Kun ei millään meinaa jaksaa..

Vielä kuukausi sitten olisin jaksanut mutta en enään. En tiedä mitä on tapahtunut. Oon aika kauan kärsinyt masennuksesta jonka seurauksena paniikkihäiriö. minulla on lääkitys jota olen syönyt kohta 5kk cipralex 10mg päivässä.
Olen koulussa tällä hetkellä ja oikeasti ala minua kiinnostaa ja tahdon sieltä valmistua.
Olen tällä hetkellä työssäoppimissa ja olen aivan loppu, tämä jakso on todella rankka minulle henkisesti, en edes osaa sanoa miksi voin vain arvailla syytä. työpaikka on mukava ja ihanat ihmiset. mun tekis vaan mennä peiton alle ja pysyy siellä. en tiedä johtuuko tämä stressistä vai masennuksesta.
mutta nyt on niin paha olla ja tuntuu että ei vaan jaksa millään enään. Olo on semmoinen että mä epäonnistun taas mun unelman tavoittelussa. itkettää mutta kun en pysty itkemään.
2396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinulla on todella pieni lääkitys, jos olet masentunut. Tuo määrä on sellaista ylläpitävää varmistelua loppuvaiheessa. Eli kehottaisin pikaisesti hakeutumaan lääkärille ja keskustelemaan lääkityksestä ehkä tarvitsisit myös keskusteluapua.
Ilmeisesti sinulla on aivan liian suuret suoritus/onnistumispaineet. Olet löytänyt alan, joka sinua miellyttää, mutta kaatuisiko koko sinun elämäsi, jos valmistuisit vaikka puoli vuotta myöhemmin. Hankaloittaisi jotakin asioita, ehkä rahajuttuja, mutta kymmenen vuoden päästä et enää muista koko juttua. Eiköhän sinusta tule hyvä työntekijä, jos olet iloinen ja jaksavainen ja jos se vaatii "sairauslomaa", niin älä rankaise siitä itseäsi ja salli itsellesi puolittaisiakin suorituksia.

Äänestä

sulla ihan liian pieni annos!!! Mä it söin eka puol vuotta sebram 20mg. Se nostettiin 40mg, diapam 5mg tarvitaessa ja unilääkkeeksi ketipinor 25mg. Nostta heti lääkettäsi ja kerro tilanteesi lääkärille. Mulla meni niin pitkälle että 24h makasin sängyssä ja nukuin. Johtui siitä kun olin niin väsynyt etten oikeasti nukunutkaan yöllä vaikka luulin. Diapamia en tarvinnut kuin 3krt. kun paniikki tuli ja sekn siitä hullusta väsymisestä. Ketipinoria söin eka joka yö, mutta nyt taiteilen sen kanssa. Aina kun huomaan väsyneeni liikaa otan sen...!! Hoida itseäsi ja vaadi, ei sitä muut tee!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vuodatusta kirjoitti:

Vielä kuukausi sitten olisin jaksanut mutta en enään. En tiedä mitä on tapahtunut. Oon aika kauan kärsinyt masennuksesta jonka seurauksena paniikkihäiriö. minulla on lääkitys jota olen syönyt kohta 5kk cipralex 10mg päivässä.
Olen koulussa tällä hetkellä ja oikeasti ala minua kiinnostaa ja tahdon sieltä valmistua.
Olen tällä hetkellä työssäoppimissa ja olen aivan loppu, tämä jakso on todella rankka minulle henkisesti, en edes osaa sanoa miksi voin vain arvailla syytä. työpaikka on mukava ja ihanat ihmiset. mun tekis vaan mennä peiton alle ja pysyy siellä. en tiedä johtuuko tämä stressistä vai masennuksesta.
mutta nyt on niin paha olla ja tuntuu että ei vaan jaksa millään enään. Olo on semmoinen että mä epäonnistun taas mun unelman tavoittelussa. itkettää mutta kun en pysty itkemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu