Ostin tänä talvena veneen jossa perämoottorina evinrude 20hp. Nyt pitäisi koittaa lähteekö kone käyntiin, ennen kuin laskee veneen vesille. Mahtaako konetta uskaltaa pitää muutaman sekunnin käynnissä kuivilla (potkuri irroitettuna), vai onko vaara että leikkaa kiinni? Entäpä sitten joku saavi tms. systeemi, kuinkahan korkealle veden pitäisi ylettää?
Perämoottorin koekäyttö
13
11102
Vastaukset
- gurtis
ei saa käyttää kuivana pistä saaviin tai jos painevettä käytössä niin hanki sellaiset "korvaläpät"
- niinniiii
Laita se kone saaviin niin että kavitaatiolevy on reilusti pinnan alla, sanotaan 10-15cm. Vesipumppu sijaitsee fyysisesti kyseisen levyn yläpuolella. Ei se kuivanakaan heti kiinni leikkaa, mutta siipipyörä, joka on kumia, saattaa hyvinkin murtua tai muuten hajota ja sitten sulla on kumisilppua jäähdytyskanavassa ja sitten menee toisenlaiseksi purkamiseksi se vesillelaskutouhu.
- tredq
niinniiii kirjoitti:
Laita se kone saaviin niin että kavitaatiolevy on reilusti pinnan alla, sanotaan 10-15cm. Vesipumppu sijaitsee fyysisesti kyseisen levyn yläpuolella. Ei se kuivanakaan heti kiinni leikkaa, mutta siipipyörä, joka on kumia, saattaa hyvinkin murtua tai muuten hajota ja sitten sulla on kumisilppua jäähdytyskanavassa ja sitten menee toisenlaiseksi purkamiseksi se vesillelaskutouhu.
Siis kavitaatiolevy vaan rutkasti pinnan alle? Hyvä juttu, ei tuota ongelmia. Katsoin ennen ekan viestin kirjoittamista konetta ja huomasin pari aukkoa miltei kopan alla, mutta nämä lienevät kumpikin poistoaukkoja? Minä jo tuuminkin että jos ne olisi pitänyt saada pinna alle, ettei niin jumalattoman kokoisia saaveja varmaan valmistetakaan:). Mutta kiitos vastauksista!
- tredq
Eipä sitten lähtenyt kone käyntiin. Bensaa kyllä saa ja kipinä tulee. Mahtaako kenelläkään olla ideaa, mistäpäin ongelmaa pitäisi lähestyä?
- ongelma kokonaan.
......
- Ykä2
Jos kone saa bensaa ja oikea aikaisesti kipinää, puristukset edes jotain sinne päin, ei sen käynnistymistä mikään estä.
Eihän tulpan johdot ole ristissä? Saiko tarpeeksi bensaa, vai mahdollisesti mahdottomasti liikaa? Rikastin? - 3bg
Ykä2 kirjoitti:
Jos kone saa bensaa ja oikea aikaisesti kipinää, puristukset edes jotain sinne päin, ei sen käynnistymistä mikään estä.
Eihän tulpan johdot ole ristissä? Saiko tarpeeksi bensaa, vai mahdollisesti mahdottomasti liikaa? Rikastin?2-tahtikoneet on tosiaan kranttuja siitä ettei saa liikaa tai liian vähän bensaa käynnistyäkseen. Tätä veikkaan syyksi.
Jos tuntuu, että sai liikaa eli tulppa kastui(bensa haisee yms), avaa kaasu täysin auki ja useita vetoja että tulppa kuivuu. Pitäis jossain vaiheessa alkaa lupaamaan. - pesämuna
3bg kirjoitti:
2-tahtikoneet on tosiaan kranttuja siitä ettei saa liikaa tai liian vähän bensaa käynnistyäkseen. Tätä veikkaan syyksi.
Jos tuntuu, että sai liikaa eli tulppa kastui(bensa haisee yms), avaa kaasu täysin auki ja useita vetoja että tulppa kuivuu. Pitäis jossain vaiheessa alkaa lupaamaan.Varmaankin tappokatkaisimen sokka paikoillaan?
- 3bg
pesämuna kirjoitti:
Varmaankin tappokatkaisimen sokka paikoillaan?
Itseasiassa antaisin tappokatkaisimelle 70% todennäköisyyden ;-)
- B_Bobby
3bg kirjoitti:
Itseasiassa antaisin tappokatkaisimelle 70% todennäköisyyden ;-)
Eihän sulla vain ole kone liian syvällä? Jos on liian syvällä niin tulee liian kova vastapaine pakoputkeen eikä kone jaksa käydä.
No ei kai! Jos kipinää tulee niin vika ei ole tappokytkimessä. Onko tulpanhatut oikeissa tulpissa?
Ja kyllä sitä konetta nyt sekunnin kaksi voi kuivanankin käyttää. Mutta tietysti jos on vesi helposti saatavilla niin mielummin tietysti veden kanssa. Vesi kuitenkin saa männät liikkumaan vähän kevyemmin. - 3bg
B_Bobby kirjoitti:
Eihän sulla vain ole kone liian syvällä? Jos on liian syvällä niin tulee liian kova vastapaine pakoputkeen eikä kone jaksa käydä.
No ei kai! Jos kipinää tulee niin vika ei ole tappokytkimessä. Onko tulpanhatut oikeissa tulpissa?
Ja kyllä sitä konetta nyt sekunnin kaksi voi kuivanankin käyttää. Mutta tietysti jos on vesi helposti saatavilla niin mielummin tietysti veden kanssa. Vesi kuitenkin saa männät liikkumaan vähän kevyemmin.Niinpä tietysti tuon tappokytkimen kanssa.
Voisitkos vähän perustella tuota lausettasi "Vesi kuitenkin saa männät liikkumaan vähän kevyemmin."???? - B_Bobby
3bg kirjoitti:
Niinpä tietysti tuon tappokytkimen kanssa.
Voisitkos vähän perustella tuota lausettasi "Vesi kuitenkin saa männät liikkumaan vähän kevyemmin."????"Vesi vanhin voitehista"
Hauskaa jäiden lähdön odottelua.
- on valitettavasti
ainoa jota kannattaa edes harkita;) Saavi on hyvä mutta "korvaläpilläkin" tulee toimeen.
Käynnistyvyys ongelma tod näk. tulpissa, muistaakseni Bosch W175 on toimiva tulppa. Kysy jostain paikallisesta varaosaliikkestä apuja. ( ne tarjoo championeja, mutta niinkuin Isä vainaa sanoi: Championit kelpaa vain veneen pohjapropuksi.
Merellä morjestellaan!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302265
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261978Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121529Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121377Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951076
- 17997
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks116759