Eikö uuden kehitysjohtajan tulisi olla puolueeton, kehityshaluinen, riippumaton entisistä pakotteista ja esim. Mikkelin taloutta kohentamaan pyrkivä alansa huippuammattilainen?
Ihmettelen suuresti viiden loppusuoralle valitun joukkoa. Mukana on henkilö, joka "kehitti" Mikkeliä viime talvena ajamalla Ideaparkin naapurikaupunkiin.
No. Joo-joo-mies ja tietyissä piireissä nyt hyvä tyyppi.
Uusi kehitysjohtaja
8
969
Vastaukset
- Asiaa seurannut
Asiahan on svoittu jo kauan sitten sossujen ja kokkareiden kesken. Viialaisen valinta maakuntajohtajaksihan oli lähtökohta ja sitten Mikanderin valinta, jossa tuli vain kokkareille se epäonni, että eivät saaneet Linnamurtoa, kun Keskusta ei suostunut siihen valintaan, mutta nyt sitten sossut saavat vuorostaan palkkion, kun heidän J V:sä valitaan kehitysjohtajaksi. Millähän hartioilla?
- ollenkaan
"Asiahan on svoittu jo kauan sitten sossujen ja kokkareiden kesken."
todistamaan väitteesi?
Taitaa olla vain pahansuopaisen mielikuvituksen tuotetta. Luuletteko todella, että konkurssikypsään kaupunkiin olisi huippijohtajien tulva. Kyllä länkkärissä olleessa nimilistassa oli aivan hyvältä vaikuttavia nimiä.
- Jääpallomies
Selväähän tuo on että Viitamies siihen valitaan. Ja siinä hommassa ei mene omat ja vieraat rahat sekaisin kun kassassa ei ole mistä sekottaa.
Samalla linjalla se jatkuu Mikkelin suosta nostaminen kuin ennenkin. Idioottitason johtavat kokkarit, demarit ja kepulaiset antaa lyhyessä narussa roikkuville Mikanderille ja uudelle kehitysjohtajalle "ohjeita" joilla toimitaan.
Vuoden päästä se on Mikkeli kriisikuntalistalla. valitaan, jos valitsija raadilla on yhtään järkeä!
Onhan hänellä merkittävä ura eri kuntien hallinnossa ja edustossa, mm. Mikkelin mlk ja nurmijärvi.
Tietääkseni myös asiantuntija niin raha-asioissa, kun kunta liitoksissa ja ylensäkin kuntasektorin laaja tuntemus hallussa.
Jotenkin esim tällä Viitamiehellä taitaa olla turhankin paljon kytköksiä eri yrityksiin, tai ainenkin niiden johtohenkilöihin.
Jotta Ukkosen Annesta uusi kehitysjohtaja :)- ota ensin selvää
Vai ajoi Mikkelin kehittäjä Ideaparkin Pieksämäelle. Pitäisi ensin perehtyä asioihin, ennen kuin puhuu niin, että ei olisi alahuulta lainkaan
- MMM
Valitettavasti omin korvin kuulin Ideaparkin töydellistä teilaamista tältä "kehittäjältä".
- Yqwr
MMM kirjoitti:
Valitettavasti omin korvin kuulin Ideaparkin töydellistä teilaamista tältä "kehittäjältä".
Kaksi henkilöä ovat käyttäneet vahingossa samaa MMM tunnaria. Kyseeessä ei siis ole sama henkilö.
- varaa
nimittää tämä JV kaupungin kakkosjohtajaksi, niin tämä EI VOI OLLA mikään köyhä kaupunki.
En kyllä hämmästy enää yhtään mistään. Hahtolan haastattelu länsärissä oli paljastava: luottamushenkilöt eivät yksinkertaisesti ole viitsineet seurata taloutta tai vaatia taustatietoja nähtäväkseen. Ilmeisesti hiekkalaatikkoleikki on itsessään niiiin kivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1176186Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654252SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt973831Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat662232Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261583