Lueskelin tuossa muutaman aloituksen ja lähestulkoon pelkästään nekatiivisia oli kokemukset IT firmoista.Mulla on vähän erilaisia kokemuksua nykyisestä firmastani. Työ ilmapiiri on lähes 100% hyvä ja porukka on pätevää ja motivaatio ihan kohdallaan. Monet valitti että työ panoksen määrällä ja laadulla ei olisi mitään merkitystä? Olenko töissä poikkeuksellisessa firmassa kun meillä pidetään kyllä huolta koodin laadusta, mitataan performanssia, vaaditaan aikatauluissa pysymistä jne. Toisaalta arvostetaan parannus ehdotuksia ja omatoimista asioiden tutkimista ja opiskelua. Oikeastaan ainut asia joka meidän puljussa nyppii on se että myyntiporukka myy aina tuottee parikuukautta aikasemmin kun ne on plänätty valmistumaan ja sit vain leikataan sen verran aikaa projekteista ettei tulisi sopimussakkoja jne.
Mun työnkuva on pääasiassa kovo arkkitehtuurin suunnittelua, koodausta ja simulointia/testausta. Onko muilla vastaavia kokemuksia töistä it alalla vai olenko vain uusi kaveri(1,5 vuotta työkokemusta) ja luulot ei ole vielä karissu?
Mun työnkuva on pääasiassa kovo arkkitehtuurin suunnittelua, koodausta ja simulointia/testausta. Onko muilla vastaavia kokemuksia töistä it alalla vai olenko vain uusi kaveri(1,5 vuotta työkokemusta) ja luulot ei ole vielä karissu?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hyvistä kokemuksista ei ole syytä tulla valittamaan, joten tälläisten palstojen kokemukset ovat poikkeuksetta aika negatiivisia.
Pitää osata medialukutaitoa!
Ei siis ole sattumaa että palstoilla tulee kovin negatiivinen kuva alasta.
Tämä sama ilmiöhän esiintyy vaikka noissa tuotetukipalstoilla. Jos luet pelkästään niitä, niin tulee helposti kuva että laajakaista ei toimi ollenkaan eikä koskaan, kännykkäliittymiä laskutetaan väärin tai vaikkapa että kaikki näytönohjaimet ovat täysiä susia ja p****ja!
Ne joilla ei ole valittamista eivät yleensä ottaen kirjoita mitään. Ei ole syytä.