Mistä erimielisyydet peräisin ?

Esko H.

Mikä siinä voi olla, kun uskovaisiksi itseänsä sanovat ihmiset ovat saaneet aikaan Kristuksen yksinkertaisesta ja selvästä opista, niin monia erilaisia mielipiteitä ja käsityksiä, jotka eivät edes johda mihinkään, vaan sitoo paikaallaan polkemiseen.

Viitoittiko Jeesus monia erilaisia teitä yhteen päämäärään, johon Hän on ovi ja tie, ja kehoittiko seisomaan ja odottamaan niillä teillä, eikö pyrkimään YHTÄ JA OIKEATA, TOTUUDEN TIETÄ eteenpäin. Koittakaapa vetää suora viiva, pisteestä 1. pisteeseen 2. tuleeko monta erilaista viivaa ??? Itse en ole saanut kuin yhden, ja mitä useammin sen vetää, se tulee koko ajan samaan paikaan ja vaan tummenee, eli alkaa erotumaaan sevemmin ja selvemmin. Hän Jeesus siis on ovi, ja Hän tie, Jumalan valtakuntaan, täydellisyyteen. kaikella täydellisellähän on rajansa, se rajahan on totuus, = Jeesus, = Jumalan sana, ja laki, jolla ja johon koko luomakunta on luotu ja perustuu, ja jonka voimasta pystyssä pysyy ja toimii, antaten mahdollisuuden elämälle.

Ei siis voi olla muita oppeja ja teitä Taivaallisen Isämme ja Hänen yhteyteensä kuin se, minkä Hän ilmoitti, avasi, ja edellä kulki. Hän kyllä pelastaa ja varjelee vilpittömiä ja nöyriä, jotka eivät Hänestä tiedä, eivät ole Hänestä kuulleet. Mutta me, jotka oleme kuulleet, ja sanansa ja Henkensä on keskuudessamme joka päivä, mutta emme seurakuntalaisina noudata Hänen sanaansa, vaan laittelemme kaiken laisia opillisia ansoja / esteitä toisillemme ja osoittelemme kaikkia muita suuntia kuin mihin Hän kehoitti kulkemaan, eli totuuden suoraa tietä kohti täydellisyyttä, kohti luvattua maata, johon on vain yksi tie, yksi oppi, yksi Kristus, yksi ruumis, yksi seurakunta, jossa kaikista pidetään tasavertaisesti yhtälaista huolta, jossa kukaan ei voi sanoa yhdellekkää Kristuksen ruumiin jäsenelle etten tarvitse sinua. Sillä juuri se, jota ei minään pidetä on se tärkein, " ettei kukaan kerskaisi", siksi Herra valitsi sen joka ei mitään ole, saattaakseen sen nöyrälle paikalle, joka luulee jotain olevansa, pyrkien toisia alistamaan ja hallitsemaan, väärin hyväksi käyttämään. Kristuksen oppia / Esko H.

Ym. http://samima1.tripod.com

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VL-mies

      ...kaita, joka vie elämään ja harvat sen löytävät, mutta laveaa tietä kulkevat omavanhurskaat, sen oikeaa puolta ja julki Jumalattomat sen vasempaa puolta, eikä he toisistaan mitään tiedä ja lavea tie vie kadotukseen.

    • kari

      loppu kommentit ennen Eskoa. Hyvä esko noin sitä pitää, että alentaa itsensä. Jatkahan samaan malliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      656
      8023
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2306
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2228
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1803
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1302
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1186
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      855
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      841
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      769
    Aihe