Eikös Wallin ole esittänyt että meillä pitää olla kolme ruotsinkielistä kanavaa?
Koska nämä uudet kanavat aloittavat?
Koska nämä uudet kanavat aloittavat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Stefan Wallin, RKP:n puheenjohtaja kirjoittaa blogissaan, että
"RKP on aina tukenut TV-lupamaksujen korotusta, koska tiedämme, että vahva rahoituspohja YLE:lle takaa public servicen."
("Sfp har alltid stött förhöjningar av tv-avgifterna eftersom vi vet att en stark finansieringsbas för YLE är en garant för public service.")
Wallin on huolissaan, koska muut puolueet eivät enää niele RKP:n ikiaikaista vaatimusta, että pitää olla oma lupamaksuilla kustannettu ruotsinkielinen TV-kanava ja 2 omaa ruotsinkielistä radiokanavaa sekä KOLME Ruotsin TV:n kanavaa.
Vaikka niille ei löydykään katsojia eikä kuuntelijoita.
Myös Ulla-Maj Wideoroos katsoo blogissaan, että "maksoi mitä maksoi, ruotsinkieliset kanavat on oltava, TV-kanava ja 2 radiokanavaa sekä KOLME Ruotsin TV:n kanavaa".
Olisi kohteliasta jos laittaisit linkit noihin blogikirjoituksiin. Näin jokainen vooisi varmistua jutun todenperäisyydestä
kaapelioperaattorilta saa tilattua svt europan tai paketin jossa on svt1,2&barnkanalen, tv3 ja tv4.
itselle riittää kyllä ihan hyvin tuo svt europa.
mutta ei tuo laajempikaan paketti maksaisi kuin 9 eur/kk.
saa ilmaiseksi.Ruotsi on ihan turha kieli Suomessa.Johan täällä sitä osaa pieni vähemmistö,muut voivat keskittyä muihin kieliin.
mutta en asu cable television talossa. tuleeko lisää svt kanava antenna verkkon?
http://www.vlp.fi/index.php?sivu=tilaa-sveatv