jos kasvattaa yrttejä sisällä ruukuissa niin lannoitetaanko niitä? jos niin käykö veteen sekoitettava normaali kukkalannoite vai saako sitä antaa syötäville kasveille?
kiitos etukäteen!
lannoitetta
2
699
Vastaukset 2
Pitää muistaa lannoittaa,ilman "ravintoa" ne eivät jaksa muodostaa satoa.Mitä enemmän käytät yrttejä eli nipsit latvoja ruokiin ym,sitä tärkeämpää lannoitus on.Veteen sekoitettava kesäkukkalannoite käy myös yrteille,toisena vaihtoehtona multaan sekoitettavat ravinnerakeet/-kävyt.Jälkimmäiset on niin sanottuja pitkäkestoisia lannoitteita eli periaatteessa niiden sisältämän ravinnemäärän tulis riittää koko kasvukaudeksi.Mutta jos kasvu rupee hiipumaan ja/tai lehtien väri haalistumaan ni sitten lisälannoitusta kastelun mukana.
- yrttimestari
jos kasvatat yrttejä pitkulaisissa kukkalaatikoissa, niin hae pohjalle hevosen lantaa. Se antaa palaessaan lämpöä ja ravinteita.Muita kasveja voi kastella vedellä, johon on liuotettu hevosen lantaa. Älä kuitenkaan kaada naattien päälle vaan vain multaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181151
- 791140
- 77611
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9528- 47513
- 17511
- 44475
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15426