Oon miettiny, että kumman ottaisin, vaihtoehdot päätyivät kahteen järjestelmäkameraa: Canon 400D ja 450D, kumpi? Ehdotelkaas mulle, kun en oikeen itse tiedä kumpi olisi parempi.
Käyttäisin muunmuassa seuraavaan:
-maisemakuviin, yms kuvaustaiteeseen
-kuvaisin itsestäni kuvia ja kavereistani
-muutenkin yleisesti, ja makrokuvia ei saa unohtaa !!
ehdotelkaas, mitä huonoa/hyvää? (= Mulla on jo ennestään Canon 300D, mutta on aika vaihtaa hieman uudempaan ja parempaan. Kertokaa toki myös omia kokemuksia :)
Käyttäisin muunmuassa seuraavaan:
-maisemakuviin, yms kuvaustaiteeseen
-kuvaisin itsestäni kuvia ja kavereistani
-muutenkin yleisesti, ja makrokuvia ei saa unohtaa !!
ehdotelkaas, mitä huonoa/hyvää? (= Mulla on jo ennestään Canon 300D, mutta on aika vaihtaa hieman uudempaan ja parempaan. Kertokaa toki myös omia kokemuksia :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse pähkäilen saman ongelman kanssa, mutta 400D taitaa viedä voiton.
Muistikorteista on tullut maksettua liikaa, joten sääli olisi vaihtaa SD-kortteihin...
Akkujakin on vielä pari, nekin pitäisi saada kiertoon...
Turhaan noille vanhoille muistikorteille laskee arvoa tuossa vaihdossa, sillä muutamalla kympillä saa nopsakan 4 Gt kortin toki hinta riippuu minkä kokosen haluaa. Sekä muistikorteissa kehitys vauhdikasta joten voipi olla paljon nopeampi kuin vanhat korttisi.
Toki vielä CF korteilla on joitakin etuja kuten suurempa tallennustila, suurimmat SD-kortit taitaa olla 16 Gt, ja ovat aika hinnakkaitakin verrattuna samankokosiin CF kortteihin, kun on aika uusi kokoluokka, mut nopeasti hinnat laskee samaan Gt/€ suhteeseen kuin pienemmillä korteilla.
Vanhathan akut voi myydä samoin kamerankin.
Joten kannattaa miettiä koko kokonaisuutta, kun kyseessä on kuitenkin pitkäaikainen sijoitus.
Viimeksi hankittu 8G III CF-kortti ( kolme viikkoa sitten ostettu ) maksoi puolet vähemmän kuin 512M kortti kolme vuotta sitten.
Muutama satanen on noihin kortteihin uponnut ;(
Suosittelen 450D:tä koska se on uudempa, sekä 450D:ssä etsimenä toimii myös 3 tuumanen LCD-näyttö, josta on paljon hyötyä varsinkin makrokuvauksessa. Jalustaa käytettäessäkin tuosta näytöstä on helpompi katsoa kuin perinteisestä etsimestä.
Ennenkuin joku kerkeää saamaan aikases turhaa väittelyä, niin todettakoon ettei LCD-etsin korvaa perinteistä, vaan nuo ovat toisiaan täydentäviä.
Tuollaisella rungon päivityksellä ei ole mitään järkeä. Luuletko että kuvat paranee kun vaihdat rungon? Oikeassa elämässä sä et tule huomaan mitään eroa siinä onko kuva otettu vanhalla vai uudella rungolla.
Jos on pakko laittaa rahaa palaan niin osta parempaa optiikkaa tai kunnon salama niin kuvien laatukin paranoo
täsmälleen