Oletko ammattitaiteilija, torimaalari, ITE-taiteilija vai muuten vain taiteen ystävä tai aihepiiri kiinnostaa?
Itse olen ammattitaiteilija, eksyin tänne foorumille puolittain vahingossa ihan muuta asiaa hakiessani.
Itse olen ammattitaiteilija, eksyin tänne foorumille puolittain vahingossa ihan muuta asiaa hakiessani.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ihmettelen vain kun joudat tänne kirjoittelemaan?
Kyllä täällä on hyvin vähän vakavasti otettavia taiteilijoita. Enimmäkseen valokuvan kopioitsijoita jotka luulevat itse olevansa taiteilijoita.
maalata, ennenkuin joku 'virallinen instanssi' on julistanut viralliseksi luovaksi taiteilijaksi. Siihen asti pitää pitää töhertelynsä visusti piilossa, ettei vain kukaan luule töhertelijän luulevan itseään Taiteilijaksi.
Sitä olen pohtinut jo vuosia: Mikä tämä instanssi on, ja miten tuo Taiteilijaksi ristiminen toimitetaan? Annetaanko se apurahan lisänä? Verottajako sen julistaa, kun joku alkaa saada tietyn määrän yli tuloa töhertelyillään? Käykö 'ateljeissa' joku taidepoliisi valvomassa, ettei valokuvia ole lähimaillakaan?
Tuollaista se oli jo vuosia sitten koulussa. Tuntuu yhä olevan sama tiukkapipojengi suuna päänä. Vai olisiko niiden silloisten nutturapäiden kersat nyt asialla?
"Mikä tämä instanssi on, ja miten tuo Taiteilijaksi ristiminen toimitetaan? Annetaanko se apurahan lisänä? Verottajako sen julistaa, kun joku alkaa saada tietyn määrän yli tuloa töhertelyillään?"
Kyllä nuokin muunmuassa kuuluu niihin elementteihin jotka ovat omiaan todistamaan tuon ammatin oikeellisuuden.
Sehän on vain ammattinimike siinä missä muutkin. Ei sen tarvi merkitä sitä onko taieilija hyvä ammatissaan vaiko ei. Siitä kunniasta pitävät huolta muut tahot kuten arvostelijat, taiteen hankkijat jne...
Sen sijaan he jotka piirustuslautojensa ääressä siellä kotona jossakin nurkassa yrittävät tehdä monistuskoneet tarpeettomiksi jäljentämällä valokuvia mahdollismman tarkasti harrastuksena vapaa-ajallaan, ei mielestäni täytä vielä oikean taiteilijan kriteereitä.
Kyllä taiteilijalla täytyy olla myös omaakin luovuutta ja mielikuvitusta ja kyllä nuo "instanssit" sen ovat oppineet näkemään.
Ei vain yksinkertaisesti riitä että on tarkkakätinen vaan kyllä siellä päänupissakin pitää jotain olla ja tuota on yleensä vaikea ymmärtää. Taide ei ole Suoritus vaan se on tunne.
Tullaan vasta kun on rohkeutta nimimerkillä mollata muiden teokset, esittelemättä omiaan ollenkaan.
Kyllä alan ammattilaisilla on rohkeutta ottaa kantaa omilla nimillään ja esitellä myös omia aikaansaannoksiaan. Siksi tällä palstalla ei ammattitaiteilijoita näekään ja jos he joskus tänne ilmestyvät, he kyllä hyvin äkkiä poistuvat tältä palstalta. Tätähän pidetään taiteilijapiireissä vain kateellisten p..kojen palstana.
Tietääkseni täällä ei esitellä töitä, vai olenko väärässä?
Tämänhän pitäisi nimenomaan olla paikka missä keskustellaan taiteesta ja tarvittaessa anonyymisti. Näyttelypaikat on erikseen. Vai oletko kenties erehtynyt joskus esittelemään töitäs täällä ja saanut yllättäen huonoa palautetta? Päättelen vain tuosta kirjoituksestasi.
Sinä se vaan aina jaksat.
En usko, että luova ihminen suhtautuisi muuten kuin kannustaen ja ilahtuneena toisten yrityksiin tehdä jotain, olla luova, tai harjoitella tekniikkaansa.
Laitoin omia töhräyksiäni esille äsken, koska olin joskus jollekulle niin luvannut. Palautetta ei kovin paljon tullut. En kai odottanutkaan. En ole koskaan ollut luova kuvallisesti, vain teknisesti jossakin määrin taitava - ja harjoitus on jäänyt vähiin. Ne, jotka viitsivät sanoa jotain, olivat kuitenkin kannustavia. Sellainen asenne on ilo kaikille asianomaisille. En ole koskaan ajatellut itseäni Taiteilijana. Kuvittaja, piirtäjä ovat paremmin minuun sopivia nimikkeitä. Entä sitten? Onko se synti, että joskus töhräilen, vaikka ihan huvikseni? Yritin kerran myydä vesivärimaalauksiani torilla. "Paljonko nämä kehykset maksavat?", kysyi yksi. 'Maalaustani' hän ei edes huomannut, kehykset vain. Ja ne olivat hyvin yksinkertaiset kehykset. Että se siitä. Ai niin, myin niitä kyllä sitten eräässä paikallisten suomalaisten tapahtumassa, ja kaikki vietiin käsistä. Suomessa ne tuskin olisivat menneet kaupaksi.
En näe muuta aihetta ilkeilyyn vaikkapa noita valokuvan kopioijia kohtaan kuin sen, ettei itse osaa piirtää. Jos osaa piirtää, ja jos on jotain sanottavaakin töillään, tuskin tuntee tarvetta mollata toisia. Sen olen ainakin omassa elämässäni huomannut. Ilkeimmät kritiikit olen saanut niiltä, jotka eivät itse(kään?) osaa kovin paljon. Minua ei heidän tuhertelunsa häiritse. Kyllä maailmaan pensselinpyörittäjiä mahtuu. Sinäkin. Ja minä. Ja Taiteilijat.
esiinny omalla nimellään, oli sitten ammattilainen tai ei.
Lähinnä nimiä aika ajoin vilahtelee, kun joku ottaa asiakseen arvioida toisten töitä. Jotkut sitten kestävät kritiikin ja toisille herne on jo lähes kasvanut nenään kiinni.
Kaikenkaikkiaan aika matala taso on näissä jutuissa - annettavaa varsin vähän ja riitelyä sitäkin enemmän.
Tuohan on tavallaan aivan normaalia tällaisella forumilla. Kun herätetään mielenkiintoinen keskustelu aikaiseksi niin sen tulevat pilaamaan aivan muut kuin taiteilijat. Tai sitten meissäkin on todella tyyppejä jotka uskovat oman tekemisensä "kaikkivoipaisuuteen" ja uskovat olevansa ylivertaisia meidän ammattilaisten joukossa ja heidän kättensä töitä ei saisi kyseenalaistaa.
Kyllä meikäläinen on ainakin oppinut että niitä "tuulimyllyjä" vastaan on turha lähteä taistelemaan. Maailmaan mahtuu mielipiteitä ja se meidän on hyväksyttävä.
seuraavasti "Maailmaan mahtuu mielipiteitä ja se meidän on hyväksyttävä."
Sama asia pätee myös taiteeseen sen tekemiseen ja siitä nauttimiseen, mailmaan mahtuu todella vaikka mitä taiteen sektorilla. Tätä kaikki eivät kuitenkaan ole valmiit nielemään vaan taide jaetaan erilaisiin kasteihin omien mieltymysten ja käsitysten mukaan. Tämä palsta on hyvä esimerkki, jossa tätä kastijakoa harrastetaan tavan takaa.
Täysin ymmärrettävää on, että kaikki eivät voi pitää kaikesta taiteessa, jotkin teokset puhuttelevat, jotkin jättävät täysin kylmäksi ja joidenkin tekijöitä ei ymmärrä laisinkaan. Yhtä kaikki jokainen teos on tehty taiteena ja pitäisi tulla hyväksytyksi sellaisenaan. Sellaista auktoriteettia ei ole, joka voisi objektiivisesti asettaa taideteokset samalle janalle, sellaista janaa ei edes ole. Eikä tasoa, taiteen kenttä on kolmiulotteinen, jossa teokset uivat kuin erilaiset kalat meressä.
Suomalaisilla on hyvä vanha sanonta: Tunne oma arvosi, anna arvo toisillekin!
Sinä tavallaan kiteytit kaiken sen olennaisen.
Kaikille on annettava tilaa ja mahdollisuudet omaan tulkintaan. Taiteilijalle ei taatusti tee hyvää jos jokaiseen hänelle epämiellyttävään palautteeseen suhtautuu vihamielisesti ja jopa niin että haukkuu palautteen antajan kateelliseksi kolleegaksi. Taiteilija tavallaan silloin myöntää oman epävarmuutensa ja osaamattomuutensa.
Itse olen aika avoin kaikenlaiselle palautteelle mutta myönnän että joskus kyrsii kun jokin elementti työssäni ei toimikkaan niinkuin itse olin ajatellut. Sellainen tulee yleensä ilmi noista palautteista. Tavallaan se on hyväkin että se herättää katsomaan työtään kriittisemmällä simällä. Aina se ei johda kuitenkaan siihen että ryhtyisin muuttamaan töitäni arvostelijoiden mieleiseksi.
Oma näkemys on yleensä se josta taiteilija tunnetaan ja siihen pitäisi mielestäni kaikkien taiteilijoiden pyrkiä.
Olen huomannut että ei kaikki ns. ammattilaiset ole taiteilijoita. Moni harrastelija on kirkkaasti taiteellisempi, vaikka ei teekkään siitä numeroa.
ammattitaiteilija :)
minä kuten nimimerkki osoittaa, öljyä, temperaa ja akryliä.
Tosin nyt eläkemummina maalaaminen on suorastaan elämäntapa. Öljyä, vesiväriä, kuivapastellia ja akryyliä - ja kaikkea mahdollista näiden lisäksi, mitä mieleen juolahtaa - ja usein jotain juolahtaa. Ja mikä parasta - harrastelijalla ei ole paineita! :)
Puolen toistakymmentä tuotostani on kirjassa kuvituksena, vaikka itse en ole kuviani mihinkään ollut tyrkyttämässä.
Kaiken maailman lyhyillä ja pitkillä, hyvillä ja huonoilla kursseilla olen maalaillut, mutta kuuluisinko luokkaan ITE-taiteilijat, jos sinne huolitaan harrastelijoita. Jos ei, niin haitanneeko tuokaan mitään, kun sitä painetta tosissaan ei ole mihinkään. :)
omaksi iloksi ja vilauttelee toistenkin katseltavaksi.
Minusta olisi suorastaan kiinnostavaa nähdä toisten harrastajien tai tosissaan tekevienkin töitä. Siispä 'vilautellaanko, linkitelläänkö ? :)'
Hyvä palaute kannustaa, mutta kehnollakin on oma tehtävänsä. Jos ei muuta niin ainakin nahka parkkiutuu :)
Iloista Päivänjatkoa pensseli Villet ja Leenat
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
kuvataiteilija, maalaan ja teen keramiikkaa :)
nämä kirjoitelmat. Entistä tiukemmin pidän kiinni käsityksestäni, että en ikinä muuta takaisin Suomeen. "Ammattitaiteilijoiden" tuppukylään, ootko siis ihan tosissaan vai onko tämä kaikki vaan provokatioo. Voi hyvä luoja teitä reppanoita, rentoutukaa jo p...le.
Toisaalla sitten on?
Kuten edellä olevasta jo varsin hyvin havaitsit, keskustelu näillä palstoilla on usein toinen toisensa mollaamista, maton alta vetoa, arvottamista kukin omilla kriteereillään - ja mieluummin alakanttiin. Eli älä odota kovin korkeatasoista vastausta yksinkertaiseenkaan kysymykseen. :)
Mutta jos rohkeutesi ei tästä vallan kadonnut, tervetuloa palstalle tuomaan raikkaita uusia ajatuksia!:)
tinat! Kannattaa edelleen todella keskustella tällä palstalla eikä antaa noiden aivokääpiöiden häirinnän estää halua jatkaa asiallista keskustelua.
Normaalijärjellä varustettu ei voi ymmärtää, mikä noita yksinkertaisia panee kirjoittamaan täysin vailla mielekästä sisältöä olevia möläyksiä. Koska tämä on vapaa foorumi niin roikkukoot vaan palstalla, saavathan lukea hyviä ja asiallisiakin tekstejä, kukaties voivat jotakin oppiakin.
Annetaan heidän käydä sitä omaa taisteluansa.
Itse teen taidetta ammatikseni ja ehdin hyvin harvoin tänne muulloin kuin näin iltaisin. En vain rohkene täällä tituleerata itseäni taiteilijaksi sattuneista syistä.
Teen töitäni enimmäkseen akryyleillä ja öljyväreillä. Myöskin pastellit ja puuvärit ovat joskus ahkerassa käytössä.
alalle hankittua, tällä hetkellä sopiva nimike voisi olla taidesekatyöläinen. Digitaalinen ja perinteinen tekniikka riepoo puoleen ja toiseen. Opetustyötäkin tullut tehtyä.
Harrastaja. osuin minäkin aloittajan tavoin tänne.
Harrastajana toivoisin näkyviin töitänne...
Itse rohkeni tulla näkyviin ja kivaa palutetta olen saanut.
Ehkä vielä tämä päivä esillä:
http://tuijantaidetta.kotisivukone.com