Elikkäs kun ruukkuja pitäisi alkaa vaihtamaan, niin millaisiin olisi fiksuinta kukat laittaa?
Laitanko kukat yhdistelmään muovinen sisäruukku umpinainen koristeruukku, vai suoraan johonkin hienompaan reiälliseen ruukkuun, vai miten?
Pitääkö aina ruukun kuin ruukun pohjalle laittaa jotain karkeaa (soraa, ruukun sirpaleita)?
Auttakaa nyt tyhmää :)
Ruukku probleema
6
723
Vastaukset 6
- jotakin...
Ei sillä ole väliä minkälaisia ruukut on,kun
vaan osaa kastella oikein,ei liikaa eikä liian
vähän.Se on makuasia,minkälaisista ruukuista
tykkää,niin käyttää sitten sellaisia.
Itse en käytä suojaruukkuja enkä laita soraa
ruukun pohjalle,silti kukat voi hyvin.Käytän
kukkamultana kestomultaa,se ei tiivisty niin
nopeaa kuin tavallinen kukkamulta.
Jotkut kasvini kasvavat muoviruukuissa,jotkut
saviruukuissa,muutama kasvaa altakasteluruukus-
sa.Lasittamattomassa saviruukussa multa kuivuu
huomattavasti nopeammin kuin muoviruukussa,jos
on taipumusta kastella liikaa niin se voi olla
hyvä vaihtoehto muoviruukulle. - minnera
Vaihda kasvisi suurempaan ruukkuun kuin edellinen . Suosittelen saviruukkua tai myöskin altakastelu on hyvä tietyille kasveille mutta ne on kalliita ... :)))
- toimii :)
Minulla toimii sekä muovi- että saviruukut. Koristeruukun ja itse ruukun välissä pidän soraa tai ruukunsirpaleita, ettei liika vesi vaan pääse mädättämään kasvin juuria vaan valuu sirujen sekaan.
- minä vaan...
Itse suosin muoviruukkuja jo senkin takia, että on kissoja talossa. Altakasteluruukkuja on useampi. Vaikka niissä voi hinta hirvittää, kannattaa muistaa että ne yleensä kestävätkin vuosikausia käytössä :) Itse en ole soraa laittanut pohjalle (vaikka sitä yleensä suositellaan), mutta hyvin voivat kukkaset.
- Anonyymi
Ruukkakukka väkivalta kierros, kohdistus kassa kuitti naiselle väkivalta kohtelu jne Nivala,Sievi jne psykiatria on konitohtaruus hammas.
- Anonyymi
Mitä lääkkeitä käytät?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2831140Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2641002Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 105874
- 99809
- 73808
- 107679
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11488