Oletteko te koskaan lukeneet tai kuulleet, että Tapani Kansa olisi koskaan kehunut jotain laulajaa tai asiaa? Minä en. Haastatteluissa hän moittii aina asioita ja ihmisiä. Lappeenrannan laulukilpailuissa hän kärsi vääryyttä, poliisit jahtaavat häntä ylinopeuden takia. Elokuvarooli meni sivu suun Mikko Niskasen takia, oopperaa haukutaan, kuten taidelaulajien esityksiä, Mika Pohjosella ei ole mitään omaa. Olavi Virtakin on laulajana saanut osansa Tapani Kansan haukuista.
Minua on alkanut tympäistä kun mitään positiivista ei sanota mistään tai kenestäkään.
Minua on alkanut tympäistä kun mitään positiivista ei sanota mistään tai kenestäkään.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Onko Tapsalla mitään laulajaa, jota hän ihailee. Vai onko se hän itse. Itseään kyllä on kehunut joka kerta.
Tapio Rautavaara, Georg Malmsten, Elvis... siinä nyt ainakin muutama Tapsan idoli.
Toki myös Olavi Virta kuuluu niihin, vaikka Tapsa jossain haastattelussa häntä liiasta kailottamisesta kritisoikin.
elämäkerrassa on mielenkiintoinen luku!
Tapsa oli jossain haastattelussa haukkunut ja mustamaalannut Kotkalaisia muusikoita, aivan kuin hänellä olisi ollut omakohtainen tatsi ko. asioihin.
Kuitenkin paljastui, että Tapsa kehitteli jutut kuulopuheista, jotka kaiken lisäksi olivat paikkansapitämättömiä.
Kotkalaiset muusikot, mm. Reijo Tani ja Erkki Liikanen, sekä monet muut muusikot vetivät Tapsan tiukalle noista jutuista ja niin vain oli Tapsan luikittava häntä koipienvälissä.
> Kotkalaiset muusikot, mm. Reijo Tani ja Erkki Liikanen, sekä monet muut muusikot vetivät Tapsan tiukalle noista jutuista ja niin vain oli Tapsan luikittava häntä koipienvälissä. <
HEHHEE! Tuo tapaus olisi pitänyt olla oikein näkemässä .
Vainio ja kumppanit ei kestäneet sitä,että Tapani sanoi niinkuin asia oli.Jätkät oli juoppoja.Häntä koipien välissä luikkiminen oli aivan oma keksintösi,olen sattumoisin lukenut sen töherryksen ,jota muistelmiksikin mainitaan.
ollut Kotkassa millonkaan tapahtumien keskipisteessä, eikä muutenkaan missään tekemisissä asioiden kanssa, joista hän rehvakkaasti, muka kovinkin porukoissa olleena ja asioista tietävänä aukoi päätänsä lehdille.
Tapsa puhui paskaa ihmisistä, jotka aivan oikeutetusti olivat lynkata Tapsan. Siitäs sai!
mutta selvästikään et ole ymmärtänyt lukemaasi?
Kyseessä on siis Juha Vainion elämänvaiheista kertova kirja. Jokainen voi halutessaan sen kirjan lukea ja tarkistaa, puhunko paskaa.
Sinä sen sijaan töherrät ja puhut paskaa. Välimerkkien jälkeen on aina oltava tyhjä väli.
Sinun korvien välissä on tyhjä väli.Lue vaikka aamun avaukseksi tätä töherrystä, jos siitä kiksit saat.
Kirjan sivulla 58,16kotkalaissoittajaa, krjoitti vastineen Tapanin antaman lausunnon johdosta Jyrki Hämäläisen kirjaan HOPEINEN KUU.Missähän kohtaa kirjassa puhutaan Tapanin pötkineen häntä koipien välissä pakoon.Kiistassa oli kysymys kotkalaisten muusikoiden kuolin syistä.
Odottelen ,että millä sivulla tai missä luvussa se Tapani luikkii häntä koipien välissä.
Tapsahan on aika kova ottamaan asioihin kantaa ja sanomaan suoraan mielipiteensä, mutta ei hänen lausuntonsa suinkaan aina vain negatiivisia ole.
Muutamia Tapsan nasevia lohhkaisuja :
- Asenteet mua kohtaan on kylvetty jo 60-luvulla, kun en halunnut olla hyppyytettävänä. Mua ärsytti se, että meidät laulajat kategorisoitiin niin kuin jotkut missit, eikä otettu taiteilijoina. Ja sama tilanne on vieläkin. Ensin mua haluttiin pitää popparina ja nyt ties minä liikennehäirikkönä.
- Mistä johtuu tämä kaljamuki kädessä hillumisen ja mesomisen tarve? Miksi on niin tärkeätä, että kokoajan päässä humisee ?
- Klassisenmusiikin puolella pieni piiri jakelee toisilleen yhteiskunnan rahoja. Olen vetänyt oman hankoni pois siitä paskaläjästä.
- Sain ylimääräisen kurssin oppia tuntemaan itseäni, mitä kaikki eivät ehkä koskaan saa. Sairaus pani mut pohdiskelemaan elämää aktiivisemmin. Olenkin sitä mieltä, ettei mielentilan järkkyminene mullista mitään. Siihen on olemassa lääkkeitä, kuten kurkkumätään, ja jos viitsii noudattaa viisaiden lääkäreiden neuvoja siitäkin selviää.
- T.Kansan bändin muusikko kertoo :
" Soitettiin valssia ihan s***tanan nopeasti ja T.K tokaisee yleisölle : Pyörikää pyörikää, nopeammin, nopeammin. Jos joku tulee sanomaan, että valssi on liian nopea, niin se on paskapuhetta. Se on vain yrityksen puutetta."
Kyllä Tapsa on montaakin asiaa kehunut. Esim just nyt viimeksi kehui ja kiitti juhlakonserttikiertueensa orkesteria ja taustalaulajia, sekä yleisöä on kehunut . Viimekesänä kuulin, kun kehui keikallaan myös Pepito- orkesteriaan. Ja yhdessä TV- haastattelussa kehui Amy Winehousea yhdeksi lempparilaulajakseen, yms....
eivät ole Tapsalle uhkia. Niitä voi kehua kyllästymiseen saakka. Mutta kolleegat ovat kilpailijoita ja uhkia. Ja heitä ei Tappis kehu, ei edes mainitse sivulauseessa.
Miksiköhän?
Ainoat artistit, jota Tapsa kehuu ovat kuolleita, joten heistä ei ole enää kovin paljon haittaa Tapsan uraputkessa.
Kyllä Tapsa kehuu, aina kun on aihetta, mut ei se ole sellainen mielinkielin nuoleskelija, joka kehuisi vain saadakseen sympatiapisteitä ja mielistelläkseen muita.
mitättömyyden ja osaamattomuuden tiedostaminen aiheuttaa negatiivisuutta, kateutta, ym.
SINÄ olet siitä oivallinen esimerkki.
Tapani Kansa on negatiivisin julkisuuden henkilö jonka tiedän.
luonnevikainen.
Tapsasta luonnehäiriöisen piirteet. Lähinnä kuvaisin häntä sosiopatiksi. Missään muussa ammatissa sosiopaatti ei pärjäisikään kuin iskelmälaulajana. Siinä häntä pidetään suurena taiteilijana, jolle on sallittu kaikki.
Eihän tuolla tavalla käyttäytyvä ihminen ole normaali.
Tosi mälsää tuollainen nimittely luonnehäiriöiseksi ja sosiopaatiksi. Ei Tapsa ole sellainen! Hän on tempperamenttinen ja joskus vähän äkkipikainen, mutta ei se ole mikään luonnehäiriö. Se on vaan luonteenpiirre ihmisessä.
samalla tympeällä linjalla. Eihän asiat noin ole TK:n kohdallakaan. Ne ovat sinun omassa pienessä päässäsi nuo negat. Aivan kuin mulla on tämä että kun Kari tapio on niin tympeän näköinen kaikissa kuvissaan, varsinkin levynkansissa kuin seipään nokassa istuisi, ne kuvat mun päässäni pilaavat viimeisen halunkin kuunnella enempää kuin pakko hänen lauloansa.