kohta taas jää haavakoita

kun sorsastus alkaa...siellä niitä sitten lojuu kaislikossa ja siipirikkoina joutuvat jäämään tänne talveksi..kuinkahan paljon niitä jääkään...
6499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä vittu on "haavakko"...

Äänestä
  • "Haavakko" on ampumalla tai jotenkin muuten raajarikoksi tärvelty eläin.

    Haulikko on siitä **ttumainen ase, että sillä niitä haavakoita saa aikaiseksi vähän turhan helposti ja nyt entistä enemmän, kun tuli lyijyhaulikielto sorsastukseen. Korvikehaulit ovat lähinnä vitsi. Kiitti vaan taas siitäkin eu ja viherintoilijat! :(

    Minäpä ostin vastapainoksi rihlakon: kuljen metällä tappamassa sapuskaa itselleni ja aion vastaisuudessakin syödä riistaa. 7,62:lla ottaa paistin vaikka paskarakeet ei mihinkään tehoakaan.

    Äänestä

Odottelen tässä innolla sorsajahdin alkamista, ei enää liikaa aikaa. Pitää alkuun kertoa niille jotka eivät tiedä että mikä on haavakko. Haavakoksi todetaan riista-eläin jota ei löydy osuman jälkeen. Se ei läheskään aina jää kitumaan vaan varsinkin sorsat osuman jälkeen sukeltavat kokonaan (myös puoli sukeltajat) ja tarttuvat nokallaan johonkin vesikasviin ennen kun silmissä viimeisen kerran hämärtää. Tällöin niitä on erittäin vaikea löytää itse hain viime syksynä yhtä tällaista 3 tuntia. (kuka tahansa vastuullinen matsästäjä etsii aina aikaa ja vaivoja säästämättä) Eensin kahlaamalla ja uimalla. Sitten kolusin lähi rannoilta joka puskan(jos elää pidempään niin pyrkii rantaan) sitten hain veneen ja siitä käsin tutkin pohjaa putoamis paikan läheltä ja siitä löytyi. pohjalta 10 metriä putoamis paikalta. Tuli kerättyä sekin parempiin suihin. Ne sorsat jotka jäävät sitten lopultakin haavakoiksi joko toipuvat täysin tai niiden elinkaari päättynee jos ei samana niin seuraavana yönä kun ketut,supikoirat ja minkit alkavat kierroksensa. Mutta löytymättä jäänyt lintu pilaa kyllä koko päivän ja ottaa päähän kauan.
Sulle Rebe suosittelen että jos kuka tahansa tuttus metsästää niin pyydä päästä mukaan. ei tosiaan pelkkää ampumista ja tappamista, tuut yllättymään. ehkä sut nähdään jo ens vuonna metsästäjän tutkintoa suorittamassa.

Ja Samoaja rihlakko on loisto-ostos. mutta jos sorsastusta enemmän harrastaa niin kannattaa hankkia 12/89 haulikko. siihen mahtuu isompaa 3,5-4,0mm rauta haulia riittävästi. ja kun pitää ampuma matkan kohtuullisena max n.35m niin jos ei sorsa tipu niin se on panssaroitu.

Kaikille 20.8 tai myöhemmin metsälle aikoville toivotan WEIDMANSHEIL.

Äänestä
  • Haulipiippu on 12/89 ja luotipiippu 7,62x53R. Olen erittäin tyytyväinen valintaani, sillä nyt voin yhdellä ja samalla aseella metsästää mitä tahansa riistaa. On selkeä etu, kun on aina mukana sopiva ase joka tilanteeseen ja se vasta etu onkin, kun on ne yhdet ja samat raudat ja perä niin radalla treeneissä kuin metsästystilanteessakin. Valopistetähtäin 4 moan pisteellä kruunaa jutun, kun luotipiipun tarkkuus riittää vaikka latvateerin pudotukseen.

    Muutamaa erilaista patruunaa mukaan ja hommat hoituu. Pidän kertalaukausaseesta: paikkolaukaukselle ei juurikaan ole tilaisuutta ja se laittaa harkitsemaan tarkoin, koska sen ainoan käytössä olevan patruunansa käyttää. Ei sillä, että muutenkaan olisin innokas roiskimaan, miten sattuu, mutta tällä aseella korostuu yhden tappavan riistalaukauksen merkitys.

    Muuan kaverini muuten lähtee sorsastuksen aloitukseen aina ilman ampuma-asetta. Varustukseen kuuluu "pappi", puukko ja hyvin koulutettu koira. Siinä jää ketut, supit ja minkit nuolemaan kuivia huuliaan, kun Arto on jo koirineen käynyt korjaamassa potin pataan ja pakastimeen :)

    Äänestä

  • samoaja kirjoitti:

    Haulipiippu on 12/89 ja luotipiippu 7,62x53R. Olen erittäin tyytyväinen valintaani, sillä nyt voin yhdellä ja samalla aseella metsästää mitä tahansa riistaa. On selkeä etu, kun on aina mukana sopiva ase joka tilanteeseen ja se vasta etu onkin, kun on ne yhdet ja samat raudat ja perä niin radalla treeneissä kuin metsästystilanteessakin. Valopistetähtäin 4 moan pisteellä kruunaa jutun, kun luotipiipun tarkkuus riittää vaikka latvateerin pudotukseen.

    Muutamaa erilaista patruunaa mukaan ja hommat hoituu. Pidän kertalaukausaseesta: paikkolaukaukselle ei juurikaan ole tilaisuutta ja se laittaa harkitsemaan tarkoin, koska sen ainoan käytössä olevan patruunansa käyttää. Ei sillä, että muutenkaan olisin innokas roiskimaan, miten sattuu, mutta tällä aseella korostuu yhden tappavan riistalaukauksen merkitys.

    Muuan kaverini muuten lähtee sorsastuksen aloitukseen aina ilman ampuma-asetta. Varustukseen kuuluu "pappi", puukko ja hyvin koulutettu koira. Siinä jää ketut, supit ja minkit nuolemaan kuivia huuliaan, kun Arto on jo koirineen käynyt korjaamassa potin pataan ja pakastimeen :)

    koira on kyl aivan loistava otus haavakoiden etsinnässä. ittekin aioin joskus hankkia labradorin noutajan mut vielä ei oo vuosiin mahdollisuuksia pitää ja siihen asti joutuu pärjään "vanhanaikaisella" tavalla.

    Äänestä

  • Noinhan sitä on juuri tehty. Löytymättä jäänyt lintu pilaa kyllä koko päivän ja ottaa päähän kauan.

    Tuolla haavakko määritelmälläsi tosin kaikki eläimet koko maapallolla ovat laukauksesi jälkeen haavakoita - paitsi tietysti jos löydät sen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rebe kirjoitti:

kun sorsastus alkaa...siellä niitä sitten lojuu kaislikossa ja siipirikkoina joutuvat jäämään tänne talveksi..kuinkahan paljon niitä jääkään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu