Pastellikaupunki

Tomi vuan

Luin juuri M John Harrisonin Pastellikaupungin ja täytyy sanoa, että kirja oli pahinta roskaa mitä olen koskaan lukenut. Ihmettelen, että miten tämä kirja on päässyt 50 parhaan scifi-kirjan listalle...Harrisonin muista kirjoista olen kyllä pitänyt ja paljonkin ja ihmettelenkin kovin tämän teoksen huonoutta. Ajatuksia?

3

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      No onhan se hiukan kliseinen. Mutta kevyeksi sadepäivän- / kesälukemiseksi sopiva. Tarinassahan on juonenpätkiä vaikka minkälaiseen megaeeppokseen mutta silti kirja on puristettu alle 200 sivun. Jos stoori olisi jokin 10 osainen saaga niin voisi jäädä kokonaan lukematta.

      Sinänsä kiinnostava että toimii juuri siinä scifin ja fantasian rajapinnassa. En minä tätä ihan turhana lukukokemuksena pitäisi. Vuonna 1971 tarinan idea ehkä oli aivan omaperäinen ja uusi, aika tekee tehtävänsä. Mitään korkelentoista filosofiaahan tästä on turha etsiä. Pahempaakin on tullut luettua, mutta myös parempaa.

      Tässä yksi arvostelu:
      http://www.aikakone.org/arkisto/arvostelut/k96pastelli.htm

      Jos jotakuta Pastellikaupunki erityisesti kiehtoi, niin tässä toinen, parempi, samaa teemaa käsittelevä. Jack Vance: Iltaruskon maa.
      http://fi.risingshadow.net/index.php?option=com_library&Itemid=67&action=book&book_id=524

      Rimanalituksista puheenollen, tätä pitäisin hyvänä esimerkkinä:
      http://www.aikakone.org/arkisto/arvostelut/k90kujanjuoksu.htm
      Zelazny on ihan oikea scifi-kirjailija mutta on kuitenkin tekaissut tämmöisen kammottavan kyhäelmän. Vaikuttaa B-luokan tointaelokuvan käsikseltä. Oheisessa arvostelussa kirjaa kehutaan. Minusta se oli niin pöljä että vein samantien divariin vaihtoon, vaikka muuten olenkin Galaxy-sarjaa kerännyt.

      • no...

        "http://www.aikakone.org/arkisto/arvostelut/k90kujanjuok su.htm ... Vaikuttaa B-luokan tointaelokuvan käsikseltä. "

        Siitähän tehtiinkin B-luokan toimintaelokuva... :)

        Nykymittareilla kumpainenkin melko väsynyttä kamaa, mutta aikoinaan (20 v sitten kun leffa muistaakseni tuli tv:stä... ja taisin lukea novellinkin niihin aikoihin) ne oli molemmatkin ihan mukiinmenevää toimintahuttua.


      • ...
        no... kirjoitti:

        "http://www.aikakone.org/arkisto/arvostelut/k90kujanjuok su.htm ... Vaikuttaa B-luokan tointaelokuvan käsikseltä. "

        Siitähän tehtiinkin B-luokan toimintaelokuva... :)

        Nykymittareilla kumpainenkin melko väsynyttä kamaa, mutta aikoinaan (20 v sitten kun leffa muistaakseni tuli tv:stä... ja taisin lukea novellinkin niihin aikoihin) ne oli molemmatkin ihan mukiinmenevää toimintahuttua.

        Olisi kiva verrata kumpi toimii paremmin, kirja vai leffa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1897
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1489
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      52
      1082
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      75
      1064
    5. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      72
      1013
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      981
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      22
      956
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      910
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      819
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      38
      759
    Aihe