Leijapurje

Koskahan purkkareihin aletaan hankkimaan leijapurjeita? Ensimmäinen leijapurjetta hyödyntävä rahtilaiva on tehnyt neitsytmatkan.
Googleen skysails tai kiteship.
4818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joskus oli jossain juttua tuollaisen soveltuvuudesta saaristo-olosuhteisiin. Siinä pohdittiin tuulen saavutettavuutta saarten yli, kun seilataan näitä kapeita rännejä pitkin.

Meidän ongelmanne lienee puuskaiset tuulemme?

Äänestä
  • Ei siinä pienet puuskat vaikuta ihmeesti, kun pannaan leijan naru keulaan kiinni. Ja lähteee!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lennättämään kirjoitti:

Koskahan purkkareihin aletaan hankkimaan leijapurjeita? Ensimmäinen leijapurjetta hyödyntävä rahtilaiva on tehnyt neitsytmatkan.
Googleen skysails tai kiteship.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu