Ennen vanhaan sai apteekista ilman reseptiä sellaisia noidannuoli- ja iskiasvoiteita kuin Gallisal ja Algesal. Sisällöltään ne olivat hyvin samanlaisia, perustaltaan asetyylisalisyytteja, ja tehosivat hyvin. Gallisal vielä kuumottikin selkää eli rentoutti lihaksia. Gallisalin myynti lopetetettiin jo ajat sitten ja Algesalinkin myynti joku vuosi sitten. Harmi. Nyt ainoa vähän vastaava noidannuolilääke on Voltaren Emulgel, diklofenaakki, muttei läheskään yhtä tehokas. Yhtä tyhjän kanssa tämä Voltaren, se ei poista kipua kuten vanhat lääkkeet.
Parhaat noidannuolilääkkeet jo
lopetettu.
74280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
löytyy hevostarvikkeista...tod tehokas kipuun ja lihassärkyyn
Tietenkin paras keino on korjata se syy, joka sen hermopuristuksen ja siten iskiaskivun tai noidannuolen aiheuttaa. Siihen ei voiteita tarvita.
eli omt naprat-kirot-osteop osaavat sen taidon
Teon sivustolla näkyy naprapaatti suositelleen matolääkettä potilaan kipuihin ja fysioterapeutti akupunktiolla sai asiakkaansa sairaalaan, kun työnsi neulat läpi rintakehään, että syntyi ilmarinta. Enpä olisi niinkään varma näiden osaamisesta.
Thaimaan matkaajat ovat tuoneet ruskeassa tuubissa myytävää Counter Pain voidetta. Se on huomattavasti tehokkaampaa kuin apteekin vastaavat. Sisältää salisyyliä joten asperiinille allergiset saavat varoa.
kun joku laihdutuspalsta, missä Mattila vs muu suomi taistelee vhh puolesta ja vastaan....
Yhtä ja ainoaa totuutta näissä tules hommeleissakaan EI ole. On niin monenlaista vaivaa ja vaivankantajaa. Joillekin se paras apu on "kädestä pitäminen ja välittäminen" ja joillekin joku ihan koulutuksen saanut ammattilainen on AINOA TURVALLINEN vaihtoehto.
Yksittäisista epäonnisista ja/tai epäammattimaisista "hoitotapahtumista" jos luo kokonaiskuvansa, niin ei voi kun valittaa kuvan luojansa kapeakatseisen maailmankuvan lähinnä itselleen aiheuttamasta vaihtoehtojen puutteesta.
No ei se mitään ... Ihminen on psykofyysinen kokonaisuus ja jos on riittävän hyvä huijaamaan itseään tai on onnistunut saamaan "hoitajakseen" riittävän hyvän mielen manipuloijan, niin pääsee silläkin tapaa kivuistaan eroon.. MUTTA me kaikki emme ole, eli kaipaamme ihan oikeaakin ja tutkimukseen perustuvaa hoitoa, jossa asiakkaalla ei tarvitse olla uskonnolliseen tai poliittiseen fanaattisuuteen verrattavaa USKOA hoidon perusteisiin...
*Just joo ja aloittamaan oikeitten ihmisten todellisten lihasperäisten vaivojen kimppuun ilman "Parantavia käsiä".
(toimiihan tämä näinkin..onneksi :)
Käytin aikoinaan algesalia, kun polveni nivelsiteet repesivät ja polvi oili jäykkä ja hyvin kipeä. Paraneminen alkoi heti, kun eräs vanha lääkäri sitä minulle määräsi. Jäykkä ja kipeä polvi alkoi hitaasti taas taipua ja parani kivuttomaksi. Nyt tarvitsisin sitä taas, kun kaaduin ja jalkojeni lähentäjälihasten jänteet vahingoitttuvat. Kipu on kova ja liikkuminen hyvin hankalaa. Mutta mistä sitä saisi, mikä apteekki myy. Täytyisikö tilata ulkomailta?