Jos lääkäri, jonka vastaanotolle menet, on vanhoillislestadiolainen, voitko luottaa että hän toimii ammatissaan lääkärin etiikan ja parhaimman lääketieteellisen tiedon perusteella?
VL-lääkäri ja SRK:n määräykset
Humanistilikka
71906
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa olla aika tapauskohtainen juttu, jossa vaikuttavat mm.
- vaivan tai terveyden laatu
- potilan sukupuoli
- onko potilaskin vl.
Minä miehenä kävin kerran etukäteen lekurin vanhoillislestadiolaisuudesta tietämättä poistattamassa selästäni luomen. Käsitykseni mukaan etiikka ja ammattitaito olivat täysin kohdallaan.
huolita viestejä, ainakaan minun!!!!!Ei onnistunut kepulikonstillakaan.
Lääkärikunnan sisäinen, hiljaisuudessa toimiva toimintajako kehottaa hakeutumaan esim. patologeiksi sellaiset lääkärit jotka vannovat lääkärivalan mutta esim. uskonnollisista syistä eivät voi toimia lääkärivalan velvoittamalla tavalla.
Uskovaiset lääkärit voivat ilman omantunnon tuskia erikoistua vaikkapa patologian toimialaan tai hallinnollisiin tehtäviin ja "oikeat" lääkärin hommat voi jättää epäuskoisille lääkäreille koska heidän sielunsa menee joka tapauksessa helvettiin.
Silmät ja korvat sopii myös vl-lääkäreille hyvin erikoistumisaloiksi. Eivät ole silloin vahingonteossa.
Eli vihitään vl papin toimesta eronneet ja karanneet.
Eli jakaa ne Vl-lääkäritkin mm. e-pilereitä, ja mahtaa silloin tällöin jokin aborttilähete tulla työnalle. Virkavirheiden tekoa hekin välttelevät. Tosin työskentelemällä vuokralääkärifirman seläntakana, ei tule noita virkavastuu juttuja.
Mitä tarkoitat? Aborttia (murha) vl-lääkäri ei tee, oliko muuta mielenpäällä?
eteenpäin monin paikoin kirjoittamaan, ollaan esim. ainoa lääkäri koko kunnassa.