Olemme loppukuusta lähdössä Niilin risteilylle!
Olisiko neuvoja?
Niilin risteily
11
1622
Vastaukset
- ripuliruikku
oksennuspaskayrjötautikohtauksiin. Et ole koskaan kokenut mitään niin järkyttävää. Ihan sama onko käsidesejä tai ei. Siinäpähän paskot. Se on varma.
Ainoa keino välttyä mokomalta on pysyä poissa arabimaista...- olleet
Egyptissä neljä kertaa eikä kertaakaan ole ollut vatsatautia.
Lisäksi olen melko herkkävatsainen reakoimaan.
Kyllä se vatsatauti tulee jos on tullakseen ei se pelottelemalla ja mustamaalamalla ainkaan parane.
Osta Egyptistä varmuuden vuoksi valmiiksi vatsatautilääkkeet joilla mahdollinen ripuli lähtee muutamassa tunnissa. - ....
Kaksi kertaa Egyptissä, eikä kummallakaan kerralla ole ollut mitään ripuliin tai oksennustautiin viittaavaa, eikä kellään meidän perheestä. Käsidesiä on käytetty aina ennen ruokailua ja vielä erikseen paikallisten rahojen käsittelyn jälkeen. Otin niille eri lompakonkin, kun näin millaisia ne oikeesti oli paikan päällä.
- minä vain
olleet kirjoitti:
Egyptissä neljä kertaa eikä kertaakaan ole ollut vatsatautia.
Lisäksi olen melko herkkävatsainen reakoimaan.
Kyllä se vatsatauti tulee jos on tullakseen ei se pelottelemalla ja mustamaalamalla ainkaan parane.
Osta Egyptistä varmuuden vuoksi valmiiksi vatsatautilääkkeet joilla mahdollinen ripuli lähtee muutamassa tunnissa.Miksi sieltä kannattaa ostaa vatsatautilääkkeet? Eikö täältä saa vai ovatko ne täällä niin paljon kallimpia?
Onko siellä yleensä ottaen kaikki kallista?
Onko sääskiä? Joku kertoi olleensa täysin "kupuloissa".
Uskaltaako syödä lainkaan salaattia tai hedelmiä?
Olen erittäin vähän matkustellut. - suolasilli
Egyptissä pärjää hyvin kunhan muistat pestä kädet kaupungilta (ulkoa) tullessa ja ennen syömistä. Olin pariviikkoa ilman mitään ongelmia. Minulla ei edes ollut sitä täällä paljon mainostettua käsidesiä.
Söin joka päivä maitohapollisia tuotteita pari viikkoa ennen matkaa. Eli hapankaalia, Gefilusta, AB piimää jne.
En tiedä jos auttaa kovin paljon, mutta varmuuden vuoksi. - matkustellut
minä vain kirjoitti:
Miksi sieltä kannattaa ostaa vatsatautilääkkeet? Eikö täältä saa vai ovatko ne täällä niin paljon kallimpia?
Onko siellä yleensä ottaen kaikki kallista?
Onko sääskiä? Joku kertoi olleensa täysin "kupuloissa".
Uskaltaako syödä lainkaan salaattia tai hedelmiä?
Olen erittäin vähän matkustellut.Syy miksi kannattaa ostaa lääkkeet vatsatautiin Egyptistä on yksinkertaisesti se, että Egyptissä on täysin erilainen bakteerikanta kuin esim. Suomessa ja siten tänne Suomeen tarkoitetut lääkkeet eivät tepsi sikäläisiin bakteereihin.
Egyptissä on tiheässä apteekkeja ja jokaisessa osataan sen verran englantia että oikeat lääkkeet löytyy.
Näiltä sivuiltakin löytyy vatsalääkkeen nimi kun etsit, hyvää matkaa. - lauramariia
kärsin itsekin risteilyllä tuosta taudista,ihan kauhea kokemus, mutten antanut sen pilata matkaani. Niilin risteily on todella loistava tapa nähdä viikossa monta paikkaa. Parhaimpia matkoja, joita ikinä olen tehnyt.
- lauramariaa
kärsin itsekin risteilyllä tuosta taudista,ihan kauhea kokemus, mutten antanut sen pilata matkaani. Niilin risteily on todella loistava tapa nähdä viikossa monta paikkaa. Parhaimpia matkoja, joita ikinä olen tehnyt.
- matkustellut
Olet tehnyt hyvän valinnan, risteily on erinomainen keino tutustua muinaisen Egyptin historiaan. Suosittelen lukemaan jotain Egyptiä koskevia kirjoja tai matkaoppaita ennen lähtöä niin saat matkastasi irti paljon enemmän.
Varaudu kuumiin ilmoihin kun poistutte laivalta, varaa reilusti pullotettua vettä ja hyvät jalkineet.
Noita vatsataudista vaahtoavia ei kannata kuunnella, huolehditte vain käsihygieniasta varsinkin paikallista rahaa käsitellessänne ja kannattaa käydä hankkimassa paikallisesta apteekista lääkkeet jo ennakkoon, eivät maksa paljoa.
Antoisaa matkaa. - menkää ihmeessä
Upea risteilykokemus tiedossa! Luepa tältä palstalta aemmilta sivuilta hyviä kertomuksia ja kokemuksia aiheesta. Lisäksi huomasin Domina Travelin sivuilla kauniin matkakertomuksen vanhasta miehestä pojanpoikansa kanssa ko. matkalta.
olen itse tehnyt risteilyn myös, joten voin lämpimästi suositella sitä ja en usko, että tulet katumaan reissua. Hyvää matkaa! - suolasilli
Niilin risteily on upea kokemus. Olin 2003 ja tekisi mieli lähteä uudestaan.
Käy kirjastossa ja lainaa pari Egyptin historiaa käsittelevää kirjaa ja lue ne ennen matkaa. Sinuhekin on mukava lukea, vaikka matkan aikana.
Saat enemmän irti matkasta, kun tunnistat muutaman jumalan ja tiedät hieman historiasta. Matkan aikana tulee muistomerkkejä, kuninkaita ja jumalia muuten liikaa ja hyvin lyhyellä ajalla. Jos opiskelet hieman ennakkoon, pystyt paremmin erottamaan ne toisistaan ja tiedät mitä näet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1975102Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä422578- 1562202
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161739- 821364
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241281Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1471229Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321203Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.105959Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.118896