Onko maapallo litteä?

Noin tuossa joku muslimi väittää ja sanoo sen perustuvan koraaniin, joten sen siis täytyy olla totta!!!

http://youtube.com/watch?v=wppjYDj9JUc
5446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jospa vielä kerran kaikki tähtitieteilijät pääsevät nauttimaan fatwoista ja siten paremmin eläytyvät Gallileon elämänvaiheisiin.

Asiahan vaikutti aika selvältä: Koraanissa ei mainita mitään maan pyöreydestä ja se mitä Koraanista ei voida johtaa, on harhaoppista. Miksi yleensä tapposuositusfatwoja jaetaan, jos ei tästä jaeta?

Äänestä
  • Kaikki maailman avaruustutkijat vain tappolistalle, koskapa väittävät vastoin koraania, että maapallo on pyöreä. Kai ne kohta senkin tekevät. Siinä on sitten Valtaojallakin kusiset paikat, kun alkaa tappotuomiota tulemaan.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Kaikki maailman avaruustutkijat vain tappolistalle, koskapa väittävät vastoin koraania, että maapallo on pyöreä. Kai ne kohta senkin tekevät. Siinä on sitten Valtaojallakin kusiset paikat, kun alkaa tappotuomiota tulemaan.

    ...pyrkiä pappisvaltaisessa Iranissakin lähettämään satelliitteja tuota Tuttumiehen co. konstruoimaa litteää levyä kiertämään.

    Joten ei sielläkään porukan luonnontiede ihan nimim. Tuttumiehen co. rakentelemia luonnontieteitä vastaa. Lienevätkö rakennelmat peräisin samasta lähteestä kuin käsitys kuutisen tuhatta vuotta vanhasta universumista?

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...pyrkiä pappisvaltaisessa Iranissakin lähettämään satelliitteja tuota Tuttumiehen co. konstruoimaa litteää levyä kiertämään.

    Joten ei sielläkään porukan luonnontiede ihan nimim. Tuttumiehen co. rakentelemia luonnontieteitä vastaa. Lienevätkö rakennelmat peräisin samasta lähteestä kuin käsitys kuutisen tuhatta vuotta vanhasta universumista?

    Yleensä tieteen kanssa työskentelevät ihmiset ovat enemmän ateisteja kuin keskivertoihmiset. Luulisin Iranin tiedemiesten olevan samanlaisia tämän asian suhteen. Jos Iranissa nyt on yhtään vakavasti otettavaa tiedemiestä. Ovat tainneet kaikki muuttaa pois tieteitä tukahduttavasta ilmapiiristä.

    Äänestä

  • K Marksi kirjoitti:

    Yleensä tieteen kanssa työskentelevät ihmiset ovat enemmän ateisteja kuin keskivertoihmiset. Luulisin Iranin tiedemiesten olevan samanlaisia tämän asian suhteen. Jos Iranissa nyt on yhtään vakavasti otettavaa tiedemiestä. Ovat tainneet kaikki muuttaa pois tieteitä tukahduttavasta ilmapiiristä.

    ...ole tukahduttavata pappisvallasta huolimatta muuttaneet, koska rakentelevat innolla omaa avaruusohjelmaansa ja omia atomivoimaloitaan.

    Tässä luettelo Teheranin tärkeimmistä yliopistoista ja korkeakouluista.

    K.N.Toosi University of Technology (KNTU)
    Allameh Tabatabaii University (ATU)
    payame noor University (PNU)
    Amirkabir University of Technology (Tehran Polytechnic)
    Alzahra University (AU)
    Imam Hossein University (IHU)
    Imam Sadeq University (ISU)
    Institute for Studies in Theoretical Physics and Mathematics (IPM)
    Iran University of Medical Sciences (IUMS
    Iran University of Science and Technology (IUST)
    Islamic Azad University of Karaj
    Islamic Azad University of Roodehen
    Islamic Azad University of Tehran-Medical Sciences
    Islamic Azad University of Tehran-North
    Islamic Azad University of Tehran-South
    Islamic Azad University of Tehran-Central
    Islamic Azad University of Tehran-Region one
    Islamic Azad University of Shahr-e-Rey
    Shahed University
    Shahid Beheshti University (SBU)
    Shahid Beheshti University of Medical Sciences (SBUMS)
    Sharif University of Technology
    Tarbiat Modares University (TMU)
    Tehran University of Medical Sciences (TUMS)
    Farabi Institute of Virtual Higher Education
    Tarbiat Moallem University
    University of The Arts
    University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences
    University of Tehran
    University of Emam Reza
    Hadith College of Tehran
    Imam Ali University for Army Officers
    Comprehensive University of Technology
    Tehran University of Applied Science and Technology
    Tehran College of Environment
    Bagher Aloloum University
    International University of Iran
    Iran College of Tele-communications
    Medical University for the Islamic Republic of Iran's Army
    Malek-Ashtar University of Technology (MUT)
    NAJA University of Police
    School of Economic Affairs (SEA)
    School of International Relations (SIR)
    Shahid Rajaee University
    Shahed University of Medical Sciences
    Shahid Sattari University of Aeronautical Engineering
    University of Islamic Sects
    The Research Institute of The Petroleum Industry
    Iran Polymer and Petrochemical Institute (IPPI)
    Power and Water Institute of Technology(PWIT) (website)
    Baqiyatallah Medical Sciences University

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Noin tuossa joku muslimi väittää ja sanoo sen perustuvan koraaniin, joten sen siis täytyy olla totta!!!

http://youtube.com/watch?v=wppjYDj9JUc

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu