huntupyrstöisistä

kultakaloista

elikkäs ostin 3 kpl huntupyrstöistä kultakalaa ja ne on 450l akvaariossa. paljonko näille kaloille on sopiva lämpötila?vesi on nyt 23 asteista,onko liian lämmintä? oon kyllä lueskellu kultakaloista ja monessa eri paikassa sanotaan eri lämpötiloja,peräti et 18 asteista..? ja sitten ruuasta kun ostin eläinkaupasta samalla tämän merkkistä kultakalojen ruokaa: TetraAniMin energy,niin riittääkö et anna tätä pari kolme kertaa päivässä.jostain muuten luin että joillekkin kultakaloille ei saisi antaa kelluvaa ruokaa ja nämä on just semmoisia pieniä kelluvia palloja tämä ruoka.

5

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Siis pääsääntönä voidaan pitää veden lämpötilan suhteen ettei kultakalat vaadi lämmittimen käyttöä lainkaan jos akvaarion veden lämpötila ei pääse laskemaan alle 5C ja se on aikas mahdotonta.

      On totta että kultakalat saavat "ilmavaivoja" jos niille antaa jatkuvasti hiutale- tai muuta kelluvaa ruokaa.
      Parhaita ovat uppoavat pelletit ja erikokoiset granulaatti ruoat joita kalan on helppo napsia ruoan upotessa.

    • fish KING

      Onhan akvan muu kalasto sellaista joka kestää myös viileätä vettä ja sellaisia lajeja jotka eivät aiheuta kultakaloillesi harmia ja stressiä.

    • akvaarioharrastaja

      Kultakaloille sopii lämpötilaksi 10-25 astetta.
      Niille on kehitetty omia kultakalojen ruokia, itse suosin Tetran ruokia. Niitä löytyy varmasti joka lemmikkieläinliikkeestä, esim. TetraAniMin.
      Kultakaloja saa ruokkia kaiken päivää, sillä ne etsivät ruokaa pohjalta ja pinnasta lähes koko ajan. Niillähän on pieni vatsa ja pohjan tonkiminenkin on niistä kivaa puuhaa. TetraAniMin valikoimassa on kolme vaihtoehtoa, kaikki käyvät!

      • lämpötiloihin

        vaikka vanha viesti on, niin korjataan nyt se, että huntupyrstöille ei missään nimessä 10 asteista vettä. 18 ihan minimissään, mieluummin yli 20 astetta. Luonnonmuoto on erikseen.


    • akvaarioharrastaja

      ...että pystyt tarjoamaan kaloillesi noin ison akvaarion, monella ei ole siihen mahdollisuutta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5828
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      107
      5707
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      199
      4715
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4083
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      67
      4001
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3616
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      37
      1605
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1450
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1169
    10. Tuntui hyvälle kun huomioit minut

      Huomasit. Nyt olen tyytyväinen monta päivää. Pitkästä aikaa. Saimme olla hetken. Naiselle
      Ikävä
      12
      1011
    Aihe