Hei
Kyselisin sellaista että mistä voi johtua kahden persialaiskissani jatkuva oksentelu. Sitä on jatkunut jo puoli vuotta. Molemmat oksentelee. Jätin "märkäruoan" antamisen pois. Silloin tuli ruskeeta nestettä. Nyt kun syövät vain kuivista tulee raksukasoja. Saattaa tulla parit ökät päivässä. Todella raivostuttavaa. Madotettu on. Jotkut väittävät että Mirrix on perseestä, että niskaan laitettava ois parempaa. Mitenkähän on? Ostin myös maitohappobakteerijauhetta. Onko lopetus ainoa vaihtoehto kohta?
Kyselisin sellaista että mistä voi johtua kahden persialaiskissani jatkuva oksentelu. Sitä on jatkunut jo puoli vuotta. Molemmat oksentelee. Jätin "märkäruoan" antamisen pois. Silloin tuli ruskeeta nestettä. Nyt kun syövät vain kuivista tulee raksukasoja. Saattaa tulla parit ökät päivässä. Todella raivostuttavaa. Madotettu on. Jotkut väittävät että Mirrix on perseestä, että niskaan laitettava ois parempaa. Mitenkähän on? Ostin myös maitohappobakteerijauhetta. Onko lopetus ainoa vaihtoehto kohta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja tietysti eläinlääkäri ei sitten löytänyt kissoista mitään vikaa vai? Oksentelu ei ole normaalia kuin kerran maks kaksi kuussa, vaan selvitettävä mistä se johtuu.
eläinlääkäri käski syöttää erikoisruokaa ja tota maitohappojuttua. ei muuta. 9 vuotiaat sisäkissat.
Eläinlääkärisi on todennäköisesti typerys. Vaihda toiseen lääkäriin joka ottaa asiakseen paneutua ongelmaan paremmin. Missään tapauksessa lopetus ei ole vaihtoehto muussa tapauksessa, kun kissat ovat parantumattomasti sairaita ja nyt en usko näin olevan, koska molemmat kisusi oksentelevat.
Kissani on 9 vuotias narttu ja lähinnä sisäkissa. pari viikkoa sitten se alkoi oksennella aika useasti päivässä ajattelin että se puhdistaa elimistöä mutta noin viikko sitten se oksensi matoja ulos. kävin ostamassa heti tämän jälkeen Axiluria joka näytti tepsivän melkein. nyt se ei ole oksennullet lääkityksen aikana mutta pariin päivään se ei ole ulostanut.. ja nyt se on samana päivänä kahdesti oksentanut.. virtsaa on tullut mutta ulostetta ei.. eikä se enään niin paljon leiki mitä ennen. nukkuu melkeinpä suurimman osan päivästä.. Onko kellään olut samantapaista tapausta tai neuvoja tarvitsen niitä kiperästi ! olen kyllä miettinyt eläinlääkärille menoa mutta haluan vähän tietää onko tämä vaarallista !
kissani vajaa 2vuotta oksenteli n.3 kk lähes joka päivä useita kertoja. ruoka eikä vesi kestänyt sisällä ollenkaa. lääkäri ei osannut sanoa mitään. madotin, ei auttanut. epäilin aluksi karvapalloja, sitten mm.huonekasveja. kissa kun näyttää tykkäävän niitä harventaa.
eräänä päivänä oksentelu sitten loppui kuin seinään... parempi niin :)
Mitä mahdoit kissalle tehdä?
Meillä oksentelee kissat silloin tällöin karvapalloista johtuen. Joskus pojalla oli vierasesine suolessa, jonka takia oksenteli kovasti, lakkasi syömaästä ja oli tosi sairas.
Parafiiniöljyä on hyvä antaa kerran viikossa varsinkin pitkäkarvaisille karvojen poistoon.
Suoli/mahatulehdukseen tarvitaan eläinlääkäriä ja antibioottikuuri pikaisesti!!
Sairaat eläimet eläinlääkäriin!!!!!
käytin lääkärissä, madotin, vaihdoin ruuasta ruokaan, kasvatin ohraa yms. mikään ei tuntunut auttavan ja olin jo valmis luopumaan toivosta ja sitten se loppui. nyt kisu ollut terveenä kuin pukki :)ruokahalu palasi ja elämän ilo myös.
kyllä tuokin oksentelee karvapallot vekee muttei muuten enää...
Mirrix ei ole perseestä mutta joskus voi sisäkissaakin olla hyvä madottaa jollakin muulla koska madot voi tulla immuuneiksi yhdelle lääkkeelle, Axilur on hyvä.
Tosiaan käytä toisella lääkärillä. kun molemmat oksentelee eihän ne syö mitään sisäkasveja? aika hassua että mol olisi tulleet herkiksi jollekin ruoalle samaan aikaan.
Kuulostitpa kärttyiseltä kissoihisi! No ymmärrettävää jos oksentelevat jatkuvasti,MUTTA
-syötätkö kissoillesi muuta kuin kuivanaksuja esim. tuoretta lihaa jms.? Kyllä kannattais!!
-Ota yhteyttä eläinlääkäriin ja kysy asiantuntialta ongelmasta?
-Onko kissasi muuten aktiivisia ja tarpeetkin sujuvat normaalisti ja tarpeeksi usein?
-Onko nesteenvajausta? Tsekkaa se ihon palautumis-testillä.
-Syötätkö kissoillesi "kissa"ruohoa? Saattaa auttaa oksenteluun ja muutenki se olisi hyvästä. Oksentelu voi johtua myös karvapalloista.. Onko niitä oksennuksen matkassa?
Ota yhteyttä eläinlääkäriin ja kysy neuvoa puhelimitse!
mirriksistä..
Varmasti on parempiakin, että jos tuntuu että näkyvät madot ovat sitkaassa niin kannattaa ottaa kallimpaa, eli varmasti parempaa lääkettäkin.
Mitä minä olen ymmärtänyt apteekeista ei saa niskaan laitettavia joka poistais myös kissan sisäloiset/madot vaan vain turkissa elelevät..
Eläinlääkäriltä saa joka tuhoaa niin päälliset kuin sisäiset möngertäjät..
Koirille annettu tuota ja on ollu kyllä tehokasta, mutta paljon hintavampaa!
-ja toisella oksentelu vaivaa ollut jo vuoden! Tutkittiin ja hoidettiin eka toisessa eläinlääkärissä pitkään suolistotulehduksena ja vaikka mitä koklattu ruokavalioista lähtien, no nyt sitten löytyi vihdoin vuoden jälkeen syy!!!
-munuaistulehdus! melko nuorella perskillä, johtuen PKD:stä eli polykystisestä munuaissairaudesta, nyt on Fortekor lääkitys ja ekana jo sai useampi viikko sitten lähtien Hill´s k/d munuaisten vajaatoiminta ruokaa eläinlääkärisä!! -joka on huomattavasti parantanut jo kisun munuaisarvoja pelkkä tuo erikoisruoka, mitä saa eläinklinikoilta!!!
Näitä merkkejä on useita: Hills K/d, Renal, Spesific, Trovet..jne...näissä on kuivaruokia, purkkeja ja foliopusseja!
Ei muuta kun kisut verikokeisiin ja vie nyt toiselle eläinlekurille!!!
ovatko nämä kisut sukua toisilleen?!
- sitäkin suuremmalla syyllä tutkittava pkd ja kun kyse vielä on perskeistä!
- sekä tuo ikäkin jo voisi viitata munuais tai maksavaivoihin?!
Axilur on hyvä matolääke, mutta tuskinpa johtuu madoista, jos vielä ovat sisäkissoja?!
Tutkituta nyt ensin syy! ja tsemppiä!
Itselläni on myös perskejä ja melko nuorella kissallamme todettiin oksentelun syyksi pkd-eli polykystinen munuaissairaus!
-perskeillä sitä esiintyy yleisimmin ja kissoilasi on jo ikääkin, että voi olla hyvinkin munuaisten vajaatoiminta tai maksanvajaatoimintaa tms?!
Ovatko kissasi sukua keskenään?
-sitä suuremmalla syyllä tutkituta veritestit!
Meillä oksentelu ja tila kohentunut huomattavasti erikoisruokavaliolla(eläinklinikoilta) ja nyt Fortekor lääkityksellä!
Täällä Exo ja vuosi sitten todettiin maksanvajaatoiminta. Oksentelee edelleen usein, mutta nyt kun tietää mistä se johtuu, suhtautuu asiaan erilailla. Tyhä vatsa varsinkin saa kisuni oksentamaan eli ruokin mahdollisimman usein pienillä aterioilla (5 kertaa vuorokaudessa jos mahdollista). Kissani jo suht iäkäs ja diettiruualle en häntä enää laittanut, kun niitäkin kokeiltiin, mutta ei maistunut. Nyt saa neiti syödä mitä haluaa ja nauttia viimeisistään vuosistaan.