Voi olla lääketieteen lisensiaatti?
Entäpä jonkin alan erikoislääkäri?
Entäpä jonkin alan erikoislääkäri?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleensä nuorimmat valmistuvat ovat 24vuotiaita, eiköhän joku ole 23-vuotiaanakin valmistunut. Erikoislääkärit ovat yleensä päälle kolmekymppisiä, mutta onhan sekin teoriassa mahdollista jo siinä 27-28 paikkeilla.
Yleinen vähimmäisaika opintojen suorittamiseen on kuusi vuotta. Ja yleensä jos normaaliaikoihin on käynyt lukion, on suurin piirtein 19, kun lääkiksen aloittaa, jos sinne on suoraan lukiosta päässyt. Eli 25-veenä sieltä voi ulos päästä. Loppuvuodesta syntyneet tietty 18-veenä sisään ja 24-veenä ulos. Ja sitten voi tietenkin aloittaa koulun aikaisemmin ja käydä lukion kahdessa vuodessa ja näin ollen valmistua 22-vuotiaana.
Mutta siis lääkis kestää kuusi vuotta. Ensimmäisen ja toisen vuoden voi käydä yhden vuoden aikana, jos on opiskellut paljon silloin olevia kursseja jo aiemmin muualla. Mutta jos on sellaista ehtinyt tehdä, niin ei varmaan ole noissa "minkä ikäisenä aikaisintaan voi valmistua" -porukassa.
pikaisesti lukion käyneitä, jotka menevät lääkikseen 17-vuotiaina.
Ei ole kyllä näkynyt.
...joku 22v lääkäri. Sen ikänen on kyllä yleensä vielä aika lapsi, eikä sen ikäsellä juuri ole sitä kaivattua elämänkokemusta juuri ollenkaan.. Vastuu lääkärillä on kuitenkin suuri, ja noin nuorelle aika kova pala (nimim. itse samaa ikä luokkaa).
Tää siis vaan mun mielipide. Vielä en ole näin nuoriin törmännyt, että kokemusta ei kyllä ole.
Töihinkö sinulla on kiire? Ei siinä mitään, hyvä se vaan on jos riittää intoa, mutta mielestäni hyvin nopea yliopisto-opintojen suorittaminen on jonkinlaista tehtailua. Itse ainakin pitäisin kiinni normi-valmistumisajoista, sillä usko tai älä se on hyvin suunniteltu se tutkintorakenne. Opiskelu on omasta mielestäni erittäin tärkeä vaihe elämässä ja ehkäpä elämän parasta aikaa.
Hyvin kypsynyt on parempi kuin nopeasti hutaistu.