Hei!
Olen lukenut haikein mielin näitä teidän viestejä ja halusin itse ahminnan ja paastoilu kierteestä päästyäni kertoa teille että toivoa on!
Sairastin erilaisia syömishäiriöitä 10vuotta, ensin 3v anoreksiaa, sitten meni vuosi ihan kivasti kunnes stressi nosti ongelmaksi bulimian ja BEDn.
Nyt olen ollut viimeiset 2vuotta taas "kuivilla", olen syönyt tasapainoisesti ja paino on pudonnut sinne mitä se oli ennen ahminnan alkamista.
Halusin vain toivottaa kaikille kovasti tsemppiä ja jaksamista!!! =)
Entinen ahmija
2
941
Vastaukset
- tyttö vaan
Itsekin parannuin niin pitkälle, että sallin itselleni juuri sitä ruokaa mitä halusin.
En koskaan ahminut, söin vain vatsan täyteen. Suklaalla ja karkilla herkuttelin ehkä kerran viikossa. Söin tavallista jugurttia, eli täysrasvaista, ja ihan tavallista ruokaa, en tsiigannut juurikaan kalori ja rasvamääriä.
Kun ajattelin etten jaksa enää, haluan olla normaali. Puoli vuotta söinkin ihan "normaalisti", ei ollut ahmimista eikä nälän näkemistä. Olo olo mitä vapautunein.
Puoli vuotta kun aloitin ja sitten hups: paino alkoi nousemaan minkä ehti.
Liekö ollut suurimmaksi osaksi nestettä, mutta voi Luoja sitä ahdistusta. Sen ahdistuksen myötä sitten taas palasin paastoamis-ahmimiskierteeseen, kun tajusin että normaali syöminen lihottaa. En ehtinyt parantua vielä puolessa vuodessa. - miiimiiiiiiiiii
Kiitos kauniista viestistä!
Mulla tää syömisjuttu menee täyttä vuoristorataa, ja nyt on menossa parempi kausi :)
Tsemiä meille kaikille!
ps. isäni on ollut tänään 9vuotta juomatta (luulin hänen olevan parantumaton alkoholisti). Jos hän pystyi lopettamaan juomisen, minäkin pystyn lopettamaan ahmimisen!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432221Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685