Säätiedot Välimerellä

Mistä saa parhaat ja luotettavimmat säätiedot/ennusteet Välimereltä (Turkki/Kreikka), jos ei omista navtexia?

Mistä siis tarkastatte sääennusteet ennen legille lähtöä?

Onko satamissa nettikoneita saatavilla/langattomia verkkoja tms.?
81181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miten kävisi kännykän hyödyntäminen? Muut voivat varmasti lisätä hyvän palveluntarjoajan. Omalta kohdalta en muista, mistä säätiedot haettiin.

Äänestä

Kyllä siellä kaikista kaupunkisatamista löytyy joku paikka, missä pääsee nettiin. Nettikahvila tai joissain marinoissa yleisökone (esim. Kos). Kreikassa satamapoliisi kertoo 12-24 h sään.

Netissä tuolta alueelta parhaan palvelun antaa Poseidon:
http://www.poseidon.ncmr.gr/weather_forecast.html

Täällä on aika hyvä kokoelma säälinkkejä Kreikkaan / Turkkiin
http://www.purjelaiva.fi/penelope/saatila.html

Uusilla kännyköillä saa Navtex-säätiedot aika kätevästi täältä:
http://weather.gmdss.org/navimail/GMDSS_METAREA3-E_INMARSAT

Tekstiviestinä 2-3 vrk ennusteen saa kännykkään lähettämällä numeroon 16161 viestinä sanan meri ja aluekoodin, esim Kos-Rodos alueella M12. Siis numeroon 16161 ilman mitään etunumeroita viesti "meri m12". Katso merialueiden koodit:
http://www.weatherproof.fi/pdf/fi/Merialueet1.pdf

Äänestä
  • Ja nekään eivät aina pidä paikkaansa!

    Äänestä

Tuolla alueella kesäaikana puolenpäivän aikaan tuulee 6-10 m/s eri suunnilta ja 14.30 se loppuu. Silloin pannaan kone käyntiin ja ajellaan moottorilla satamaan.
Tämän saa monistaa mukaan jos ei opi ulkoa.

Äänestä

  • Iltapäivät kirjoitti:

    ovat juuri se tuulisin aika. Katso tarkemmin näistä

    http://en.wikipedia.org/wiki/Meltem
    http://www.purjelaiva.fi/penelope/dodekanesia/Dodekanesia.htm

    Varsinkin loppukesällä tuuli vaihtelee kovatuulisten ja aika tyynien päivien/jaksojen välillä.

    Tuo neuvosi osuu paremmin Ionian meren puolelle, mutta ei Aegean merelle, josta kysyttiin (Kreikka - Turkki). Ionian merelläkin max. tuuli on yleensä klo 14-18.

    Niin milloin tuo meltemi puhaltaa? Loppukesästä siis.. siis elokuussa vai?

    Äänestä

  • kauko k kirjoitti:

    Niin milloin tuo meltemi puhaltaa? Loppukesästä siis.. siis elokuussa vai?

    voimakkaimmillaan heinä- ja elokuussa. Alkaa puhaltaa yleensä kesäkuun alkupuolella ja jatkuu aina lokakuun alkuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä? kirjoitti:

Mistä saa parhaat ja luotettavimmat säätiedot/ennusteet Välimereltä (Turkki/Kreikka), jos ei omista navtexia?

Mistä siis tarkastatte sääennusteet ennen legille lähtöä?

Onko satamissa nettikoneita saatavilla/langattomia verkkoja tms.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu