kun se pikkumokkula kerran toimii kannettavan akulla, niin eikö kotimokkulaa saa myös toimimaan samalla tavalla? että liittää vaan väliin upsin?
kotimokkula plus sähkö
sähkötön
4637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
en minä ainakaan saa edes sitä pikkumokkulaa toimimaan akulla. pikkumokkula toimii kun liität sen USB johdon porttiin.
siis pikkumokkula toimii todellakin tietokoneen akulla josta se saa virtaa upsin avulla ja kotimokkula taas ei toimi ilman verkkovirtaa jota tulee seinästä. on tärkeää ettei työnnä kotimokkulan virtajohtoa tasavirta lähteeseen sillä ne amperit voisivat vaurioittaa mokkulaa.
eihän olisi mitään hyötyäkään niin edes tehdä. mutta entäs sitten voisiko kannettavan ja kotimokkulan liittää sillä upsilla? en tarkoita nyt sitä virtajohtoa mikä menee seinästä mokkulaan vaan ihan omalla erillisellä upsilla. niin että virtajohtoa ei menisi lainkaan mokkulaan vaan se ottaisi virtaa kannettavan akusta.
tuosta mokkulan virtajohdon kytkemisestä ei ole tosiaankaan mitään hyötyä liittä toista päätä kannettavaan ja toista pistorasiaan, mutta erillisellä USB kaapelilla kotimokkulan voi liittää kannettavaan ja tällöin se toimii kannettavan akun kautta ilman sähköä.