Auttakaa pikaisesti!!

Diddina

Ollaan mieheni kans suunniteltu, että häihimme ei kutsuttaisi ollenkaan lapsia eli toisin sanoen ei ollenkaan alaikäisiä. Syynä se, kun kutsuttuja joudutaan muutenkin karsiin ja ystäväpiirissämme on todella paljon pikkulapsia siis 1-3 vuotiaita pääasiassa. Aiomme kuitenkin järjestää alkoholitarjoilun häihimme eikä ole kiva, kun vanhemmat joutuvat koko ajan hyysään pikkuisiaa. Muutenkaan emme ole hirveän lapsirakkaita eli kauhuksumme ajatusta, mettä vihkitilaisuudessa tai häävastaanotolla lapset itkevät yms. Voimmeko siis ilmaista kutsussa että toivomme lasten jäävän kotiin?? Muutamalle ystävälleni olen suunnitelmastamme maininnut ja heidän mielestään se on kerrassaan erikoista ja olivat selvästi loukkaantuneen oloisia? Tosin itse ovat juuri perheellisiä ihmisiä. Eli auttakaa mitä teemme?

9

1602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsirakas

      Häät ovat teidän suuri päivänne ja ystävienne pitäisi myös kunnioittaa teidän toiveitanne sen päivän suhteen.

      Voisitte aivan hyvin kutsussanne ilmaista, että ei lapsia häihin.

      Luulen kyllä, että ystävänne tämän ymmärtävät.

      Itse olen ollut jokusissa häissä eikä se mielestäni ole edes lapsille sopiva paikka, kun aikuiset ovat jossan illan vaiheessa aivan huppelissa.

    • Maverick

      Itse oli keväällä sukulaiseni häissä, jonne ei
      pyydetty lapsia ja asia aiheutti kyllä paljon
      keskustelua. Osa sukulaisista ei tullut sitten
      ollenkaan häihin, kun eivät saaneet tuoda lapsia
      mukanaan.

      Itse ole kanssa sitä meiltä että kyllä lapset
      kuuluvat häihin (Minulla itselläni ei ole
      lapsia,joten ei johdu siittä).

      Noiden häiden jälkeen tuli töissä keskusteltua
      porukan kanssa asiasta ja aikas usea lapsellinen
      henkilö sanoi että hän boikotoisi kyseisen
      laisia häitä kokonaan.

      Teidänhän on ratkaisu, mutta varautukaan
      boikotointiin...

    • -E-

      Hankkikaa häihin lapsenvahti! Oma tila, leluja ja lapset sinne leikkimään.

    • Tiinu

      Olin viime kesänä häissä, jossa ei ollut lapsia, se oli ihan kutsussa mainittu ettei lapsia mukaan. Enkä kyllä kuullut, että kenelläkään olisi ollut mitään sanottavaa asiasta. Aivan pienet lapset eivät varmstikaan edes kovin hyvin viihdy häissä.

      Minusta asiassa ei pitäisi olla mitään epäselvää, jos pystytte selvittämään minkä takia päädyitte tällaiseen ratkaisuun.

    • mie isse

      käy ilmi(jos osaa lukea)onko koko perhe kutsuttu vai ei. Eli kuoreen vain pariskunnan nimet.
      Jotkut ottavat nokkiinsa aivan varmasti. Olen kyllä äiti, mutta ymmärrän täysin jos ei juhlistaan halua lasten sirkusta...totta puhuen kestän huonosti useampilapsisten perheiden vierailujakin..eikä loppuilta häissä (yleensä) olekkaan lapsille sopivaa katsottavaa.
      Tosin useat voivat omasta tahdostaan riippumatta jättää tulematta , ei niille mukeloille niin vaan aina lapsenvahtia löydy.

    • Rouva

      Omapahan on asianne, mutta minä kyllä loukkaantuisin ja pahasti jos lapseni eivät olisi tervetulleita sukulaisten tai ystävieni häihin. Minulla ei kylläkään ole lapsia mutta pisti silti vihaksi.. Omissa häissäni oli lapsia ja oli ihanaa katsella kuinka he nauttivat!!! Älkää ihmetelkö jos menetätte lapsia omistavia ystäviä ja sukulaisia!!!

    • hoppenkirl

      lapsena, että ystäväni äidin tuttavan häihin ei lapsia haluttu. ystäväni meni silloin isälleen yökylään ja isä oli lupautunut myös hoitamaan muutaman serkun samana iltana. Minä ihmettelin omalle äidille että miksei sinne saa mennä lapsia ja äiti perusteli että "ne ei oo sopivat häät lapsille". Joten joissakin tapauksissa on ihan hyväkin ettei lapset oo paikalla. Lasten takia.

    • jo vaimo

      Meidän häihin lapset oli kutsuttu mutta kun suurin osa vieraista aavisti että alkoholitarjoilua on, he jättivät lapsensa kotiin/hoitoon.

      Noin 30 kutsutusta lapsesta 6 tuli joista 2 alle vuoden.

      Eli jos teidän vieraanne tietävät alkoholitarjoilusta, he tuskin ottavat lapsia mukaan.

      Onnea!!

      Ps. Jos itselläni olisi lapsia eikä heitä olisi kutsuttu häihin, en loukkaantuisi koska omasta kokemuksesta ymmärtäisin tilanteen.

      • Elma

        Hei,

        Kutsuttavat voivat suuttua ihan jokaisesta valinnasta jonka morsiuspari hääsuunnitelmissaan tekee:

        joillekin hääpaikka on liian pitkän matkustamisen takana, toiset voivat loukkaantua kirkkovihkimisestä ja toiset pakanallisesta maistraatista, alkoholitarjoilusta tai -tarjoilemattomuudesta, puvun väristä, ruokalistan "vääristä" ruoista, hääohjelmasta, bändin edustamasta musiikkityylistä, lahjalistan liian "kalliista tai mauttomista" lahjoista kutsutuista vieraista (lapsista tai lapsettomuudesta) ja niin edelleen loputtomasti... koskaan ei voi miellyttää kaikkia.

        Siksi pitääkin tehdä vain niin kuin itse haluaa ja kestää sipinä ja idioottimaisuudet. Tai sitten jättää kutsumatta kokonaan sellaiset ihmiset joiden _varmasti_ etukäteen tietää olevan tämän tyyppisiä ihmisiä. Toisten tärkeimmän juhlapäivän toteuttamisen tavoista loukkaantuvat ystävät/sukulaiset eivät minusta ole kutsun ja juhlinnan arvoisia.

        Lasten juhlat voi sitten viettää erikseen jos niitä todella on suvussa läjäpäin tai tosiaan palkata se lastenhoitaja häihin joka vaivihkaa poistaa lapset häiriköimästä tai saamasta pahoja vaikutteita aikuisten juhlista.

        Hyvä keino asian esittämiseen ei-toivottujen perheenjäsenten (pätee niin lapsiin kuin hääparille tuntemattomiin puolisoihin) kutsumattomuuden ilmaisemiseksi on kirjoittaa kutsukortin kirjekuoreen ainoastaan ne nimet joita kutsu koskee. Sitten ei pitäisi jäädä epäselvyyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe