Luovutusvoittoverosta

Joutuuko luovutusvoittoveroa maksamaan aina, jos saa ei koskaan omana asuntona olleesta asunnosta paremman hinnan kuin mikä on ollut perukirjassa?
Onko tähän jotain "aikapykälää"?
2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Verolle joutuu aina voitosta eli lähtökohtaisesti myyntihinnan ja perintöverotusarvon erotuksesta. Voitosta voi kuitenkin vähentää myyntikulut sekä mahdolliset asunnon perusparannusmenot.

Vaihtoehtoisesti hankintahintana perintöverotusarvon asemesta voi käyttää hankintahintaolettamaa, joka on luovutushinnasta 40 %, jos asunto on omistettu > 10 v ja 20 %, jos omistusaika on < 10 v. Tällöin ei voi tehdä vähennystä perusparannus- tai myyntikuluista.

Äänestä

Kyllä joutuu. Myyntihinnan ja perunkirjoitusarvon erotus on verotettavaa voittoa. Mikään aikatekijä ei vaikuta tähän.

Perunkirjoitusarvon vaihtoehtona voi käyttää hankintahintaolettamaa, jossa omistusaika kyllä vaikuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaisuliisa## kirjoitti:

Joutuuko luovutusvoittoveroa maksamaan aina, jos saa ei koskaan omana asuntona olleesta asunnosta paremman hinnan kuin mikä on ollut perukirjassa?
Onko tähän jotain "aikapykälää"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu