Villiversoista puu?

Ompputarhan Maija

Meiltä kaatui vahingossa ison lahopuun kaadon yhteydessä vanhahko omppupuu. Nyt kannosta on alkanut kasvaa villiversoja pensasmaisena rykelmänä.
Mitenköhän mahtaa olla, kannattaako villiversojen antaa kasvaa vain, kun toisaalta kaupunkialueella asuvana, en niin välitäkään puiden tuottamasta sadosta. Voiko näistä villiversoista kasvaa kuitenkin jonkinnäköinen kaunistus puutarhaan?
Kannattaisiko versoston antaa kasvaa tuollaisena pensasmaisena rykelmänä vai olisiko parempi karsia ja jättää kasvamaan vain 1-2 vahvinta versoa?
Uutta hedelmäpuuta en haluaisi istuttaa juuri sen vuoksi, että satopuita on tontilla jo liikaakin.

Vielä toinen kysymys villiversoista:
Yhdessä vanhoista omenapuistamme kasvaa jo ranteenpaksuiseksi ja kolmemetriseksi päässyt villiverso joka siis saanut kasvaa siinä jo paljon ennen muuttoamme taloon.
Voiko tälläisen ison villiverson poistaa vielä ilman, että varsinainen jalo-osa kärsii. Pitääkö leikkauskohtaan laittaa haavasuoja-ainetta?
Mihin vuodenaikaan leikkaus olisi paras tehdä vai päteekö tälläisenkin verson poistoon sääntö, että ne voi poistaa mihin vuodenaikaan tahansa?

Kiitän vastauksistanne! :)

2

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      Koska satotoiveita ei ole, voitte kasvattaa uuden puun villiversosta - säästäkää vankin ja parhaimman näköinen yksilö ja poistakaa muut kilpailemasta sen elintilasta ja ravinteista. Vaikka ette odota puulta satoa, leikatkaa sitäkin säännöllisesti jotta puusta tulisi vankka ja suht mukavan näköinen oksistoltaankin.
      Paksuksi kasvanut villverso voidaan poistaa vaikka näin keväällä ennen silmujen aukeamista tai sitten kesällä vaikkapa kukinnan jälkeen. Haavanhoitoaine on hyvä laittaa kun on noin paksusta oksasta kyse.

      • minnää

        Anna kasvaa vaa siin ... En ainakaa ite menis hävittämään niitä puita ... Eihän sitä tiiä mitä niistä vielä tulee ... ;))))))) :)))))))
        TSEMPPIÄ VAAAAA-aaaaaa-aaaaaa-AAAN


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      40
      5291
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      399
      4551
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3829
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      148
      3066
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      13
      2520
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2068
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1992
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe