Villiversoista puu?

Ompputarhan Maija

Meiltä kaatui vahingossa ison lahopuun kaadon yhteydessä vanhahko omppupuu. Nyt kannosta on alkanut kasvaa villiversoja pensasmaisena rykelmänä.
Mitenköhän mahtaa olla, kannattaako villiversojen antaa kasvaa vain, kun toisaalta kaupunkialueella asuvana, en niin välitäkään puiden tuottamasta sadosta. Voiko näistä villiversoista kasvaa kuitenkin jonkinnäköinen kaunistus puutarhaan?
Kannattaisiko versoston antaa kasvaa tuollaisena pensasmaisena rykelmänä vai olisiko parempi karsia ja jättää kasvamaan vain 1-2 vahvinta versoa?
Uutta hedelmäpuuta en haluaisi istuttaa juuri sen vuoksi, että satopuita on tontilla jo liikaakin.

Vielä toinen kysymys villiversoista:
Yhdessä vanhoista omenapuistamme kasvaa jo ranteenpaksuiseksi ja kolmemetriseksi päässyt villiverso joka siis saanut kasvaa siinä jo paljon ennen muuttoamme taloon.
Voiko tälläisen ison villiverson poistaa vielä ilman, että varsinainen jalo-osa kärsii. Pitääkö leikkauskohtaan laittaa haavasuoja-ainetta?
Mihin vuodenaikaan leikkaus olisi paras tehdä vai päteekö tälläisenkin verson poistoon sääntö, että ne voi poistaa mihin vuodenaikaan tahansa?

Kiitän vastauksistanne! :)

2

394

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      Koska satotoiveita ei ole, voitte kasvattaa uuden puun villiversosta - säästäkää vankin ja parhaimman näköinen yksilö ja poistakaa muut kilpailemasta sen elintilasta ja ravinteista. Vaikka ette odota puulta satoa, leikatkaa sitäkin säännöllisesti jotta puusta tulisi vankka ja suht mukavan näköinen oksistoltaankin.
      Paksuksi kasvanut villverso voidaan poistaa vaikka näin keväällä ennen silmujen aukeamista tai sitten kesällä vaikkapa kukinnan jälkeen. Haavanhoitoaine on hyvä laittaa kun on noin paksusta oksasta kyse.

      • minnää

        Anna kasvaa vaa siin ... En ainakaa ite menis hävittämään niitä puita ... Eihän sitä tiiä mitä niistä vielä tulee ... ;))))))) :)))))))
        TSEMPPIÄ VAAAAA-aaaaaa-aaaaaa-AAAN


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      282
      1126
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      951
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      102
      853
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      799
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      669
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      458
    Aihe