Mitä mieltä lasteni nimistä?

Hanna Eeva Maria
Samuel Johannes
Lea Saara Eveliina
Elia Mattias
Ruut Anna Sofia
Joona Sakarias

7 lasta odotetaan syntyväksi aivan lähipäivinä.Nimiehdotuksia? Sekä tytölle että pojalle.
51383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miika Jeremias, Aaron Mikael, Iisak Benjamin,
Rakel Mirjami, Ella Susanna, Rea Magdaleena, Janna Rebekka

Lapsillanne on tosi kauniit raamatulliset nimet.

Äänestä

nimiä olisivat tytälle Anna, Maria, Eeva ja Saara, mutta et ehkä halua antaa niitä, koska ne ovat jo isompien tyttöjen toisina niminä. Tässä muutama raamatullinen ehdotus:

Ada
Jemima
Magdalena (Magda)
Martta
Rebekka
Tabita

Raamatussa kerrotaan paljon enemmän miehistä kuin naisista, joten pojalle on valikoimaa paljonkin. Tässä muutama:

Aaron
Daniel
Immanuel
Leevi
Luukas
Markus
Mikael

Esimerkiksi Martta Ada Helena ja Aaron Immanuel olisivat minusta lapsiparvenne jatkoksi sopivia nimiä.

Äänestä

Eevi Anni Juulia
Ilona Aino Emilia
Anni Kaisa Maria
Helmi Liisa Elina

Miika Kristian
Juho Henrik
Aleksi Julius
Oskar Valtteri

ps.kivat nimet ovat teidän lapsilla..

Äänestä

Esim teidän suosimissanne raamatullisissa nimissä teillä on vielä käyttämättä tytönnimistä ainakin
Vanhasta Testamentista:

Ada, Silla, Milka, Haagar, Rebekka, Raakel, Bilha, Silpa, Dina, Aasenat, Sippora, Mirjam, Raahab, Debora, Hulda, Jael, Delila, Miikal, Abigail, Batseba, Tamar, Ester, Juudit, Susanna.

Ehdotan noista:
Milka
Mirjam (Mooseksen sisar)
Ester (kuningatar)
Hulda (naisprofeetta)
Susanna (apokryfikirjassa hurskas vaimo, jota syytetään väärin)

Uudesta Testamentista teillä on käyttämättä:
Magdalena, Martta, Salome, Susanna, Foibe, Tabita, Lyydia, Priska eli Priskilla, Claudia, Julia, Junia.

Ehdotan erityisesti:
Martta (Jeesuksen ystävä)
Salome (apostolien Jaakobin ja Johanneksen äiti)
Lyydia (Euroopan ensimmäinen kristitty)

Miesten nimiä Raamatussa on paljon. Samuelin kanssa sopisi Mikael (Mikko), Gabriel (Kaapo, Kaurila) tai Ariel, Joonan kanssa Miika, Joel, Daniel, Jesaja (Esaias, Esa) tai Jeremias (Jere). Kuninkailla Saulilla, Daavidilla ja Salomonilla ei myöskään ole kaimoja perheessänne.

Uudesta Testamentista teillä on käyttämättä evankelistojen nimet: Matteus, Markus, Luukas. (Johannes näkyy olevan vanhimmalla pojalla toisena nimenä.) Sitten on apostolit Andreas (Antero), Pietari (Petri, Petteri), Jaakob, Matteus eli Leevi, Filippus (Vilppu), Natanael eli Bartolomeus (Pärttyli, Perttu), Simon, Tuomas ja Juudas. Apostoli Paavalin nimi on vielä käyttämättä samoin kuin Barnabas, Gaius, Silas, Titus, Timoteus ja Filemon.

Huomattava on, että Raamatun nimistä on paljon erilaisia suomenkielisiä muotoja. Miten olisi pojan nimeksi vaikka Miika Antero tai Sauli Tuomas?

Äänestä
  • Muuten tuo Rebekka sopisi hyvin, mutta se on minun (eli äitin) nimi, joten olisi ehkä vähän hassua jos lapsella olisi sama nimi...Tytölle ollaan miehen kanssa ajateltu joko Martta tai Mirjami, myös Juliaa ollaan ajateltu. Pojalle mietintämyssyssä on Mikael tai Luukas. Lisää ehdotuksia saa antaa!

    Rebekka

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rebekka kirjoitti:

Hanna Eeva Maria
Samuel Johannes
Lea Saara Eveliina
Elia Mattias
Ruut Anna Sofia
Joona Sakarias

7 lasta odotetaan syntyväksi aivan lähipäivinä.Nimiehdotuksia? Sekä tytölle että pojalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu