Tarkoitus on viedä auto pesuun, mutta en saa sitikasta antennia irti. Se vain joustaa ja palaa alkuasentoonsa, jos yrittää kiertää irti. Tarviiko antennia ylipäätään irrottaa?
C5:n antenni irti pesua varten?
kat
64095
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Omasta c5:sta. Antennin juuri on kumia, joten on vähän tiukka. Normaalit kierteet.
Saattaapi olla tosi tiukassa. Pihdeillä alaosasta puristamalla saattaa aueta.
Minun oli pakko vetää veitsellä kumipäällysta kahdesta kohtaa halki, jotta pääsin pienellä jakoavaimella käsiksi kumin alla olevaan mutteriin. Siitä aukesi. Pikaliimalla korjasin kumin.
Mutta ennen sitä olin jo sen verran väkivaltaa käyttänyt, että antennin tyvessä oleva jousi oli kiertynyt auki eli venynyt. Ja antennipa ei enää mennytkään tiiviisti paikkaansa. :-(
Olen pesettänyt vitoseni automaatissa antenni paikallaan. Sinun kannattaa kysyä onko irroittaminen tarpeellista. Käyttämäni pesukone on tyypiltään sellainen jossa auto liikkuu (lähes) paikallaan olevien suihkujen ja harjojen läpi. C5 antenni on siis sen verran lyhyt, että siitä ei ole kyseisessä pesussa haittaa. WashKing- Pori
laiskuuttani kerran jätin antennin irroittamatta.
Oli aika venkula pesun jälkeen. :-(
Mutta riippuu harjojen pyörimissuunnasta.
Mainitsemassani pesukoneessa harjat (optio) pyörivät myötäkarvaan. C5:n antenni on sen verran lyhyt, että ei harjat eikä muutkaan vempaimet ole antennille vaaraksi.
Kyllä henkilökunta osaa sanoa voiko antenninysän jättää kattoon vai pitääkö poistaa pesun ajaksi.
Jos se on jumittunut ja kuitenkin lopulta aikenee kannattaa kierteisiin todellakin laittaa esim grafiittirasvaa.
Miksi te niitä autoja edes automaatin syötäväksi viette, kun käsinpesulla saa sata kertaa paremman tuloksen? Harjaton automaatti jättää auton töhryiseksi kahvoista alaspäin, harjallinen naarmuttaa maalipintaan ikäviä pyörteitä. Yksikään automaattipesu ei pääse myöskään niinkin tärkeisiin kohtiin kuin oven sisäsaumat ja kynnyskotelot.