tietääköhän kukaan ketä asuu suur-sarvilahden kartanossa pernajassa nykyisin.pääseeköhän kyseiseen paikkaan tutustumaan?
suur-sarvilahti
8
1810
Vastaukset
- ymmärrä?
Tähän viestiin oli 2 vastausta eilen, missä ne on? Onko Suoli24 seriffi asioinut?
- x.files
Censur
- x-files
Censur
- KatzeY
Edelliset kyselyt Oskarilta on Loviisan palstalla.
- oskari
eipä tainnut kukaan tietää keitä siellä nykyänsä asuu ja vaikuttaa ,harmillista
- v-b-n-m
onko kellään pernajalaisella tietoa keitä siellä nykyään asuu vai eikö ketään
- peijjoon
Kysy kunnan maataloussihteeriltä - kyllä se tietää kuka von Borneista siellä nyt asuu - mutta Sarvilahti ei ole turistikohde - ei edes ryhmille.
- Lovisa Månsdotter
peijjoon kirjoitti:
Kysy kunnan maataloussihteeriltä - kyllä se tietää kuka von Borneista siellä nyt asuu - mutta Sarvilahti ei ole turistikohde - ei edes ryhmille.
Suur-Sarvilahden kartanon omistaa Svenska Kulturfonden, jolle lapseton von Bornin pariskunta sen testamenttasi. Kartano pidetään yllä testamentissa annettujen ohjeiden mukaisesti eikä se käsittääkseni ole avoin vierailijoille kuin esim. niin ikään Pernajassa sijaitseva Malmgård, johon ryhmät voivat tutustua sopimuksen mukaan. Suur-Sarvilahti on sivumennen sanottuna yksi Suomen komeimmista kartanoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012130Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2961924Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441751Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1031663Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071607- 321321
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii241052