Kuinka saada dementoitunut

vanhus syömään?

Omaisellemme tuli norovirus 3 vkoa sitten, oli muutaman päivän terveyskeskuksen vuodeosastolla jossa annettiin vain 1 päivänä tiputusta ( ringer ).

Ennen sitä jo ruokailun kanssa oli niin ja näin. Ei omasta mielestään tarvitse mitään ruokaa, kun ei tee työtäkään. Hän on alipainoinen (&aliravittu? ) 86 vuotias vaikeahkoa dementia - alzheimeria sairastava vanhus.

Nyt hän on ollut alle 2 vkon jaksoja muutama hoivakodissa, jossa syöminen on ollut huonoa. Kun hän oli muutaman päivän kotona, hän ei luonnollisestikaan tunnistanut ympäristöä, eikä vessaa, kysyi aina saako istua sänkyyn / tuoliin omassa kodissaan... mutta sitten ruokailu tuotti jälleen ongelmia. Hän ei suostunut syömään kuin alle kolmanneksen pienestä ruoka - annoksesta ja alkaa itkemään aina ruokailun alkaessa. Tulehdusta tekareiden alla ei kai enää pitäisi olla... Onko voinut jäädä jotain ruokahaluttomuutta alitajuntaan, joka oli silloin sen noron oire, vai kuuluuko tämä vain siihen sairauteen?

Ja kuinka ihmeellä saisi vanhuksen syömään? Hänellä ei ole enää mieliruokia ( mitä oli ennen kuten velli tvst. hän ei nyt syö niitä ) . Kotipalvelu tuo jotain valmisruokaa, mutta se on todennäköistä, ettei ruokailu onnistu sittenkään.

Voiko tässä tapauksessa antaa mitään ravintolisää tai jotain?

Huolestuttaa, kun vanhus kuihtuu silmissä, on muuttunut passiiviseksi ja vähäpuheiseksi eteensä katsojaksi ja ollut jo kauan apaattinen. Ja nyt kun ruokapuolikin jo alkaa pettää...

Tuntuu vain niin syylliseltä ja voimattomalta.

6

1666

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt sitten

      niin että omaisenne sairaus on edennyt jo niin pitkälle että tämä syömättömyys kuuluu tähän sairauden vaiheeseen. Onko siinä joku vierellä kun hän saa ruuan eteensä ja pitäisi alkaa syömään? Meillä katsellaan valokuvia tai luen lehtiä ja juttelen uutisista tms. Ja ruoka menee siinä sivussa..Ja kyllä ravintolisät ovat paikallaan, entäs makeat kiisselit,makeat keitot ja kerma? Ei enää tarvitse varoa kolesterolia, kaikki minkä saat hänelle syötettyä on vaan hyväksi. Pehmeät syötävät, ei mitään kovaa,lähes soseutettua ruokaa, ja ruuan tarjoaminen parin tunnin välein?Turhaan tunnet syyllisyyttä, tälle sairaudelle emme me omaiset voi mitään, yritämme vain parhaamme, eikä se sitten kuitenkaan riitä, todella, vihaan tätä sairautta! Se kuihduttaa omaisemme pikkuhiljaa pois!

    • epäluuloilija

      enpä tiedä vastausta tuohon, mutta eikö omaisesi todellakaan ole missään vakituisessa hoitokodissa? Eihän tollaisissa tapauksissa ole muuta vaihtoehtoa kuin laittaa nenämahaletku ja kädet kiinni sängyn reunoihin jos meinaa repiä sen pois. Näin on minun omaiselleni tehty. Sitten pikkuhiljaa alkoi ruoka menemään taas suun kautta.

    • ja usein

      Asuuko hän yksin?

      Hänellä pitäisi tosiaan olla joku mukana ruokailussa seurustelemassa, yksin syöminen ei taida onnistua, koska hänelle ei enää välttämättä tule näläntunnetta.
      Ruokaa usein ja kaloreita paljon: kermaa, voita ja sokeria ei pidä säästellä. Terveellisten ruokavalioiden aika on ohi.

    • Syödä?

      Jos omaisesi ei olisi dementoitunut vaan pystyisi selväsanaisesti itse kertomaan, että johan täältä joutaa lähtemään, tuntisitko syyllisyyttä?
      Oma mummoni pystyi viimeiseen päiväänsä asti tolkuissaan, mutta ajoissa ilmoitti, että häntä ei sitten enää tarvitse hoitaa eikä mitään letkuja laiteta. Miksi sairasta 86-vuotiasta pitäisi vielä kiusata letkuruokinnalla? Se oli minun 86-vuotiaana kuolleen mummmoni eikä minun mielipide.

      Muuten kannattaisi tarjota todella hyvältä maistuvaa ja varsinkin tuoksuvaa ja "vahvaa" eli kaloripitoista ruokaa.

    • kokenut samaa

      Apteekista saa ravintolisiä, pillillä imettäviä.
      Näitä käytin, kun äidilläni oli sädehoidossa suun limakalvot vaurioituneet, eikä ravinto maistunut eikä pystynyt syömään mitään.

      Läsnäolo on myös tärkeää.
      Huomasin myös tuon kerman, miten se maistui.
      Kannattaa kokeilla!

    • Energia ja proteiinirikasta, herkullista, suklaapraliinia, malvitona, makeaa viiniäkin voi antaa, jäätelöä, kermajuustoa, vispikermaa kahvissa, maitokaakaota, Wienerleipä, kanelipullaa, onhan sitä vahvaenergiaista.
      Karkkia yöpöydällä, Nonstop pastilleja tms.Rypäleitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      227
      1955
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1154
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      659
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      655
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      412
    Aihe