Mormoonien tietokanta

Millä perusteella mormoonit ovat keränneet sukutietoja?
112462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mutta itse suhtaudun äärettömän varauksella heidän tietoihinsa. Ainakin omalla kohdalla ilmoitti isoisäni isänisäksi aivan eri henkilön kuin mitä minä ja pari muuta oli löytänyt rippikirjojen ja syntyneiden luetteloiden perusteella.
Ja kovin puutteellisiakin tiedot ovat, joten suosittelen kyllä että ainakin tarkistat tiedot myös muista lähteistä ennen kuin esim. toteat ettei tietoja enää löydy.
Tsemppiä kuitenkin tutkimukseen

Äänestä
  • Siksi juuri kyselin asiaa kun putkahti aivan kummallisia nimiä esiin.

    Äänestä

  • niittyvillan tuoksu kirjoitti:

    Siksi juuri kyselin asiaa kun putkahti aivan kummallisia nimiä esiin.

    Lisälähteenä toki voi käyttää mormonien sivustoja, mutta itse olen huomannut, että on sitten kyse mistä tahansa saatu tieto, niin kannattaa tarkistaa se useammasta lähteestä jos vain suinkin mahdollista.

    Jos sukulaisiasi sitten on muuttanut esim Yhdysvaltoihin, niin Ellis Islandin rekistereistäkin löytyy jotain tietoja. http://www.ellisisland.org/search/passSearch.asp

    Sivusto on kylläkin täysin englanninkielinen, joten perussanasto on tarpeen.

    Äänestä

  • niittyvillan tuoksu kirjoitti:

    Siksi juuri kyselin asiaa kun putkahti aivan kummallisia nimiä esiin.

    tietysti, sen takia omituisia nimiä ...
    Mutta aisaan , ko. tietokannasta haettaessa on oltava tarkkana, onko tieto alkuperäisistä mikrofilmeistä, vai jonkun "harrastelijan" tietokantaan lähettämä, näitä tietoja ei kukaan ole tarkastanut. Alkup. mikrofilmithän ovat kuvattu suoraan kirkonkirjoista, mutta tallentajien suomen(tai siis ruotsin) taito????
    ja lisäksi muutkin skandi-ongelmat, nimien kirjoitusasu/lausuminen jne..

    Äänestä

Mormoonit keräävät kaikkialta genealogisia tietoja koska he kastavat meidät kaikki Mormooneiksi. Koska aivan odotettavaa on etten esimerkiksi minä halua ottaa heidän kastettaan vastaan he tekevät minusta mormoonin vasta kuolemani jälkeen.

Äänestä

Mormoonit tekivät muutama vuosikymmen sitten ison työn ja mikrofilmasivat suuren määrä Suomen ev.lut.kirkon rippikirjoja ja muita luetteloita. Kopiot he antoivat Suomen arkistoihin.

Itse he ovat kiinnostuneita kastettujen ja vihittyjen tiedoista, joita he käyttävät uskonnollisissa menoissaan. Kortistot ovat maakunta.-arkistoissa nimellä IGI-kortisto.

Olen kuullut, että Utahin kalliosuojissa on kymmenien miljoonien ihmisten tiedot, ja internetin kauttahan niitä on mahdollisuus tarkastella.
Sukututkimus kuuluu osana heidän uskontoonsa, mutta heillä on erilaiset tavoitteet kuin norm. sukututkijalla.

Tavallinen sukututkija ei pitkälle pääse mormoonien tietojen kautta, ainakaan niiden, mitä internetissä on saatavissa.

Apua niistä voi tietysti olla, kun joku sukuun kuuluva katoaa silmistä, eikä häntä löydy kirkonkirjoista. IGI-kortistosta voi saada vihjeen, joka kuitenkin on viisainta tarkistaa aidoista kirkonkirjoista, ettei eksy sivuraiteille.

Sama koska His-kiä, joka myös on suuri apu monta kertaa. Mutta pelkällä internetillä ei vielä saada sukututkimusta aukottomaksi. Kyllä vanhat keinot vain ovat parhaita edelleenkin.

Äänestä
  • apua.Kun ei löydä, mistä tapausta etsisi,niistä
    voi saada vihjeen...ulkomailtakin.
    Kaikki pitää sitten tarkistaa. Tietenkin!
    Sama pätee Hiskiin.
    Niissä on myös tietoa ajoilta, jotka eivät vielä
    ole Hiskissä. Senkin voi sitten tarkistaa.
    Yksityisten henkilöittenkin antamista tiedoista
    olen saanut täyttä tietoa. Tarkistin tietenkin.

    Äänestä

Olen niitäkin käyttänyt. joskus saattaa saada jotakin tietoa, mutta niin amatöörimäisesti ja huolimattomasti tehdyt ettei niiden pohjalla kannata mitään tutkimusta tehdä. Kylläkin nopeat selata.

Äänestä
  • Isäni,Lesosen Sulo kuoli 2 vuotta sitten.En ikinä saanut mitään tietoa hänen perheestään.Meillä ei ollut isäni puolelta yhtään sukulaista,ainakaan tiettävissä.Isäni syntyi Kivijärvellä ja hänen äitinsä nimi oli Leena Lesonen,isänsä nimeä hän ei tiennyt,eli oli ns.lehtolapsi.Olivat luultavasti lähtöisin jostain Savosta.Isäni äiti kulki isän kanssa piikomassa taloissa ja kuoli ämmänsaarella aika nuorena luultavasti.Isä kuoli 76 vuoden ikäisenä luultavasti perinnölliseen tautiin.Jos joku on kuullut tai tietää enemmän Lesosista olisi kiva jos viestisi vaikka tänne.

    Äänestä

  • miimu42 kirjoitti:

    Isäni,Lesosen Sulo kuoli 2 vuotta sitten.En ikinä saanut mitään tietoa hänen perheestään.Meillä ei ollut isäni puolelta yhtään sukulaista,ainakaan tiettävissä.Isäni syntyi Kivijärvellä ja hänen äitinsä nimi oli Leena Lesonen,isänsä nimeä hän ei tiennyt,eli oli ns.lehtolapsi.Olivat luultavasti lähtöisin jostain Savosta.Isäni äiti kulki isän kanssa piikomassa taloissa ja kuoli ämmänsaarella aika nuorena luultavasti.Isä kuoli 76 vuoden ikäisenä luultavasti perinnölliseen tautiin.Jos joku on kuullut tai tietää enemmän Lesosista olisi kiva jos viestisi vaikka tänne.

    No, et sinäkään isästäsi/suvustasi paljoa tiedä.Käyppä katsomassa Hiskin sivuilta, eikähän ala löytymään. Entä äidin suku, tutki sitä.

    Äänestä

  • Natutar kirjoitti:

    No, et sinäkään isästäsi/suvustasi paljoa tiedä.Käyppä katsomassa Hiskin sivuilta, eikähän ala löytymään. Entä äidin suku, tutki sitä.

    Kävin äsken tutustumassa, mitä Hiskistä löytyy ja löytyihän sieltä Kuopion msk.ja oli jossain muuallakin, mutta muisti pätkii, en muista. Olivat ortodoksisen seurakunnan väkeä. Mormonien sivustoilta löytyi runsaasti. Innolla sukujuuria tutkimaan......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niittyvillan tuoksu kirjoitti:

Millä perusteella mormoonit ovat keränneet sukutietoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu