Miten

virust

Moikka.

Tarvitseeko mac mini virustorjunta ohjelman?
Norton olis ainakin saatavilla mutta kun olen uusi käyttäjä niin en ole varma että tarvitseeko välttämättä ollenkaan?

Tapio.

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jason-blue

      Mitä sillä torjuis?

      Parempi keino tietoturvan parantamiseen on se, että teet erillisen järjestelmän valvoja -tilin ja teet omastasi tavallisen käyttäjän, ellei näin jo ole.

    • rrr

      ...jos haluat säästää Win-ystävien hermoja, voit kyllä asentaa Symantecin, Sophoksen tai jonkun muun maksullisen virustorjunt5asoftan. Tai vaikka ilmainen ClamXAV-softan.

      Noiden avulla voit sitten scannata levyt, muistitikut CD/DVD:t, tiedostot ja sähköpostiviestit virusten varalta, ennenkuin esim. jatkolähetät Windowsia käyttäville kavereille.

      MacOSX-käyttikselle ei vielä ole yhtään varsinaista virusta, toki muutamia haitallisia ohjelmia on olemassa, mutta ne vaativat vielä käyttäjältä toimenpiteitä asentuakseen koneeseen. Normaali "maalaisjärki" käyttöön, kun surffailee ja latailee, niin ei pääse tapahtumaan pahoja.

      Samoin jo toisen vastaajan ohje luoda koneelle 2 käyttäjää, joista toinen on ns. pääkätyttäjä, jolla luvat asennella ja viritellä ja toinen ns. tavallinen käyttäjä, jolla lupa siis vain käyttää konetta antaa koneellesi varsin hyvän turvan.

      Palomuuriahan kannattaa jollain tasolla aina käyttää, ja Macin sisäisen palomuurin asetuksia voit viritellä järjestelmäasetuksissa.

      Onneksi olkoon laitevalinnan suhteen... :0)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe