Entinen ahmija

tsemiä

Hei!

Olen lukenut haikein mielin näitä teidän viestejä ja halusin itse ahminnan ja paastoilu kierteestä päästyäni kertoa teille että toivoa on!

Sairastin erilaisia syömishäiriöitä 10vuotta, ensin 3v anoreksiaa, sitten meni vuosi ihan kivasti kunnes stressi nosti ongelmaksi bulimian ja BEDn.

Nyt olen ollut viimeiset 2vuotta taas "kuivilla", olen syönyt tasapainoisesti ja paino on pudonnut sinne mitä se oli ennen ahminnan alkamista.

Halusin vain toivottaa kaikille kovasti tsemppiä ja jaksamista!!! =)

2

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö vaan

      Itsekin parannuin niin pitkälle, että sallin itselleni juuri sitä ruokaa mitä halusin.
      En koskaan ahminut, söin vain vatsan täyteen. Suklaalla ja karkilla herkuttelin ehkä kerran viikossa. Söin tavallista jugurttia, eli täysrasvaista, ja ihan tavallista ruokaa, en tsiigannut juurikaan kalori ja rasvamääriä.
      Kun ajattelin etten jaksa enää, haluan olla normaali. Puoli vuotta söinkin ihan "normaalisti", ei ollut ahmimista eikä nälän näkemistä. Olo olo mitä vapautunein.
      Puoli vuotta kun aloitin ja sitten hups: paino alkoi nousemaan minkä ehti.
      Liekö ollut suurimmaksi osaksi nestettä, mutta voi Luoja sitä ahdistusta. Sen ahdistuksen myötä sitten taas palasin paastoamis-ahmimiskierteeseen, kun tajusin että normaali syöminen lihottaa. En ehtinyt parantua vielä puolessa vuodessa.

    • miiimiiiiiiiiii

      Kiitos kauniista viestistä!
      Mulla tää syömisjuttu menee täyttä vuoristorataa, ja nyt on menossa parempi kausi :)

      Tsemiä meille kaikille!

      ps. isäni on ollut tänään 9vuotta juomatta (luulin hänen olevan parantumaton alkoholisti). Jos hän pystyi lopettamaan juomisen, minäkin pystyn lopettamaan ahmimisen!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2523
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      889
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      723
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      642
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      48
      528
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe