Miksi sivut eivät ilmesty googleen? Sivut ovat yrityksen sivut. Aikaa on kulunut kohta kaksi kuukautta. Sivujen tekijä on kertonut ilmoittaneensa ne hakukoneelle. Ne näkyvät virheellisesti hänen sivujensa yhteydesä. Niistä on viittaus mutta sivut eivät aukea. Alkaa jo todella suututtamaan. Onko sivujen ilmestyminen selaimelle todellakin näin hidasta vai onko lähettäjä tehnyt virheen mikä olisi korjattavissa. Eihän sellaisita sivuista ole hyötyä kun ei edes hakukoneet niitä löydä.
nyt tarvitaan todella asiantuntijan apua
5
633
Vastaukset
- Sips
kiitos. On hieman vaikea auttaa tuon viestin perusteella. missä siis vika? goolessa? sivuissa? jonkun omat sivut? firman sivut? sivut eivät aukea kuinka? miten sivujen selaimelle ilmestyminen ja google liittyvät tähän? kuka lähettäjä?
heh, vihaisen miehen puhetta tollanen hakoneiden dissaaminen. sopii kirjoittaa oma jos ei nykyiset kelpaa. samoin tutustuminen niiden toimintaperusteisiin on suotavaa ennenkuin niitä syyttelee.
mutta siis sitä linkkiä sivuille joita ei löydy?- matleena
Sivut ovat www.takorauta.com. Firman nimi Koristemetalli T. Lehto.
Ongelmana tässä on se että sivujen tekijä kertoo laittaneensa ne hakukoneelle siis googleen mutta siitä aukeaa sivujentekijän omat sivut ja niissä viittaus näihin tuotteisiin.
En osaa selittää kuten atk-ammattilainen mutta toivottavaa olisi jo yritystoiminnan kannalta sivujen näkyminen. - Sips
matleena kirjoitti:
Sivut ovat www.takorauta.com. Firman nimi Koristemetalli T. Lehto.
Ongelmana tässä on se että sivujen tekijä kertoo laittaneensa ne hakukoneelle siis googleen mutta siitä aukeaa sivujentekijän omat sivut ja niissä viittaus näihin tuotteisiin.
En osaa selittää kuten atk-ammattilainen mutta toivottavaa olisi jo yritystoiminnan kannalta sivujen näkyminen.No enpä yhtään ihmettele ettei google varsinkaan noita sen kummemmin indeksoi. Framet(joissa on ilmeisesti jotain vikaa. Olisiko joissain target-määritteissä?). Niistä kannattaa jokatapauksessa luopua. Etuja niiden käytöllä ei juuri ole ja haittoja sitäkin enemmän.
Kamala määrä pieniin, kiinteälevyisiin taulukoihin mahdutettua tavaraa.
Tuon korjaamiseen ei varsinaisesti mitään ammattilaista tarvitse. Korkeintaan henkilö joka tuntee hyvin HTML-merkkauksen perusasiat ja osaa niitä soveltaa.
Nykyhakukoneet(Google, Altavista jne) lukevat sivua antaen painoarvoa tietyille elementeille enemmän kuin toisille. Ja mikäli se arpoo useita sivuja samanarvoisiksi, voit varmasti arvata mille sivuille vaaka kallistuu siinä vaiheessa. Juu, elikkä satavarmasti sean sivun, jonka syntaksi on kohdallaan. Hakukoneethan käytännössä näkevät sivusta saman kuin sokeat eli pelkän tekstin. Siinä ei paljon hienot leiskat auta.
Muutama juttu kuntoon noilla sivuilla:
-luopukaa frameista
-titlen on syytä olla jokaisella sivulla, sivun sisältöä kuvaavana.
-meta descriptioniksi lyhyt ja osuva kuvaus sivun sisällöstä
-otsikoiden h1, h2 käyttö enemmän kuin suositeltavaa
-luopukaa frameista
-korostetaan tiettyjä avainsanoja leipätekstissä
-taulukoiden käyttöä tulisi välttää ja varsinkaan noilla sivuilla en näe mitään syytä niitä käyttää.
-kuvien alt-tekstit kuntoon
-luopukaa frameista
Periaatteessahan hyvät hakukoneet löytävät sivut, mikäli sivujen sisältö on kunnossa. Joten myös siihen kannattaa panostaa. Samoin ulkopuoliset linkit ja jopa niiden tekstit vaikuttavat hakuihin. Kaikkea ei tarvitse/kannata tehdä vain siksi että niin voi tehdä.
- Jarkko
Kävin katsomassa sivuja, ja ikävä kyllä minun on sanottava että en usko sivujesi koskaan pääsevän hakukoneiden rankingissa korkealle.
Mistä tämä johtuu. Siitä, että sivuillasi ei ole oikeastaan mitään informaatiota mikä hakukoneita kiinnostaa. Hakukoneethan ei osaa tulkita kuvia.
Hakukoneet on kiinnostuneita html-koodissa olevasta .... tagien välissä olevasta tekstistä, otsikoista ja linkéistä ja sitten siitä miten monta kertaa haettava sana esiintyy titlessä, otsikoissa ja tekstissä.
Mitä voi tehdä? Sivut uudelleen ammattilaisella joka osaa ajatella markkinoinnin kannalta, ei it-kikkailun kannalta.
PS. sivut ei aloitussivun jälkeen edes auennut minulla muuta kun hiiren oikealla napilla "Open link" komennolla.
Jos nyt jotain laastaria noille sivuille, niin title tagit kuntoon, sivun alkuun otsikko ja hiukan myyvää, tuotteesta kertovaa tekstiä missä "vahingossa" on kohtuullisesti asiasanoja mitkä liittyy tuotteisiisi.
Hakusivujen indeksoiontirobotit myös arvostavat jos joku muu on tehnyt linkkejä sinun sivuillesi.- Jarkko
Referenssinä vielä, voit mennä google.fi ja hakea Paul Auster -nimistä kirjailijaa (suom. sivuilta) ja katsoa mikä on listassa ensimmäisenä ja mikä toisena.
(tosin sivut on minun ensimmäiset tekemäni ja koodi ei ehkä ole kauneinta mahdollista...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281828Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3511550- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111004
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938