu enää harvoin...

(veikkaisin pari päivää ..... ja taas pelittää)

Äänestä
  • tais olla ykkösen aamutohtori, joka hiljan kertoi juuri tuommoisesta kädenpäälle sammumisesta. saattaa mennä muutamakin viikko palautumiseen

    Äänestä

Muistan erään tapauksen jossa liki ½v oli palautusmis aika, radius hermo oli painautunut.
hermohan on kuin "keitettyä spagettia" pehmeää ja palautuminen "littanasta" kestää toisille pidempään.
Riippuen miten suoraan sängyn reuna tms. on hermoa painanut...
toivotaan paranemista..

t. jäsenkorj. s

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käden päälle kirjoitti:

Hei,
poikaystäväni oli sammunut kätensä päälle yöksi, ja herätessään hän ei pystynyt liikuttamaan sitä juurikaan ja siinä on myös tunnoton kohta. Nyt heräämisestä on kulunut 6 tuntia eikä muutosta ole tapahtunut. Jääkö käsi tällaiseksi lopuksi ikää vai paraneeko se itsestään tai voiko sen korjata? Lääkäriin hän kai huomenna aikoo mennä. Kiitos jos joku tietää, minua huolestuttaa kovasti :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu