mikä 50 villitys

huudiland

onko siinä perää

14

1246

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kundi 35v.

      Oma "entinen miesystäväni" tapasi minut (20 vuotta nuoremman kaverin) 43-vuotiaana, suurella tarmolla rakennutti taloa meille, vaihtoi työpaikkansa lähelle minua, ilmoitti vaimolleen erosta ja oli valmis yhteisasumiseen. Itse jätin aiemman suhteeni ja muutin hänen luokseen. Sitten ykskaks hänen vaimonsa sanoi tappavansa itsensä jos mies ei tule takaisin, ja lapset myös. Joten mies muutti takaisin ja kaikki meni päin persettä. Jäin asunnottomaksi ja tyhjän päälle. Viidenkympin villitys siis sotki elämäni, mutta se villitys ei ollut omani. Saa nähdä mitä siitä seuraa.

    • joku iän

      aiheuttama realiteettien hämärtyminen.

      • saas nähdä

        Nyt on kevät ja keski-ikä kolkuttelee. Hän yrittää toppuutella medioita. Luin YLEstä justiin, että uutisista ei saisi maksaa. Mutta meitähän tietysti kiinnostaa. Hulluksi asti ei tietysti pidä mennä.


    • siinä taida

      perää olla, päinvastoin, tuo kiinnostus kauniimpaan sukupuoleen näyttää vaan vähenevän. Viekö työ jo voimat, ja onhan sitä elämää jo takana, johon mahtuu monenlaista kantapään kautta opittua.

    • Ahned el Bubn.

      :))

    • peiliin katsoessa tajuaa että elämää on totta tosiaan enemmän takana kuin edessä ja alkaa kauhia vouhkaaminen. Mietitään että mitä on saatu aikaan. Aletaan tutkaileen että ollaanko sitä nyt onnellisia ollenkaan ja mitäpä jos ei sitä tykövetoa enää olekkaan kun nuorempana oli.
      Tai sitten sitä katsotaan peiliin ja tajutaan että nyt on hyvin. Turha stressi on pois. Lapset isoja. Onnen löytää pienistä joka päivän ja arjen asioista.

    • kevättä rinnoissa

      ainakin olen villintynyt täysin muutamasta täällä olevasta että oksat pois.

    • mies 58

      Toisilla villitys alkaa jo ennen 50 vuoden täyttymistä, ja monilla se jatkuu ainakin 10 vuotta. Keskeistä siinä on halu kokea ja tuntea vielä olevansa enemmän kuin oman elämänsä herra, pystyvänsä vielä johonkin, mikä arjen paineessa on jäänyt taka-alalle, halu maistaa vielä jotain nuoruuden vimmasta ja ennakkoluulottomuudesta, ennen kuin alkaa jäähdyttely keinutuolivuosiin, odottamaan seuraavaa eläkeläisten bussimatkaa.

      Tietysti kuvaan kuuluu myön jäljellä olevan ja uskotellun viehätysvoiman testaaminen. Ulkonäkö jos onkin rapistunut ja vyötärön kohdalle kasvanut vararengas, elämän viisaus ja vihdoinkin kehittynyt rohkeus käyttää pehmeitä sanoja, myös pehmeitä käsiä, auttavat sunnattomasti, koska saman ikäisillä naisilla usein on kyltymätön lämmön ja läheisyyden nälkä, missä seksillä on perin vähäinen osuus, kumppanuuden kokemisella, kuuntelemisella ja lohdutuksella, elämänarvojen tilittämisellä ja puhtailla onnen pisaroilla taas keskeinen asema.

      • kawe

        paremmin sanoa.
        Toisaalta naisten "totuuden" hatki on 40-huitteissa, kun 50-mies osuu kohdalle samoin aatoksin se on tilastollisestikin menoa.


    • mikhaildenisov

      jo alle 40,panin silloisen akan ulos,vai olikohan se päinvastoin!

    • lähinnä

      "ikuisiksi pikkupojiksi" jääneiden miesten "tauti".

      • semmonen -

        neljänkympin villitys, mitä sukuviettiin tulee.

        Mutta tosi on, että molemmat on lähinnä yllytyshulluja.


    • wilma60

      Eiköhän tuo 50:n villitys ole tosiaan olemassa. Ainakin minun ex-ukkoni rupeasi miettimään omaa elämäänsä ja sitä, että tässäkö tämä sitten on. Alkoi hillitön uuden elämän etsintä ja löytyihän se kun tarpeeksi etsi. Nyt on uutta elämää eletty vuosi ja ilmeisesti hauskaa on. Onneksi vaihtoi minut vanhempaan; sillä varmisti ettei enää tarvitse lapsiperheen elämää viettää.

      Minä tässä odottelen villitystä ja menokengät ovat valmiiksi laitettuna menosuuntaan mutta eipä näy villityksestä tietoakaan. Mutta toivossa on hyvä elää!

    • taitaa olla paha huhu

      haluja on kai kun ikää tulee , vielä mennä, kun jotenkin voi, mutta usein käytännössä toteaa että hitaammin .. niin paljon hitaammin jo...se sujuu

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe