Hei!
Eilen kävin lääkärillä ja luultavasti on sappikiviä.Sain lähetteen ultraan ja nyt tässä sitä odotellessa pelkään aivan älyttömästi! On ollut n.4 "kohtausta" jotka sattuvat aivan älyttömästi ja oksennan joka kerta,vaikkei pahaa oloa olekaan.
Melko varmasti on kyse sappikivestä,kipu säteilee kans selän puolelle.
Minulla on 2 lasta, poika kohta 2v ja tyttö 4kk.Ja pelkään että jos/kun joudun leikkaukseen en enää herää:,( Kuinka vakava ja suuri prosessi tuo leikkaus on? Olisin kiitollinen kaikesta mahdollisesta tiedosta sappikivestä ja sen hoidosta.Saakohan mieheni sairaslomaa leikkaukseni jälkeen,kun minulla on sitten nostokielto,ja pitäähän minun lapsia nostella päivittäin! Pelkään paljon että nyt kuolen tähän,vaikka se onkin harvinaista.
Kiitos todella paljon jos joku vastaa!
Oikeen hyvää kevättä kaikille!!
Eilen kävin lääkärillä ja luultavasti on sappikiviä.Sain lähetteen ultraan ja nyt tässä sitä odotellessa pelkään aivan älyttömästi! On ollut n.4 "kohtausta" jotka sattuvat aivan älyttömästi ja oksennan joka kerta,vaikkei pahaa oloa olekaan.
Melko varmasti on kyse sappikivestä,kipu säteilee kans selän puolelle.
Minulla on 2 lasta, poika kohta 2v ja tyttö 4kk.Ja pelkään että jos/kun joudun leikkaukseen en enää herää:,( Kuinka vakava ja suuri prosessi tuo leikkaus on? Olisin kiitollinen kaikesta mahdollisesta tiedosta sappikivestä ja sen hoidosta.Saakohan mieheni sairaslomaa leikkaukseni jälkeen,kun minulla on sitten nostokielto,ja pitäähän minun lapsia nostella päivittäin! Pelkään paljon että nyt kuolen tähän,vaikka se onkin harvinaista.
Kiitos todella paljon jos joku vastaa!
Oikeen hyvää kevättä kaikille!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ota vaan ihan rauhallisin mielin tuo mahdollinen leikkaus. Niitä tehdään nykyisin pääsääntöisesti "tähystämällä", eli isosta avoleikkauksesta ei ole kysymys vaan neljän pienen viillon kautta saadaan koko operaatio suoritettua. Se helpottaa ja nopeuttaa kummasti mm. paranemista. Nukutus tosin on edessä, mutta eipä niihinkään käsittääkseni nykyisin liity komplikaatioita. Pientä huonovointisuutta ja uneliaisuutta/väsymystä kyllä heräämisen jälkeen yleensä esiintyy, mutta se helpottaa jo seuraavana päivänä.
Neuvoisin suhtautumaan leikkaukseen rohkeasti ja avoimin mielin. Sappileikkaukset ovat nykyisin todella yleisiä, joten kokeneita kirurgeja varmasti löytyy jokaisesta sairaalasta. Ja kaikista puheista huolimatta kyllä suomalainen sairaanhoito on kuitenkin korkeatasoista ja laadukasta (kokemusta on), joten varmasti olet hyvissä käsissä.
Tsemppiä sulle ja toivottavasti noita ikäviä kohtauksia ei ole ihan kiusaksi asti.
Suurkiitos Sinulle lohduttavista sanoistasi:)
TÄmä leikkaus (jos leikataan,mutta luultavasti) on sitten minun viides,vaikka olenkin vasta 23v.Joka kerta on pelottanut suuresti.Nyt vaan pelkään sitä,etten enää näkisi lapsiani jos en herää enää..Luin että sappikiviin voi kuolla vaikka riskit ovatkin pienet,mutta en löydä tietoa siitä,että mihin sitten kuolee!? SIihen kohtaukseen vai siihen että kivet joutuvat "väärään paikkaan"?!
Vielä kiitokset Sinulle!!
No ainakin yksi syy pohjimmiltaan sappikivistä johtuviin kuolemiin voi olla kivien aiheuttama haimatulehdus (tämä oli myös oman leikkaukseni taustalla). Ja sappikivitautihan on tilastojen mukaan toiseksi yleisin syy haimatulehdukseen, joka voi pahimmillaan siis olla hengenvaarallinen juttu. Mutta itse kivien en tiedä olleen suoranaisesti kuoleman syynä.
Tässä vielä pari pikaisesti löytämääni juttulinkkiä leikkauksesta ja sen jälkihoidosta:
http://yle.fi/akuutti/arkisto2007/110907_c.htm
http://www.tampere.fi/tiedostot/5tGLucQ5X/C2012Sappileikkaus.pdf
Hei!
Minut leikattiin 29.3. hirvittäviä kipuja kaksinkerroin sairaalaan. Valtava pahoinvointi, oksnnusta ei tule kun minut leikattiin 17.1. palleatyrä, minkä jälkeen ei voi oksentaa.
Nyt pahaolo alkaa vähän helpottaa..leikkaus kestää ehkä noin tunnin. Kyllä siitä herää älä sitä pelkää.Haavat ovat kipeitä. Olen menossa vielä monikerrosultraan 5.5. sekä verikokeisiin pe tulevana maksa-arvojen takia. Ei tästä ihan heti selviä se vähän riippuu kuinka kauan tää on muhinut siellä. Syöminen aika tarkkaa vielä.
Kirjoita voin kirjoittaa sinulle vielä uudestaan
jaksele
t. maria
Laita esim. googleen hakusanaksi "sappivivet", "sappileikkaus" jne. niin löydät monia juttuja aiheeseen liittyen.
Itselläni sappikivi, joka meni sappi/haimatiehyeeseen aiheutti haimatulehduksen. Sairaalassa olin kolmisen viikkoa ennen kuin päästiin leikkaamaan sappirakko pois.
Minulle leikkaus oli helpotus vaikka sappikohtaus oli ensimmäinen, jonka koskaan sain. Nyt elämä sujuu ihan mukavasti.
Itselläni crp 30. Ylävatsakipuja ja muitakin kipuja on. Uusinta crp huomenna, katsotaan onko kohonnut.
Vatsan ultraukseen pääsen vasta reilun kuukauden päästä! Sappikiviä etsitään yhtenä syynä kipuihin. Kaikki muut olivat ok, paitsi tuo crp.
Itselläni myöskin kaksi lasta..
ulosteen väriin ? Sitä usein täällä kysytään, oikeita vastauksia on vaikea saada.
koholla.
jos sappikivi tukkii sappitiehyen ja estää näin sappinesteen poistumiosen suolistoon, uloste on vaaleaa ja virtsa taas sitä vastoin hyvin tummaa, kuin se sapen väriaine kulkeutuu sinne.
Rakas Janina.olen Sirje 58 vuotias virolainen nainen asunut suomessa 20 vuotta ja minulta on leikattu sappi pois.Alussa ajatelti että on sapikivet mutta leikkauksen aikana selvisi että koko sappi piti poista ja see oli viellä vuotanut ja liimautunut kiinni maksan.Oli mulla kauheita kohtauksia niin että olin hikinen ja voisin olla vaan suoran sanoessa ylös-alaisin ja ne kestivat sellaiset 30 minuuttia.Leikkaus oli tähystyksellä ja kesti kyllä kauan ja pitäis sanoa että sinne jäivät kivut.Siitä on nyt 15 vuotta.ÄLÄ PELKÄÄ ROHKEASTI VAAN LEIKKAUKSEN JA KYLLÄ SE VAIVA SINNE PÖYDÄLLE JÄÄ.kaikkea hyvää sulle ja tsemppiä ei ihmisen tarvi kärsiä kipuja kun apu on saadavilla.Trveisin Sirje Saarijärveltä
Hyvä että pääset leikkaukseen ennenkuin vaivat pahenevat, itse jouduin käymään läpi 13 kohtausta joista viimeisimmät viisi olivat vuorokauden mittaisia. Lopulta noin puolen vuoden jälkeen ensimmäisestä kohtauksesta jouduin sairaalaan noin viikoksi sappirakontulehduksen takia rajun yli vuorokauden mittaisen kohtauksen takia. Crp:t nousivat yli 200 joten 30 ei ole vielä paha tulehdus.
Leikkaus on iso helpotus vaivaan, pääsin sairaalasta leikkauksen jälkeisenä päivänä ja toipuminen oli nopeaa.Muutama päivä menee hissukseen arpien kanssa varoessa ja parina ekana päivänä otin buranaa, mutta sitten helpottaa.
Olen voinut syödä normaalisti leikkaukseen jälkeen mutta tottakai vältän rasvaa ja sokereita, sen verran tuo puolen vuoden painajainen opetti.
13 kohtausta jätti jälkeensä aika ison arven henkisesti myös, näin painajaisia pari kuukautta sairaalassaolon jälkeen ennenkuin aloin uskomaan että kohtaukset ovat nyt tosiaan ohi eikä enää tarvitse pelätä.
Tsemppiä sinulle leikkausta varten, toimenpide on helppo eikä minulla ainakaan ollut pahoinvointia tms isoja kipuja leikkauksen jälkeen(hartiakipua jonkun verran mutta se oli vähäistä). Leikkaus pystyttiin myös tekemään tähystyksenä vaikka oli tulehdus päällä. Sappikivikohtaukseen verrattuna leikkauksen jälkeisiä kipuja ei kannata edes mainita.
Vaivat tosiaan jäävät sinne leikkauspöydälle kirjaimellisesti:)