Meidän 6 v. narttu labbiksella on nyt paha allerginen reagtio . Ennen ei ole ollut allergiaan viittaavia oireita. Käytiin lääkärissä kun naama pahasti turvonnut mut ihme kyllä ei haittaa syömistä, juomista eikä hengittämistä. Mut muuten pattejaMyös muualla kehossa) ja turvotusta reilusti. Ja iho liian punainen. Tää on meille ihan uutta ja syytä ei tiedetä. Lääkäri antoi heti nopea vaikutteisen piikin (en nyt muista mitä) jotta oireet katoaisi. No eipä kadonnut. Se tarkoittaa et huomenna alkaa sitten joku allergiaan auttava lääkekuuri ja antibiootti.
Onko joku kuullut vastaavasta? Tuntui nimittäin lääkärikin ihmettelevän näin pahaa reaktiota. Tosin lääkäri oli nuori ja tietenkin nähnyt vähemmän kun kauan lääkärinä toiminut.
Huolestuttaa vaan kun pitäis mökille lähtee ja tilanne nyt tää. Lääkäri muistutteli kyypakkauksesta mukaan aina jos lääkäri kaukana. Näin varsinkin koska koira on saanut näin voimakkaan reagtion jostain.
Paha allergiareaktio
3
1183
Vastaukset
- ro18
Meillä vuoden vanha labbis sai allergiareaktion...se kesti n.viikon, mutta meni sitten lääkkeillä ja oksentamalla ohi. Saatiin oksentamaan niin se auttoi paljon, mutta meillä reaktio tulikin ruuasta... hankala sanoa teillä, kun ei tiedä mistä johtunee, mutta kyypakkaus myös hyvä apu, jos on mökillekin lähössä
- mimmu
Meidän lapukkapoika sai viime syksynä allergisen reaktion, oli sillon 1,5 vuotias.Oltiin lonkkakuvilla, kun päästiin kotio oli hirmu väsy, myöhemmin söi ja illalla huomasin kun pää oli ihan turvoksissa ja patteja oli kyljissä.Annoin kyypakkauksen ja seuraavana aamuna oli vieläkin vaan hurjan näköinen ja soitin samalle lääkärille missä käytiin kuvilla.Mentiin käymään sinne ja pikku-ukko sai suoraan pistoksen reaktioon.Tohtori meinas että nukutusaineessa käytettävä kananmuna olis aiheuttanut sen ja sitten vielä meidän käyttämässä ruuassa on kananmunaa niin tuli sitten vissiin liian iso annos..Ruoka vaihdettiin ja sen jälkeen ukko on nukutettu mutta ei samalla aineella enää.Kyllä meinas sillon tulla hätä kun ei tiedetty että mikähän hälle tuli.
- Pionipimu
Meidän tuolloin pentu labbis sai rokotuksesta reaktion, jossa koko kuono, silmät ja huulet turposivat ihan jumalattomasti. Toivottavasti teilläkin syy selviää pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek236850Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284328- 343176
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1793047- 101998
- 821754
- 1501634
- 1471632
- 121568
- 221510