Pientä vertailua

Kahden tai kolmen asiakas

Tein vertailun....

itse olen kahden pankin asiakas... Sampossa tällähetkellä tosin passiivinen. tili on, mutta se on vain tilinä...

Mutta vertailin kuitenkin Sampoa ja Op:ta

Sampo tiedot sampon omalta sivulta, tosin pieni duuni oli löytää ne sieltä... mutta löytyi.

Sampo pankin paketin saa 3,4 eurolla/kk, siinä on sitten kortti ja verkkopankki, mitkä on niiku liki kaikilla. Se yli 5e maksava on sit kait erilainen.

Osuuspankin tiedot otin pankista ssamillani verkkopankki viesteillä. Kortti ( Visa Debit) ja verkkopankki maksaa kuukaudessa 4 euroa

Edes pankin jäsenyys ei auta tässö, että saisi mitään etus.

Aiemman Sampopankin ja nykyisen OP:n palvelumaksut on maksuttomia jos asiakkaalla on 50000 euron, eli liki vanhat 300 000 mk säästöä tai velkaa.

Mitä sittten tulee tuohon verkkopankkiin... nii kyllä osuuspankinkin olisi aika muuttaa oma verkkopankkiaan toimimaan samalla tapaa kuin esim. Sampo ja Nordea.

Sampo ja Nordea pankkien verkkopankit on toiminnaltaa liki samankaltaiset. pidän niitä pikkuisen parempina kuin OP verkkopankkia.

Kyllä Samponkin verkkopankki on varmasti hyvä ja varma, kun se vaan saadaan toimimaan. Olisko sit liian nopeesti ajettu sisään? Olisko pitäny ajaa vaiheittain käyttöön ja ohjata sitten valmiina asiakkaat käyttämään sitä... eikä 2 pv aikaan....

Mut tällästä... pankinvaihto on aina iso duuni asiakkaalle... ei siihen kevyesti voi mennä.

17

2835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nordea halvempi

      En tiedä rahatilannettasi, mutta itse maksan Nordealle vain 0,75e/kk. Enkä todellakaan ole mikään ökyrikas tms.
      Pienituloinen yksineläjä, säästöjä alle 20.000e kaikki yhteen laskettuna.
      Kaksi tiliä Nordeassa.
      Minulla on Pankki/visakortti ja stoccan kanta-asiakas/pankkikortti.
      Solo-pankin tunnukset ja yksi määräaikainen talletus.

      Kannattaa miettiä kokonaisuutta, mikä pankki kannattaa ja kilpailuttaa kaikki. Liian kiltti ja 'pankkiuskollinen' ei kannata enää olla. Itse olin nuorempana osuuspankin asiakas, enää en olisi mistään hinnasta, saisin maksaa ihan liikaa samoista korteista ja tileistä ja nettipankin käytöstä.

      • ...on se joo.

        Mitä helvetin väliä on jollain maksuilla onko se 1 vai 3 egee??
        Sekö nyt ratkaisee kaiken?


      • tekee vuodessa
        ...on se joo. kirjoitti:

        Mitä helvetin väliä on jollain maksuilla onko se 1 vai 3 egee??
        Sekö nyt ratkaisee kaiken?

        24 euroa, sillä maksaa jo mukavasti parit laskut! Niin tai maksaa Visan vuosimaksun. Eli kyllä sillä on eroa!


      • ”En tiedä rahatilannettasi,...

        ”En tiedä rahatilannettasi, mutta itse maksan Nordealle vain 0,75e/kk”


        kirjoitit että et maksa NORDEALLE, yrität vähän HÄMÄTÄ ?

        et saa tuolla 0,75 noita kortteja kuin kirjoitit,
        vain nettiavaimet ja ilmaisen laskunmaksun netissä.

        maksat luottokaunalle kortistasi.


      • toisilla.
        ...on se joo. kirjoitti:

        Mitä helvetin väliä on jollain maksuilla onko se 1 vai 3 egee??
        Sekö nyt ratkaisee kaiken?

        joo toisilla on aina pikkurahaa,
        taulutelkkariin, puhelimiin, kaikkeen pikkaseen,

        mutta sitten ei olekaan sitä isompaa rahaa, autoon ja asuntoon.


        totta toisaalta, ei 2 € kk merkitse mitään,
        mutta jos se helpolla voi säästää, voi senkin säästää,
        samalla ajala kun toisen löhöilee.


      • agagdasfg
        tekee vuodessa kirjoitti:

        24 euroa, sillä maksaa jo mukavasti parit laskut! Niin tai maksaa Visan vuosimaksun. Eli kyllä sillä on eroa!

        Lähinnä tarkoitin että sekö se ratkaisee?
        Luulis löytyvän muita tekijöitä jotka ovat "arvokkaampia" kuin tuo pari egeä.
        Toki jos senkin samalla saa kotiin päin niin hyvä, en tässä tarkoittamut että muutama ege ei olisi rahaa.


      • ratkaisee ja
        agagdasfg kirjoitti:

        Lähinnä tarkoitin että sekö se ratkaisee?
        Luulis löytyvän muita tekijöitä jotka ovat "arvokkaampia" kuin tuo pari egeä.
        Toki jos senkin samalla saa kotiin päin niin hyvä, en tässä tarkoittamut että muutama ege ei olisi rahaa.

        se että miten pankki hoitaa hommansa ja toimii. Sampopankki nykyisellään on niin ala-arvoinen ettei sinne kannata jäädä kun hyvää palvelua kerran saa muualta ja vielä halvemmallakin.


      • sama tilanne
        ”En tiedä rahatilannettasi,... kirjoitti:

        ”En tiedä rahatilannettasi, mutta itse maksan Nordealle vain 0,75e/kk”


        kirjoitit että et maksa NORDEALLE, yrität vähän HÄMÄTÄ ?

        et saa tuolla 0,75 noita kortteja kuin kirjoitit,
        vain nettiavaimet ja ilmaisen laskunmaksun netissä.

        maksat luottokaunalle kortistasi.

        Eikö tuossa sanottu summa, mikä menee joka kk 'palvelumaksuna'. Ottaahan Op ja Sampo myös korteista maksunsa.
        Minä maksan tuon saman vajaan euron kk.

        Stockman-pankkikortti-yhdistelmä on ilmainen ainakin vielä toistaiseksi, mutta en tiedä jatkossa kun käsittääkseni Stockmankin ottaa käyttöön Mastercardin. Eli tulee kanta-asiakkaille uudet kortit.


    • yox

      ”Edes pankin jäsenyys ei auta tässö, että saisi mitään etus.”

      ”Aiemman Sampopankin ja nykyisen OP:n palvelumaksut on maksuttomia jos asiakkaalla on 50000 euron, eli liki vanhat 300 000 mk säästöä tai velkaa”

      KYLLÄ OLET 100vuotta jälkijunassa tietojesi kanssa.

      Kyllä palvelut ovat OP maksuttomia, kun talletat rahaa riittävästi, ”alikorolla”,
      ja jos et tarvitse kaikkea bonusrahaa,
      saat ylimääräisen 2v kuluttua pois,
      kun, muissa pankeissa se on jo kasvanut korkoa korolle 2 vuotta.

      Edullisemmin saat kaiken ilmaiseksi kai Nordeassa,
      mutta silti se nipistetään kun ei makseta talletuksestasi samaa korkoa kuin muualla.

      (olen
      op, nordea, tapiola, sampo, s-pankki,
      paikallis-säästöpankki, koivunlehti osuuspankki,
      eq, evli, kaupthing edge, glitnir, näin nopeasti ajatellen)

      en ylpeile, kaikki asiani eivät ole ihannoitavassa mallissa.

    • Faktaa.

      Palvelupaketit saa pankeissa yleensä neuvoteltua asiakaskohtaisesti eikä vertailua kannata tehdä pelkästään hinnastojen perusteella. Itse olen siirtymässä Samposta OP:iin, joten seuraavat tiedot ovat tuoreita:

      Lähtökohdat: asuntolainaa 15 000 e, talletuksia tuottotileillä (Sampon varatili) 20 000 e, 1/2 v määräaikaistalletus 12 000 e. Nettotulot 3 000 e/kk, Visa (4 000 e/kk) pankkikortti.

      Sampo: palvelumaksut 0 e/kk, Visa 80 e/v (2% luottrajasta). Euriborsidonnaisen lainan marginaali 0,387%, käyttötilin korko 0,1% ja tuottotilin n. 4,0%. 1/2 talletus talletuspäivän 6 kk euribor -0,1% (tarjous) eli kiinteä korko 4,5%.

      OP: jäsenyys 100 e (kertamaksu, jonka saa erotessaan takaisin), palvelumaksu 2,5 e/kk. Pakettiin sisältyy Visa hinta vakio luottorajasta riippumatta. Lainan marginaali 0,2%, käyttötilien korko 0,25% ja tuottotili 3,955%, määräaikaistalletus euribor-0,2%. Lisäksi 0,25% bonusta talletusten ja lainojen määrästä, bonusta voi käyttää kk-maksujen ja Pohjolan vakuutusten maksuun, jolloin bonuksesta ei tarvitse maksaa myöskään 28% pääomaveroa.

      Noilla tiedoilla pitkänkin asiakassuhteen jälkeen päätös oli helppo tehdä varsinkin kun palvelu tuntui OP:ssa ainakin näin uudelle asiakkaalle toimivan todella hienosti. Samposta uuden verkkopankin kautta tekemäni ajanvaraus neuvotteluihin ei joko mennyt perille tai sitten heitä ei kinnostanut/eivät ehtineet huolehtimaan lähtöä suunnittelevista asiakkaista.

      Sampon vanhan Suomen parhaan verkkopankin tuhoaminen ja sen korvaaminen viime vuosituhannen tuotteella oli sen verran suuri katastrofi, että Dampo saa jäädä. Minä en aio olla maksamassa noita töppäilyjä!

      • perästä kuuluu jotain

        Sammon verkkopankkia on mainittu 1990-luvun tyyliseksi. Varsinkin mobiilipankki (se varmempi hökötys) tuo mieleeni 1970-luvun lopun. Joku muukin on samoissa tunnelmissa:

        "Terveisiä 70-luvulta

        Aika outoa, että Sammon verkkopankki vaatii uusimpia varusohjelmistoversioita. Tällaisenhan pitäisi toimia jo Mikro-Mikoilla v. 0.01 beta ilman graafista käyttöliittymää! Rahat ovat sentään jäljellä."

        http://www.hs.fi/keskustelu/Terveisi%E4 70-luvulta/thread.jspa?threadID=109251&tstart=40


      • Ymmärrän hyvin halun siirtyä pois Sampopankista, mutta tuo vertailu ei ole kovin vakuuttava perustelu. Sampopankissahan on nyt pääsiäisen jälkeen myös kuukausimaksulliset palvelupaketit, jotka sisältävät tietyt kortit ilman eri maksua.


      • juu kyllä
        Timontti kirjoitti:

        Ymmärrän hyvin halun siirtyä pois Sampopankista, mutta tuo vertailu ei ole kovin vakuuttava perustelu. Sampopankissahan on nyt pääsiäisen jälkeen myös kuukausimaksulliset palvelupaketit, jotka sisältävät tietyt kortit ilman eri maksua.

        tietenkin ne on ilman eri maksua kun niiden korttien maksut on jo sisällytetty paketin hintaan, eli et enää saa pakettia ilman korttia.

        Vertailun vuoksi:

        ENNEN:
        Käyttötilipaketti kortti, esim. Visa Electron tai pankkikortti (poislukien ilmainen automaattikortti ja Visa-luottokortti)
        = 3,40 euroa/kk

        JÄLKEEN:
        Peruspaketti tai Talouspaketti, sis kortin = 3,40 euroa /kk

        Eli ihan sama onko kortti hinnoiteltu pakettiin mukaan vai erikseen, sama summa menee jokatapauksessa jos korttia tarvii. Ainoat poikkeukset oli ennen se että jos otti pelkän automaattikortin, jota muuten ei nykyään enää saa mistään pankista, niin ei mennyt maksua. Tai toinen poikkeus jos otti Visa-luottokortin josta veloittaakin Luottokunta, siis siitä vanhasta kortista, uudethan on Sampon omia Visoja.


      • - S -
        juu kyllä kirjoitti:

        tietenkin ne on ilman eri maksua kun niiden korttien maksut on jo sisällytetty paketin hintaan, eli et enää saa pakettia ilman korttia.

        Vertailun vuoksi:

        ENNEN:
        Käyttötilipaketti kortti, esim. Visa Electron tai pankkikortti (poislukien ilmainen automaattikortti ja Visa-luottokortti)
        = 3,40 euroa/kk

        JÄLKEEN:
        Peruspaketti tai Talouspaketti, sis kortin = 3,40 euroa /kk

        Eli ihan sama onko kortti hinnoiteltu pakettiin mukaan vai erikseen, sama summa menee jokatapauksessa jos korttia tarvii. Ainoat poikkeukset oli ennen se että jos otti pelkän automaattikortin, jota muuten ei nykyään enää saa mistään pankista, niin ei mennyt maksua. Tai toinen poikkeus jos otti Visa-luottokortin josta veloittaakin Luottokunta, siis siitä vanhasta kortista, uudethan on Sampon omia Visoja.

        Danske -Sampossa on edelleen säästötili jonka maksu on nolla euroa. Käytössä nettiavaimet ja kaksi maksutapahtumaa kuukaudessa ja tiliote. Ylimenevistä maksu listan mukaan.

        Soveltuvuus tietty lähinnä aputiliksi.


      • juu kyllä kirjoitti:

        tietenkin ne on ilman eri maksua kun niiden korttien maksut on jo sisällytetty paketin hintaan, eli et enää saa pakettia ilman korttia.

        Vertailun vuoksi:

        ENNEN:
        Käyttötilipaketti kortti, esim. Visa Electron tai pankkikortti (poislukien ilmainen automaattikortti ja Visa-luottokortti)
        = 3,40 euroa/kk

        JÄLKEEN:
        Peruspaketti tai Talouspaketti, sis kortin = 3,40 euroa /kk

        Eli ihan sama onko kortti hinnoiteltu pakettiin mukaan vai erikseen, sama summa menee jokatapauksessa jos korttia tarvii. Ainoat poikkeukset oli ennen se että jos otti pelkän automaattikortin, jota muuten ei nykyään enää saa mistään pankista, niin ei mennyt maksua. Tai toinen poikkeus jos otti Visa-luottokortin josta veloittaakin Luottokunta, siis siitä vanhasta kortista, uudethan on Sampon omia Visoja.

        En ole Sampopankin pakettien asiantuntija ja voi olla, että ymmärsin jotakin väärin, mutta näin sen ymmärsin:

        Jos aiemmin oli Visa Classic 2.000 euron käyttörajalla, siitä meni Luottokunnalle 40,00 euroa/vuosi. Nyt vastaavan Visa-kortin saa Peruspaketin osana ilman eri maksua ja koko Peruspaketista peritään 3,40 euroa/kk eli 40,80 euroa/vuosi.


      • - S - kirjoitti:

        Danske -Sampossa on edelleen säästötili jonka maksu on nolla euroa. Käytössä nettiavaimet ja kaksi maksutapahtumaa kuukaudessa ja tiliote. Ylimenevistä maksu listan mukaan.

        Soveltuvuus tietty lähinnä aputiliksi.

        Säästöpaketilla on voinut pitää Säästötilin lisäksi parempikorkoisiakin tilejä ilman palvelumaksuja.


      • juhani,

        "Lainan marginaali 0,2 %"



        Mistä Osuuspankista tuon olet saanut marginaalin -0,2 % ?

        Ja mihin korkoon sidottu ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1130
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      947
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      849
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      820
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      164
      811
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      34
      774
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      741
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      696
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      188
      693
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      685
    Aihe