Audi A4 "Ensimmäinen malli"

Eli millainen auto tuo ekan korimallin A4, 80:n seuraaja on? Millaisia tyyppivikoja ym.?
7998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

autoja hyvä ajaa. etu tukivarret heikko kohta ja tietysti koneesta riippuen suht janokkaita itellä 1.8. mut huomattavan paljon parempi ajoltaan ja laadultaan kun huomattavasti uudemmat japsi r...t

Äänestä
  • uusiksi yleensä maksaa? Onko kallista lystiä uusia?

    Äänestä

Motonet ja varaosamaailma myy vahvistettua sarjaa sisältäen kaikki 8tukivartta, raidetangonpäät koiranluut n.300€. Tämä sarja ei kestä normaalia käyttöä kun noin vuoden. Audin omat alkuperäiset n.1200 € sarja. Kannataa ostaa Moog-merkkiset. n.500 € sarja. Kestää huomattavasti paremmin. Asennus n.200-300 €.

Äänestä
  • 1200€ alkuperäis-sarja, kauankos niillä sitten suunnilleen ajaa? Tuntuu olevan suhteellisen suuri rahareikä. Mitäs muita tyyppivikoja löytyy?

    Äänestä

  • ylläpidettävä? kirjoitti:

    1200€ alkuperäis-sarja, kauankos niillä sitten suunnilleen ajaa? Tuntuu olevan suhteellisen suuri rahareikä. Mitäs muita tyyppivikoja löytyy?

    Ensimmäinen vuosi takana audin omistajana ja varaosiin on mennyt 50€( öljyt ja suodattimet) ja tuo 50€ on katsastukseen tarvittava ylätukivarsi(saksalainen ei motonet:n huono tukivarsi). Eli ei kallis pitää ja Tdi 110hv:n kulutus n-5litraa reilulla kaasulla. Tosi hyvä ajaa. Ei enää ikinä japsikotteroita tähän perheeseen! Vakuutukset hieman kalliimmat, ymmärrettävästi kun laadusta puhutaan!

    Äänestä

Itselläni on kyseinen Avant malli -98 ja ehdottomana plussana ruosteettomuus (myös tutkittu ks http://www.vesterbacka.com/ruosteraportti_2005.pdf)
sekä erinomainen ajettavuus.
Miinuksena tukivarret, joiden ensimmäinen oire on äänet ohjaamoon. Itselläni on katsastuksessa vielä kelvannut hyvin vaikka pieniä ääniä on tullutkin.
Alatukivarret kuskin puolelle maksoivat minulla v 2007 Riihimäen Special importista 120 euroa. Apukuskin puoleisilla Laakkosen vaihtamilla on ajettu jo yli 110 tkm eli laatu niissäkin näemmä paranee.
Motonetiä kehotan lämpimästi välttämään...

Kuljettajan tilat ovat hyvät ja ajoasennon löytää hyvin. Takapenkillä sitten onkin ahtaampaa.
Kulutuksen puolesta lienee keskivertoluokkaa, itselläni 1.8-20v malli.

Äänestä
  • tukivarret on ihan hyvin kestäny ainaki minulla. 35e kpl jotein ei ainakaan oo kallita ja on helppohomma vaihtaa itekki..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa? kirjoitti:

Eli millainen auto tuo ekan korimallin A4, 80:n seuraaja on? Millaisia tyyppivikoja ym.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu