Häälahja isälle:-)

... tai siis odotetaanko et lapsi ostaa isälleen häälähjan tämän mennessä naimisiin. Kyse on alaikäisestä lapsesta, jolloin käytännössä lahjan kustanstaa exä. Voin ostaakin ei siinä mitään, mutta onko kardinaalimunaus jos lapsi ei vie mennessään muuta kuin itsensä sulhapojaksi ;-).
131105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

jotenkin voisi muistaa, ei lahjan tarvitse olla iso tai kallis. Lapsi voisi itse vaikka piirtää kortin (jos on siinä iässä että kiinnostaa)... annant itsestäsi korrektin vaikutelman, jos sillä nyt on mitään merkitystä. Itse en odottanut mieheni tyttäreltä mitään tämän äidin rahvaanomaiset ja epäasialliset käytöstavat tuntien :D.

Äänestä
  • Kortin piirtäminen ei taida enää olla ajankohtainen, mutta jotain pientä laitettiin myös kihlajaislahjaksi heille.Jotenkin vaan tuntuu niin kornilta lapsen muistaa isänsä tällaisissa asioissa jos tarkemmin ajattelee, muttei kai kannata ajatella :-).

    Äänestä

  • Kuuluuko kirjoitti:

    Kortin piirtäminen ei taida enää olla ajankohtainen, mutta jotain pientä laitettiin myös kihlajaislahjaksi heille.Jotenkin vaan tuntuu niin kornilta lapsen muistaa isänsä tällaisissa asioissa jos tarkemmin ajattelee, muttei kai kannata ajatella :-).

    sulhaspoikana, minusta lahjaa ei tarvitse viedä, hän ei ole vieraana vaan "oman perheen" jäsenenä paikalla.

    Sinä voisit laittaa kortin omalta perheeltäsi vaikka vihkimisen jälkeen postissa, joku kiva runo ja onnentoivotus voisi olla diplomaattinen veto.

    Äänestä

  • jos poika on kirjoitti:

    sulhaspoikana, minusta lahjaa ei tarvitse viedä, hän ei ole vieraana vaan "oman perheen" jäsenenä paikalla.

    Sinä voisit laittaa kortin omalta perheeltäsi vaikka vihkimisen jälkeen postissa, joku kiva runo ja onnentoivotus voisi olla diplomaattinen veto.

    ... hieman liikaa, mutta hyvä ajatus varmaan joidenkin kohdalla. Varmaan riittää pieni muistaminen pojalta :-).Ja suullinen onnittelu jälkeenpäin exältä.

    Äänestä

  • tässä tapauksessa kirjoitti:

    ... hieman liikaa, mutta hyvä ajatus varmaan joidenkin kohdalla. Varmaan riittää pieni muistaminen pojalta :-).Ja suullinen onnittelu jälkeenpäin exältä.

    isän perhettä, ei hänen kuuluu viedä lahjaa!

    Äänestä

olen menossa naimisiin miehen kanssa jolla lapsi edellisestä liitosta, ja meillä myös yhteinen lapsi. Minulle on suuri ilo kun lapset ovat meidän sulhaspoikinamme!! en odota lahjaa lapselta, exä jos haluaa muistaa, on se ihan ok, olemme meinaan ihan asiallisissa väleissä.
haluamme myös perheen siunaksen avioiliittosiunauksen lisäski, ja tähän tietenkin tulee niin yhteisemme kun miehenikin lapsi, ja ennenkun joku kiihkokatkera exä alkaa siellä näkemään " ette te ole mikään perhe" visoita, niin lapsen äiti on suostunut tähän, ja koki liikuttuneisuuttakin asiasta!!

ehkä ajattelen etteivät perheenjäsenet osta toisilleen häälahjaa, lapset varsinkaan, he ovat itse jo se suuri lahja!

Äänestä
  • Samat oli näköjään ajatuksemme :)

    Äänestä

Jos äiti ja isä menevät naimisiin lasten syntymän jälkeen, niin kuuluuko lapsen ostaa häälahja vanhemmilleen? No helvetissä EI.

Miksi lapsen pitäisi ostaa lahja isälleen ja uudelle puolisolleen? Eikö hän ole jo lahja itsessään...? Todella kummallista. Älä osta lahjaa lapsesi puolesta. Jollei isä uusine puolisoineen tätä ymmärrä, niin vika on jossain muualla kuin lahjattomalla lapsella.

Äänestä
  • ... minäkin tuossa alussa uksin, jotta kuuluuko? Nimenoamaan lapsihan alkuun on ollut sen perheen toivottu tuote, sitten jos se hajoaa, ei lapsen tarvitse lahjoa sitä uutta madollista perheen muodostamista. Kuitenkin on kohteliasta muistaa. Meidän tapauksessamme poika on jo sen verran iso, että aloite lahjan ostamiseen tuli häneltä (ja ehkä myös isältä ;-)), joten ostimme jotain pientä kortteineen. Kaikilla on hyvä mieli ja sopu säilyy.
    Just tuossa kahvittelimme konditoriassa eilen ex-anopin ja ex-appiukon kanssa, toivottelin hääparille heidän kauttaan onnittelut. Jatkossa on tulossa rippijuhlia, ylioppilasjuhlia, häitä, hautajaisia, joten tekemisissä joudutaan olemaan herttaisessa sekasotkussa vaikka se ei aina niin kivalta tuntuisikaan.Muta tämähän se on sitä uusperheellisten ah niin rikasta sosiaalista elämää :-).

    Äänestä

Kun menimme mieheni kanssa naimisiin, en ollenkaan olettanut että mieheni ex ostaisi lasten puolesta lahjaa meille. Enkä sitä, että oma exäni ostaisi omieni puolesta.

Äänestä
  • Kun me menimme naimisiin, ei tullut edes mieleen, että lasten tulisi ostaa. Kuitenkin se lapsista, joka jo asuu muualla halusi muistaa pienellä lahjalla, ja se oli hänen halustaan kiinni, kukaan sitä ei "edellyttänyt".

    Äänestä

Minusta osoitat suurta viisautta kun pohdit tätä ja jätät ostamatta. Varmasti osaisit ostaa yhtä ja toista kaunista, hyödyllistä, tyylikästä tai mitä vaan, mutta todellista ihmistuntemusta osoitat kun jätät ostamatta.

Äänestä
  • mä vaan maksoin, ja kaikki oli tyytyväisiä :-).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuuluuko kirjoitti:

... tai siis odotetaanko et lapsi ostaa isälleen häälähjan tämän mennessä naimisiin. Kyse on alaikäisestä lapsesta, jolloin käytännössä lahjan kustanstaa exä. Voin ostaakin ei siinä mitään, mutta onko kardinaalimunaus jos lapsi ei vie mennessään muuta kuin itsensä sulhapojaksi ;-).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu