Ongelmia maksun kanssa

Tilattiin eilen Ryanairilta liput Dubliniin. Ensin oli ongelmia varauksen kanssa, mutta lopulta saatiin se onnistuun ja sähköpostiin tuli vahvistusviesti, että kaiken pitäisi olla nyt kunnossa. Mutta...Se summa, mikä meillä tuli matkasta ei ole vieläkään mennyt pankkitililtämme EIKÄ sinne ole tullut edes katevarauksia. Onko muilla käynyt näin? Kestääkö siinä useamman päivän ennen kuin näkyy koko juttu pankkitilillä? Onko meidän varaus kuitenkin kunnossa, vaikka hintaa ei olekaan veloitettu?
3868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos varausvahvistus (=e-lippu) on s-postissa tullut ja siinä varaustunnus (confirmation number) ja kaikki kuten mainitsit, kyllä pitäisi varauksen olla ok. Ehkä siinä menee vähän kauemmin kunnes tiliotteessa näkyy veloitus. Itselläni ei ole Ryanairista kokemuksia, mutta yleisesti jos varausvahvistus on niin sehän on ok. Tarkista nyt vielä, että siinä viestissä löytyy varaustunnus, ja soita tarvittaessa Ryanairin asiakaspalveluun, tai...

TEE NÄIN: Avaa oheinen linkki.

https://www.bookryanair.com/SkySales/FRRetrieveBooking.aspx?culture=EN-IE&pos=MYFLIGHT

Syötä varaustunnut (confirmation number)

Valitse option 2 ja kirjoita s-postiosoitteesi, johon vastaanotit varauksen, laita lähtö ja kohde ja paina "change flights". Vaikka ei pystyisi muuttamaan niin tuolta pitäisi löytyä varauksen tiedot.

Mikäli vielä epäselvää, soita Ryaniairin contact centeriin 0600 16010, saattaa olla mahdollista vain englannin kielellä.

Äänestä
  • Kiitos sinulle tuhannesti vastauksesta. Varausnumero löytyy sähköpostista, ja kun
    syötin sen ja muut tiedot tuon mainitsemasi linkin kautta, niin sieltä löytyi meidän
    varaus. Tuskin sen kanssa sitten on mitään ongelmia. Jos rahat ei katoa tililtä,
    niin voihan sinne aina vielä soittaa ja kysyä missä mättää.

    Äänestä

Kiitos sinulle tuhannesti vastauksesta. Varausnumero löytyy sähköpostista, ja kun syötin sen ja muut tiedot tuon mainitsemasi linkin kautta, niin sieltä löytyi meidän varaus. Tuskin sen kanssa sitten on mitään ongelmia. Jos rahat ei katoa tililtä, niin voihan sinne aina vielä soittaa ja kysyä missä mättää. Mutta kiitos, tämä viesti helpotti jo paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


outoako kirjoitti:

Tilattiin eilen Ryanairilta liput Dubliniin. Ensin oli ongelmia varauksen kanssa, mutta lopulta saatiin se onnistuun ja sähköpostiin tuli vahvistusviesti, että kaiken pitäisi olla nyt kunnossa. Mutta...Se summa, mikä meillä tuli matkasta ei ole vieläkään mennyt pankkitililtämme EIKÄ sinne ole tullut edes katevarauksia. Onko muilla käynyt näin? Kestääkö siinä useamman päivän ennen kuin näkyy koko juttu pankkitilillä? Onko meidän varaus kuitenkin kunnossa, vaikka hintaa ei olekaan veloitettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu