Seksi sattuu

Synnytyksestä on vuosi aikaa ja nyt ollaan tässä pisteessä, että mä kammoan yhdyntää ja pian jo varmaan pelkkää kosketustakin:(

Oon käyny gynellä ja kokeillu vaikka mitä estrogeenihoidosta lähtien (taas yks hoito menossa). Tuntuu, et limakalvot on kuivat ja menee helposti rikki. Liukuvoiteet ei auta, mies malttaa olla hellä, on pitkät esileikit ja alku sujuu hyvin, mut ei... yhdyntä sattuu ja kaikki menee pieleen ja mua alkaa ahdistaa ja itkettää, kun ei onnistu. Halut on kadonneet, mutta halua yrittämiseen on vielä pikkiriikkisen jäljellä.

Mä olen ihan väsynyt tähän asiaan. Mitä voisin tehdä, tai onko kohtalotovereita?
61191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No joo. Ehkä jotain ongelmia alkoi tulla sen jälkeen, kun synnytyksestä oli puolisen vuotta aikaa. Hassua, ettei sitä ennen ollut mitään ongelmia. Nyt raskaana touhu on myös aika kivuliasta, ja alapäässä on ikävä, "raapiva" ja kirvelevä tunne. Ei kiva! Ja limakalvot ovat aivan järkyttävässä kunnossa. Mä en tajua, mistä tämä johtuu. Täytyy kyllä myöntää, että 98 % ajastani olen äärettömän väsynyt ja poissaoleva mieheni kannalta.

Äänestä

Seksi sattui tosi paljon ensimmäisen vuoden jälkeen synnytyksestä. Nyt kun on kulunut 2v synnytyksestä, ei kipu ole enää kovaa, eli tilanne on parantunut koko ajan.

Liukastetta kannattaa käytää TOSI reilusti. Kokeilkaa eri merkkejä, toiset toimivat paremmin kuin toiset. Lisäksi otin ja otan välillä vieläkin särkylääkettä ennen yhdyntää... Onhan se vähän kurjaa että joutuu tuolla tavalla ennakoimaan yhdyntää, mutta meillä se on helpottanut tilannetta huomattavasti! Usein edelleen limakalvot nirhautuvat yhdynnässä niin että verta tulee, mutta kipua ei juuri tunnu.

Äänestä

Olette varmaan kokeilleet liukuvoiteet sun muut jotka vähentää kitkaa ja siten rasittaa niitä limakalvoja vähemmän? Joillakin kondomikin on ollut riittävä apu..

Äänestä
  • kaiken.. muuten ei oo mitään ongelmia mut jos on jouduttu käyttään kondomia nii kuivuu emätin tosi äkkiä ja alkaa sattua..eikä se kondomin kans pelleily tunnu kummastakaan yhtään hyvältä!!

    Äänestä

Kokeile ihmeessä jotain paikallista maitohapobakteerivalmistetta, joita saa apteekista edulliseenkin hintaan (vrt. kalliit liukuvoiteet yms.)!!
Oireet kuulostaa huolestuttavankin tutuilta noin vuosi taaksepäin.. nyt on toisin. Neuvolasta kehoitettiin kokeilemaan ns. paikallista maitohappobakt.valmistetta, joka mm. parantaa emättimen ph-tasapainoa ja antaa paremmat olosuhteet elimistön luonnolliselle bakteerikannalle. Minulla vaikutti asiaan pitkä antibiootikuuri raskausaikana.
Enpä enää tarvitse mitään muuta kuin toisinaan kuurin ko. valmistetta. Eipä ole hiivaakaan tullut sen jälkeen. Suosittelen :)

Äänestä
  • Tätä en olekaan vielä kokeillut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikki pielessä kirjoitti:

Synnytyksestä on vuosi aikaa ja nyt ollaan tässä pisteessä, että mä kammoan yhdyntää ja pian jo varmaan pelkkää kosketustakin:(

Oon käyny gynellä ja kokeillu vaikka mitä estrogeenihoidosta lähtien (taas yks hoito menossa). Tuntuu, et limakalvot on kuivat ja menee helposti rikki. Liukuvoiteet ei auta, mies malttaa olla hellä, on pitkät esileikit ja alku sujuu hyvin, mut ei... yhdyntä sattuu ja kaikki menee pieleen ja mua alkaa ahdistaa ja itkettää, kun ei onnistu. Halut on kadonneet, mutta halua yrittämiseen on vielä pikkiriikkisen jäljellä.

Mä olen ihan väsynyt tähän asiaan. Mitä voisin tehdä, tai onko kohtalotovereita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu